:format(webp)/nginx/o/2022/03/15/14427340t1h4014.jpg)
Vera Ļitočenko jeb tā dēvētā "pagraba vijolniece" spēlē maigas šūpuļdziesmas Harkivas bērniem, kuri slēpjas bumbu patvertnēs. Sieviete publicējusi video, kuros redzama muzicējot pagrabā. Viņas drosme un spēks iedvesmo daudzus. Pāris dienu laikā Vera izpelnījās starptautisku atzinību, kļūstot par interneta zvaigzni.
Sākoties karam Ukrainā, viņas tēvs un kaimiņi meklēja patvērumu daudzdzīvokļu ēkas pagrabā. "Bumbas var sprāgt jebkur, tādēļ izlēmām doties pagrabā. Šeit ir aptuveni 12 cilvēki. Starp mums ir mazs zēns, pusaudži un vecas sievietes," stāsta Veras tēvs.
Pēc nedēļas, kura pavadīta pagrabā, Vera vēlējās visiem uzlabot garastāvokli un sarīkot nelielu koncertu. "Tagad visi šie cilvēki ir mani brāļi un māsas. Es centos viņiem dot iespēju - novirzīt domas prom no kara."
Vēlāk viņa sociālajos portālos publicēja video ar Vivaldi skaņdarba izpildījumu un tautasdziesmas solo. Viņu pārsteidza cilvēku reakcija - publicētie video ieguva vairāk nekā 40 tūkstošu skatījumus vietnē "Facebook".
"Es to negaidīju. Video publicēju tikai, lai to redzētu mani draugi un radinieki. Mana tante ir Kijivā, un es par viņu uztraucos. Daudzi cilvēki man raksta, sakot, ka video viņiem palīdzējis. Viņi jutuši cerību un atbalstu. Viņi redz, ka esam palikuši šeit - Harkivā. Kāds joprojām ir dzīvs, saglabā cerību un optimismu."
Uz pāris stundām, kad Harkivā nenotika aktīvs uzbrukums, Vera atgriezās savā mājvietā. Pēc divu nedēļu pavadīšanas tumšā pagrabā viņa priecājās redzēt saules gaismu. Viņa piebilda, ka viņiem vismaz paveicies, ka pagrabā ir apkure un pārtika.
Pirms kara Vera spēlēja Harkivas pilsētas operas orķestrī un pasniedza mūziku. "Tā bija cita dzīve... Normāla dzīve. Es spēlēju orķestrī. Esmu skolotāja koledžā. Man ir skolēni, man ir draugi. Muzicēju operā un baletā," stāsta Vera.
Raksturojot Ukrainu pirms kara, Ļitočenko sacīja: "Neskatoties uz pandēmiju, mūsu valstī turpinājās kultūras dzīve. Mēs vakcinējāmies. Tā bija normāla dzīve, bet tagad mēs nevaram saprast, kas notiek."
Ļitovčenko cer, ka viņas video palīdzēs piesaistīt līdzekļus Harkivas mūzikas kopienai. "Es sapņoju par savu mazo labdarības fondu, jo saņemu ziņas no visas pasaules, no visām valstīm. Viņi man raksta, ka vēlas palīdzēt," viņa sacīja.
"Vēlos palīdzēt mūziķiem un atjaunot manu pilsētu, mūsu konservatoriju, mūzikas koledžu un mūzikas skolu. Palīdzēt tiem, kuri zaudējuši mājas, palīdzēt atgriezties bēgļiem," nākotnes vīzijā dalās vijolniece.