No 1. februāra Polijā pārtikai, degvielai un citiem produktiem tika atcelts vai samazināts pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kā rezultātā Lietuvas un citu kaimiņvalstu iedzīvotāji masveidā steidzās iepirkties un papildināt degvielas krājumus. Pagaidu izmaiņas ieviestas, lai mazinātu inflācijas negatīvo ietekmi, tomēr nozares pārstāvji to kritizē kā peļņas un klientu piesaistes gājienu, par ieganstu izvēloties Covid-19 pandēmiju.
Kopš februāra sākuma Polijā benzīnam un dīzeļdegvielai PVN ir samazināts no 23% uz 9%. "Polija tradicionāli ir piekopusi politiku, ka akcīzes nodokļa likmes degvielai ir zemākas nekā Baltijas valstīs, lai gan cenu zonā esam četras valstis.
Izmantojot pandēmiju kā ieganstu, tiek vēl vairāk samazinātas akcīzes nodokļa un PVN likmes, lai piesaistītu papildu klientus no Vācijas, Čehijas, Slovākijas un Baltijas valstīm.
Tas netiek darīts ar mērķi cilvēkiem uzlabot dzīvi, tā ir pārdošana ar mērķi palielināt ieņēmumus no kaimiņu valstīm,"
situāciju vērtē Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas (LDTA) valdes priekšsēdētājs Ojārs Karčevskis.
"Šobrīd ir grūti prognozēt, cik ilglaicīgas ir šīs izmaiņas, bet tuvākie mēneši - aprīlis, maijs - būs laiks, kad notiks šī izvēle," norāda Karčevskis.
"Neuzskatām, ka šajā brīdī to ieviest Latvijā būtu pareizi, jo tādā gadījumā samazinātos ieņēmumi budžetā, būtu jāpalielina ārējais parāds.
Mēs Latvijā to nevaram izdarīt, jo jābūt izmaiņām akcīzes likumā. Mūsuprāt, nav pamatoti samazināt ne PVN, ne akcīzes nodokļa likmi," stāsta LDTA vadītājs.
Degvielas cena Polijā par 60 centiem lētāka
Degvielas pārdošana Vācijas pierobežā janvārī samazinājās uz pusi, savukārt Polijas degvielas uzpildes stacijas (DUS) ziņo par pārdošanas apjomu pieaugumu par 50 procentiem.
Kopš PVN samazinājuma autovadītāji Polijā par benzīnu litrā maksā aptuveni par 60 centiem mazāk, savukārt dīzeļdegvielas cenas atšķirība ir aptuveni 45 centi. Aizvadītajā nedēļā litrs degvielas maksāja vidēji 5,31 zlotu jeb 1,17 eiro, vēsta laikraksts "Die Welt".
Vācijas DUS tirdzniecības asociācijas direktors Jirgens Zīners norāda, ka 300 līdz 400 degvielas uzpildes staciju pastāvēšana Vācijas pierobežas reģionā ir apdraudēta.
LDTA valdes priekšsēdētājs uzskata, ka akcīzes likmēm Baltijas valstīs un Polijā būtu jābūt vienādām. "Par šo jautājumu varētu diskutēt tad, kad atgriezīsimies pie normālas ekonomikas, šobrīd esam krīzē."
"Latvijā ir degvielas pieprasījuma kritums, bet mēs nezinām, kas ir tā cēlonis.
Nedomāju, ka tās ir augstās cenas, pirmais pieprasījuma kritums ir lielā Covid-19 slimnieku skaita dēļ - cilvēki mazāk pārvietojas. Pats galvenais ir krīzes apstākļi, kas sastāv no ģeopolitiskās situācijas un energoresursu cenu kāpuma.
Šī brīža ģeopolitiskās situācijas rādītājs ir tas, ka degvielas cenas katru dienu aug. Krīzes atrisinājums ir neprognozējams, bet cenas turpina augt katru dienu," skaidro Karčevskis.
"Lietuva paliek zaudētājos." Masveida iepirkšanās Polijā ļauj krietni ietaupīt
Lielveikali Polijā, kas atrodas Lietuvas robežas tuvumā, sen nav piedzīvojuši tādu lietuviešu pircēju pieplūdumu. Lietuvieši meklē pārtiku un citas preces, bagātīgi uzpilda degvielas tvertnes DUS.
"Lietuvieši un čehi "uzbrūk" Polijas veikaliem. "Tūristi" izmanto PVN pagaidu samazinājumu un pērk pie mums pārtiku un degvielu. Iepērkoties Polijas veikalos, viņi var ļoti daudz naudas ietaupīt," raksta poļu medijs gazeta.pl.
Lai gan poļu tirgotāji var priecāties par lielo pieprasījumu, tomēr pierobežas iedzīvotāji Polijā neslēpj ironiju un dalās pat ar brīdinājumu, ka sestdienās labāk veikalus pie Lietuvas robežas neapmeklēt.
Pieprasījums pēc iepirkšanās Polijā ir tik liels, ka Lietuvā organizē speciālus "šopinga" braucienus ar mikroautobusiem no dažādām Lietuvas pilsētām.
Lietuvas ziņu medijs "15.min" aptaujāja satiktos lietuviešu pircējus Polijā. Pēc viņu teiktā, pārtikas cenas Polijas veikalā ir ievērojami zemākas.
"Visa pārtika ir lētāka. Ja pie mums cenas nemainīsies, brauksim vēlreiz,"
sacīja kāds pircējs, kurš atbraucis no Marijampoles. Viņš atklāja, ka iztērējis aptuveni 100 eiro.
Marijampolietis arī uzskata, ka Lietuvas valdībai būtu jāsamazina PVN pārtikai, kā to izdarīja poļi. "Tas ir ļoti labi. Tas būs ļoti labi Polijas pilsoņiem, un mēs brauksim uz šejieni un segsim to PVN Polijai. Lietuva paliek zaudētājos," pārliecināti saka vīrietis.
Tagad mēs esam arī Telegram!