"Viņš vienmēr paliks mūsu atmiņā kā brīvības karavīrs, kā atgādinājums, cik dārga ir brīvība un cik upuru ziedots uz tās altāra," viņa sacījusi.
Kauņas Centrālā pasta ēkā sestdien tiks atklāta izstāde "1972. Caursist mūri", kas veltīta Roma Kalantas piemiņai un disidentisma izpausmēm padomju laika Lietuvas mākslā, bet Kauņas Muzikālajā teātrī gaidāma Kipra Mašanauska rokoperas "1972" izrāde.
Jau piektdien Viļņā, Lietuvas Nacionālajā Martīna Mažvīda bibliotēkā, norisinājās zinātniska konference "Nevardarbīga pretošanās: pieņēmumi, pieredze, atskats. Pieminot 50. gadskārtu kopš Roma Kalantas upura".
1972. gada 14. maijā Roms Kalanta dārzā pie Kauņas Muzikālā teātra aplējās ar benzīnu un, iesaukdamies "Brīvību Lietuvai!", aizdedzinājās. Tuvumā esošie cilvēki vēl mēģināja liesmas apslāpēt, bet ātrā palīdzība Kalntu slimnīcā nogādāja jau bez samaņas un agrā nākamās dienas rītā viņš slimnīcā mira.
Izplatoties ziņai par Kalantas sadedzināšanos, Kauņā sākās spontāni protesti pret padomju okupāciju. 18. un 19. maijā demonstrācijās piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku, skandējot "Brīvību Lietuvai!". Šie nemieri tolaik bija vieni no plašākajiem Padomju Savienībā.
Jaunieši plūstin plūda uz skvēru pie Muzikālā teātra un nesa turp puķes. Milicija sākumā centās neiejaukties, bet vēlāk acīmredzot saņēma rīkojumu pūli izklīdināt, sāka mest puķes atkritumu urnās un dzīt cilvēkus projām, bet tas tikai vēl vairāk nokaitēja atmosfēru.
Valsts Drošības komiteja, cenšoties novērst nekārtības, pārcēla Kalantas bēres uz agrāku laiku un atcēla autobusu satiksmi uz kapiem, bet cilvēki sāka pulcēties viņa sadedzināšanās vietā, kur godināja viņa piemiņu ar klusuma brīdi un tad devās uz milicijas pārvaldes ēku. Milicija centās gājiena dalībniekus izklīdināt. Sākās sadursmes, un pret cilvēkiem tika raidītas Iekšlietu ministrijas iekšējā karaspēka vienības ar stekiem un vairogiem.