/nginx/o/2021/07/05/13896572t1h95d1.jpg)
Nesen notikušajās Ungārijas vēlēšanās Viktora Orbāna partija "Fidesz" pārliecinoši uzvarēja. Orbāns ir visilgāk pie varas esošais premjers Eiropā, tāpēc, visticamāk, nākamie četri gadi Orbānam nebūs pēdējie Ungārijas līdera krēslā, vēsta LTV Ziņu dienesta raidījums "Pasaules panorāma".
Orbāna ģeopolitiskie sapņi vienmēr bijuši lieli. Dalība Eiropas Savienībā (ES) un nauda no Briseles. Un arī īpaši labas attiecības ar Maskavu un Pekinu. Briseli viņš ir kritizējis daudz, bet Maskavu un Pekinu - nekad.
Orbānu draudzības meklējumus vada gan pragmatiski apsvērumi - no kurienes nāk nauda, gāze un citi labumi, gan arī ideoloģiski - kā, piemēram, nepatika pret liberālismu. Līdz šim draudzība ar Maskavu atbilda šiem abiem kritērijiem.
"Orbānam tagad ir ļoti sliktas attiecības ar viņa bijušajiem sabiedrotajiem Polijā. Viņš ir vēl vairāk izolēts Eiropas Savienībā un arī starptautiski," secina Ungārijas Eiropas biedrības priekšsēdētājs Ištvāns Hegedūss.
Orbāns palicis bez Polijas atbalsta brīdī, kad attiecības ar Briseli solās pasliktināties vēl vairāk. Eiropas Komisija paziņojusi, ka iedarbinās spēcīgu jaunu mehānismu, lai samazinātu finansējumu Ungārijai par tiesiskuma standartu graušanu.
Saskaņā ar ES krāpšanas izmeklēšanas aģentūras OLAF datiem, Ungārijā notiek vislielākā krāpniecība ar Eiropas naudām. Orbāna draugi un radinieki ir kļuvuši bagāti, bet uzņēmēji, kas to kritizē, zaudē savu bagātību. Tagad šī naudas plūsma no Briseles var apstāties.
"Ungārijas ekonomika ir katastrofālā situācijā. Ungārijai ir ļoti nepieciešama nauda. Orbāns uzskata, ka viņam ir jānodrošina citi naudas avoti – tāpēc attiecības ar Krieviju un arī attiecības ar Ķīnu viņam ir tik svarīgas ārpolitikā.
Kamēr durvis uz Krieviju šobrīd veras ciet, Ķīna joprojām paliek pozitīvs partneris Ungārijai," spriež domnīcas "Political Capital" vecākais analītiķis Bulču Hunjadi.