Kariņš pieprasījis Nacionālajai apvienībai izvirzīt jaunu ekonomikas ministru

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Paula Čurkste/LETA

Nacionālās apvienības (NA) veiktā "šantāžas mēģinājuma" dēļ Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) nolēma prasīt ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (NA) demisiju. Atbilstoši koalīcijas līgumam, premjers Vitenberga demisiju prasīs pēc divām dienām, "ja nebūs citas informācijas".

NA varēs izvirzīt jaunu kandidātu ekonomikas ministra amatam. Vienlaikus gan Kariņš pieļauj iespēju NA pašai lemt par to, kuru no saviem ministriem nomainīt. Premjers skaidroja, ka Vitenbergs patlaban demisijai ticis izvēlēts kā "jaunākais" NA ministrs.

No Kariņa šodien preses konferencē paustā secināms, ka viņš šantāžu saskata NA aicinājumā prasīt nu jau no amata atkāpušās iekšlietu ministres Marijas Golubevas (NA) demisiju, pretējā gadījumā NA solot aiziet no valdības.

Premjers uzsvēra, ka mērķis ir politiskā līdzsvara atjaunošana, tāpēc NA arī būs jānomaina viens ministrs. Tā kā NA pati nevienu savu ministru nenosauca, Kariņš nolēmis prasīt jaunākā ministra - gan amatā, gan gados - Vitenberga demisiju.

Kariņš pauda, ka ar šādu "šantāžās elementu" valdība tālāk nevarētu strādāt, jo tas pavērtu iespējas jebkuram partnerim turpmāk iet "ultimatīvu ceļu", kas nozīmētu, ka valdība īsā laikā kļūtu rīcībnespējīga.

"Bez šādas ministra nomaiņas nav iespējas panākt politisku līdzsvaru koalīcijā, jo valdības stabilitāte ir atkarīga no tā, ka tai ir pilns sastāvs un vairākums Saeimā. Šajā gadījumā līdzsvars tika izsists, un šis ir mans piedāvājums, kā var īsā laikā atgriezties pie līdzsvara," skaidroja politiķis.

Atbilstoši koalīcijas līgumam, premjers Vitenberga demisiju prasīs pēc divām dienām, "ja nebūs citas informācijas".

Kariņš piedāvājis "Attīstībai/Par!" izvirzīt jaunu kandidātu Golubevas vietā un Nacionālajai apvienībai Vitenberga vietā, un premjeram ir "ticība un cerība", ka partijas to arī izdarīs. Premjers pieļauj, ka par jaunajiem ministriem Saeimā varētu balsot vai nu šo ceturtdien, vai arī nākamās nedēļas ceturtdienā.

Tas būs atkarīgs no partijām, kuras Kariņš mudina izvirzīt kandidātus "agrāk nekā vēlāk", lai ministrijām būtu skaidra politiskā atbildība. Premjers arī vērsa uzmanību, ka balsojums Saeimā par ministru kandidātiem parādīs, cik faktiski stipra ir koalīcija.

Premjers norādīja, ka viņš no koalīcijas partneriem sadzirdējis, ka visi izprot, cik sarežģīta ir situācija valstī, un to, cik svarīgi ir, lai varētu varētu turpināt kopīgi strādāt.

Atbildot uz jautājumu par to, ka NA Vitenberga demisijas prasīšana izskatās pēc atriebības, Kariņš atbildēja, ka katrs šo situāciju komentēs dažādi, bet viņa kā valdības vadītāja pienākums ir stabilitātes nodrošināšana valstīs, valdībā un koalīcijā.

Vitenbergs norādīja, ka pašlaik turpina pildīt savus darba pienākumus, koalīcijas sadarbības sanāksmē pirmdien gan nepiedaloties. Viņš pauda, ka savā darbā nesaskata neko tādu, kā dēļ būtu jāpieprasa viņa demisija vai pašam ministram jādemisionē, līdzīgi kā to šodien jau izdarījusi iekšlietu ministre.

Ekonomikas ministrs arī atzīmēja, ka atbalsta savas partijas - Nacionālās apvienības (NA) - pozīciju par aicinājumu premjeram lūgt iekšlietu ministri atstāt savu amatu, jo tas, kas noticis pie pieminekļa Uzvaras parkā, bijis viņam nepieņemami.

Kā ziņots, pirmdien Golubeva attālinātā preses konferencē pavēstīja par savu demisiju. Politiķe šodien esot uzzinājusi, ka, nesagaidot Iekšlietu ministrijas analītisko ziņojumu par iekšlietu dienestu darbu 9. un 10.maijā, premjers ir pakļāvies Nacionālās apvienības (NA) spiedieniem un nav vairs gatavs atbalstīt viņas darbu. Šādos apstākļos viņa ir nolēmusi atgriezties kā deputāte Saeimā.

Tāpat viņa informēja, ka patlaban notiek sarunas par tālāko koalīcijas darbu, taču viņa nedomā, ka apvienība "Attīstībai/Par!" (AP) tagad pieprasīs NA ministru demisiju, lai "apmierinātu atriebības kāri".

Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija un valde pagājušajā nedēļā pieprasīja premjeram Krišjānim Kariņam (JV) atbrīvot no amata Golubevu saistībā ar situāciju 9. un 10.maijā pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, kur cita starpā tika pieļauta Krievijas agresiju atbalstošu cilvēku pulcēšanās.

NA paziņojumā uzsvēra - ja premjers un koalīcijas partneri šajā jautājumā neņems vērā NA viedokli, partijas valde neredz iespēju turpināt darbu šajā valdībā un lems par savu ministru atsaukšanu.

Golubevas demisiju pieprasīja arī daļa no opozīcijas deputātiem, izskatīšanai Saeimā iesniedzot divus lēmumprojektus par neuzticības izteikšanu iekšlietu ministrei.

Tikmēr šodien plkst.12 valdošās koalīcijas pulcējās uz ārkārtas sanāksmi, lai apspriestu NA prasīto Golubevas demisiju.

Piektdien notika Kariņa un Golubevas tikšanās, pēc kuras iekšlietu ministre apgalvoja, ka tās laikā premjers nav izteicis pārmetumus par viņas darbu.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu