11 valstīs reģistrēti aptuveni 80 pērtiķu baku gadījumi. Kas jāzina par šo infekcijas slimību?

FOTO: Reuters/ScanPix

Pasaules Veselības organizācija (PVO) nākusi klajā ar paziņojumu, ka 11 valstīs ir apstiprināti aptuveni 80 pērtiķu baku gadījumi, brīdinot, ka, visticamāk, gadījumu skaits turpinās pieaugt, vēsta raidsabiedrība BBC.

PVO norāda, ka šobrīd tiek izmeklēti vēl 50 iespējami gadījumu, neminot konkrētu valsti. Šobrīd inficēšanās ir apstiprināta Itālijā, Zviedrijā, Spānijā, Portugālē, ASV, Kanādā un Apvienotajā Karalistē, kur tika ziņots par pirmo gadījumu Eiropā.

Saskaņā ar Apvienotās Karalistes Nacionālā veselības dienesta datiem tā ir reta vīrusu infekcija, kas parasti ir vieglā formā un no kuras lielākā daļa cilvēku atveseļojas dažu nedēļu laikā.

Vīruss neizplatās viegli starp cilvēkiem, tāpēc tiek uzskatīts, ka risks plašākai sabiedrībai ir ļoti zems.

FOTO: AP/Scanpix

PVO Eiropas reģionālais direktors Hanss Kluge brīdinājis, ka, sākoties vasaras sezonai, kad būs masu pulcēšanās, festivāli un ballītes, vīruss varētu izplatīties straujāk.

Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs informē, ka saskaņā ar Eiropas slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) un Eiropas Savienības Agrās brīdināšanas un reaģēšanas sistēmas (EWRS) datiem dažādās valstīs ir reģistrēti pērtiķu baku gadījumi: Apvienotā Karalistē septiņi laboratoriski apstiprināti gadījumi, Portugālē (Lisabonā un Težu ielejā) pieci laboratoriski apstiprināti gadījumi un 15 aizdomīgi gadījumi, Zviedrijā (viens laboratoriski apstiprināts gadījums, kas visticamāk saistīts ar ceļojumu uz Itāliju, Spānijā astoņi aizdomīgi gadījumi, Beļģijā viens laboratoriski apstiprināts gadījums, kas visticamāk saistīts ar ceļojumu uz Portugāli (Lisabonu), Itālijā viens laboratoriski apstiprināts gadījums.

Tikai vienam gadījumam epidemioloģiskajā anamnēzē ir ceļojums uz endēmisko valsti – Nigēriju, pārējie gadījumi nav saistīti ar šo ieviesto gadījumu un epidemioloģiskie dati liecina par vietēju infekcijas transmisiju.

Lielākā inficēto personu daļa ir gados jauni vīrieši, kuriem ir bijis seksuāls kontakts ar vīriešiem, daudzi no tiem bija vērsušies ar vezikulāru izsitumu slimības simptomiem seksuālās transmisijas infekcijas vai uroģenitālās medicīnas klīnikās.

Pēc plašsaziņas līdzekļu datiem viens pērtiķu baku gadījums apstiprināts ASV un 13 aizdomīgi gadījumi reģistrēti Kanādā.

Kas ir pērtiķu bakas?

Pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk sastopama Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs. Infekcijas rezervuārs dabā joprojām nav zināms, bet vīruss tika konstatēts dažiem grauzējiem un pērtiķiem, no kuriem inficējās arī cilvēki.

Pērtiķu baku gadījumi cilvēkiem bija reģistrēti arī ārpus Āfrikas saistībā ar starptautiskiem ceļojumiem vai importētiem dzīvniekiem.

Pērtiķu baku inkubācijas periods (laiks no inficēšanās līdz simptomiem) parasti ir 6–16 dienas, bet tas var svārstīties no 5 līdz 21 dienai.

Kā var inficēties ar pērtiķu bakām?

Pērtiķu bakas sākas ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru, galvassāpēm, muskuļu un muguras sāpēm, nogurumu. Slimībai raksturīgi pietūkuši limfmezgli un ādas bojājumi, no izsitumiem, līdz pūšļiem un krevelēm. Parasti slimība ilgst 2-4 nedēļas. Letalitāte līdz 3,6%.

Inficēšanās ar pērtiķu baku vīrusu notiek, kad cilvēks nonāk saskarē ar vīrusu, kontaktējoties ar inficēto dzīvnieku, cilvēku vai pieskaroties bioloģiskajiem materiāliem vai vides priekšmetiem, kas ir inficēti ar vīrusu. Vīruss iekļūst organismā caur bojātu ādu (pat ja tas nav redzams), elpceļiem vai gļotādām, acu, deguna vai mutes gļotādām.

Vīrusa pārnešana no cilvēka uz cilvēku notiek galvenokārt ar lielu elpceļu pilienu starpniecību (pilienu inficēšanās ceļā), kam ir nepieciešams relatīvi ilgst kontakts aci pret aci. Citi vīrusa pārnešanas veidi no cilvēka uz cilvēku ietver tiešu vai netiešu (piesārņoti priekšmeti) kontaktu ar ķermeņa šķidrumiem vai ādas bojājumu (pūslīšu) saturu. Pēc kreveļu atdalīšanas cilvēks vairs nav infekciozs.

Profilakses pasākumi

Pērtiķu baku profilakses un izplatīšanās novēršanas nolūkā nepieciešams:

  • Ja ir aizdomas par inficēšanos, pēc iespējas ātrāk sazināties ar ģimenes ārstu un informēt par simptomiem un inficēšanās riska apstākļiem;
  • Izolēt inficētos pacientus no citiem, ja ir inficēšanās risks;
  • Ārstniecības personām nekavējoties ziņot SPKC par katru aizdomīgu infekcijas gadījumu, lai veiktu epidemioloģisko izmeklēšanu un organizētu nepieciešamos pretepidēmijas pasākumus, ieskaitot kontaktpersonu apzināšanu, informēšanu un medicīnisko novērošanu;
  • Veikt laboratorisko izmeklēšanu diagnozes apstiprināšanai;
  • Aprūpējot pacientus, izmantojiet individuālos aizsardzības līdzekļus (IAL);
  • Uzturoties Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs izvairieties no saskares ar dzīvniekiem, kuriem varētu būt vīruss (tostarp dzīvniekiem, kuri ir slimi vai ir atrasti miruši vietās, kur sastopamas pērtiķu bakas), kā arī izvairieties no saskares ar materiāliem, kas bijuši saskarē ar slimu dzīvnieku. Pēc saskares ar inficētiem dzīvniekiem vai cilvēkiem ievērojiet pareizu roku higiēnu, piemēram, mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni vai izmantojiet spirtu saturošu roku dezinfekcijas līdzekli.
Aktuālākās ziņas