Ūdens līmenis upēs daudzviet turpina kāpt

LETA
Applūdusi teritorija pie Gaujas Carnikavā, kur ledus sablīvējuma rezultātā ceļas ūdens līmenis.
Applūdusi teritorija pie Gaujas Carnikavā, kur ledus sablīvējuma rezultātā ceļas ūdens līmenis. Foto: Edijs Pālens/LETA

Lielākajā daļā Latvijas upju svētdien saglabājas augsts ūdens līmenis, turklāt daudzviet tas turpina celties, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Sestdienas vakarā Gaujā pie Carnikavas gan palu dēļ, gan vēja radītā jūras līmeņa kāpuma dēļ ūdens sasniedza sarkanajam brīdinājumam atbilstošu līmeni. Maksimālais ūdens līmenis tikai par dažiem centimetriem atpalika no 2021.gada 3.martā sasniegtās atzīmes; toreiz ledus sastrēguma likvidēšanai tika veikta spridzināšana.

Pēdējās stundās ūdens līmenis Gaujā pie Carnikavas pazeminājies par 15 centimetriem.

Gaujas augštecē un vidustecē ūdens līmenis šonedēļ cēlies aptuveni par metru un, salīdzinot ar citiem palu periodiem, tas nav augsts. Arī Daugavā ūdens līmenis nav augsts - pavasara palos tas mēdz būt vairākus metrus lielāks nekā patlaban.

Ogres upē pilsētas teritorijā ūdens līmenis pēdējā diennaktī pazeminājies par 75 centimetriem.

Lielajā Juglā pie Zaķumuižas un Mazajā Juglā pie Stariņiem ūdens saglabājas piektdienas un sestdienas līmenī. Lielajā Juglā ūdens līmenis ir 3,2 metrus augstāks nekā trešdien.

Citās Vidzemes un Latgales upēs daudzviet turpinās pakāpeniska ūdens līmeņa paaugstināšanās.

Arī Zemgales upēs ūdens līmenis kāpj, vietām tas pārsniedzis pagājušās nedēļas maksimālo atzīmi.

Misas upē ūdens pakāpies līdz pēdējo gadu augstākajam līmenim.

Arī Kurzemes upēs ūdens vietām sasniedzis augstāko atzīmi vairāku gadu laikā, bet Kurzemes rietumu daļas upēs Durbē, Rīvā un Užavā ūdens līmenis nav pārspējis iepriekšējās nedēļās reģistrētos rekordus.

Bārtā pie Dūkupjiem ūdens līmenis ir 2,3 metrus augstāks nekā trešdien un aptuveni desmit centimetrus virs februāra pirmajā pusē novērotā maksimuma.

Usmas ezerā ūdens līmenis pacēlies līdz 1,51 metra atzīmei, atkārtojot 2012.gada janvāra rekordu.

Visā Latvijā spēkā hidrologu izsludinātais dzeltenās pakāpes brīdinājums par augstu ūdens līmeni upēs, bet Siguldas, Ropažu, Salaspils un Ogres novadā - oranžais brīdinājums par plašāku teritoriju applūšanu, Ādažu novadā - sarkanais brīdinājums par bīstami augstu ūdens līmeni Gaujas lejtecē.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām