FOTO un VIDEO ⟩ "Tas nav godīgi..." Transpersonas uzvara sieviešu peldējumā izpelnījusies plašu kritiku

Pēdējā laikā plašu uzmanību izpelnījusies amerikāņu peldētājas Lias Tomasas nesenā uzvara Nacionālās koledžu sporta asociācijas (NCAA) pirmās divīzijas peldēšanas sacensībās.

Lia Tomasa NCAA pirmās divīzijas peldēšanas sacensībās, kas ir augstākais ASV koledžu sporta līmenis, triumfēja aizvadītajā nedēļā, izpelnoties plašu ažiotāžu.

Tas bija vēsturisks notikums, jo Tomasa kļuva par pirmo zināmo transpersonu, kurai izdevies izcīnīt uzvaru jebkāda sporta veida NCAA pirmās divīzijas sacensībās. Notikušais gan izraisīja plašu ažiotāžu peldētāju vidū. Viedokļi par Tomasas dalību sieviešu sacensībās dalījās.

"Šis naids nav nevienam vajadzīgs. Mums visiem uz šo ir jāskatās kā sāncenšiem un jādomā par to, kā šobrīd uzvarēt varam tieši mēs. Mūsu galvenais mērķis ir izcīnīt nacionālo titulu," norādīja Virdžīnijas Universitātes peldētāja Leksija Kjumo, kuras komandas biedrene Emma Vejanta finišēja otrajā vietā.

Sacensību laikā norisinājās dažādi protesti pret transpersonas piedalīšanos sieviešu sacensībās. 

Šailers Beilars, kurš iepriekš kļuva par pirmo transpersonu, kurš piedalījies NCAA pirmās divīzijas vīriešu konkurencē, uzteica Tomasas izturību.

"Fakts, ka viņa šeit ieradās, neskatoties uz protestiem ārpusē un konstantajiem svilpieniem, apliecina viņas izturību. Viņa ir simbols tam, ka mēs katrs varam būt tas, kas vēlamies," sarunā ar ESPN sacīja Beilars.

Tomēr Lia Tomasa izpelnījās arī krietnu devu kritikas. Piemēram, Amerikas Jauno sieviešu biedrības prezidente Anabelle Rutledža notikušo nosauca par sieviešu diskrimināciju.

"Mēs nestāvēsim malā un nepieļausim sieviešu apdalīšanu. Mums ir jācīnās par sieviešu tiesībām," norādīja Rutledža.

Tāpat kritiski par notikušo izteicās bijusī olimpiskā čempione peldēšanā Šerona Deivīsa

"Ir skaidrs, ka šāda situācija netiktu pieļauta, ja runa būtu par vīriešu sportu. Līdz ar to ir ļoti svarīgi, ka sievietēm ir līdzīgas iespējas panākt sasniegumus sportā. Tā nav Lias vaina, bet mums ir jāmeklē risinājumus. Viņa no 500. vietas rangā aizkļuva līdz pirmajai pozīcijai. Tas nav godīgi," norādīja olimpiskā čempione.

Tomasa, kuras iepriekšējais vārds bija Vills Tomass, līdz 2019. gadam sacentās vīriešu konkurencē. Augstākā vieta, kuru Vils Tomass sasniedza NCAA rangā bija 462. pozīcija. Savukārt šobrīd NCAA ranga sieviešu konkurencē Lia Tomasa ieņem pirmo vietu.

Redaktors iesaka