"ReTV": Bērni un pusaudži smēķē pat klasēs

Apollo.lv
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Diego Cervo/Shutterstock

Vismaz 70% pusaudžu vecumā līdz 15 gadiem jau pamēģinājuši smēķēt. Mūsdienās vēl populārāku šo nodarbi padara elektroniskās cigaretes. Policija un pedagogi mācību iestādēs regulāri atsavina dažādus smēķēšanas rīkus, kurus vecāko klašu audzēkņi nodod jaunākiem. Reizēm pat vecāki paši tos iegādājušies saviem bērniem, ziņo "ReTV".

Smēķēšanai sarūpētais kāda skolēna aprīkojums var būt pat gana nopietns. Smēķēšanas ierīce, uzpildes ierīces, atribūti. Arī parastās cigaretes. Dažkārt tā ir pat vesela soma. Vērtība šādai somai varētu būt no 70 līdz pat 100 eiro, kurus skolēns no kabatas naudas gatavas atvēlēt savas veselības bendēšanai.

Valsts policijas nepilngadīgo lietu inspektore Rita Ozarska secinājusi, ka, beidzoties Covid-19 ierobežojumiem, smēķēšana pusaudžu vidū strauji aktualizējusies un pusaudži kļūst aizvien bezkaunīgāki.

“Smēķē klasē, meiteņu tualetēs, ģērbtuvēs, kas citiem nav patīkami.”

Arī Valmieras novada pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Jānis Kaibe ReTV stāsta, dodoties pārbaudēs uz skolām, regulāri nākas izņemt dažādas smēķēšanas ierīces. Parasti tiek sarunāta kāda pilngadīga persona, kas nopērk.

Esot pat gadījumi, kad ierīces bērniem iegādājas vecāki. Jānis Kaibe: "Pastāv bizness, ja tā drīkst teikt, kad par paaugstinātu maksu tiek notirgotas smēķēšanas iekārtas."

Valmieras 2. vidusskolas direktors Andrejs Gluhovs: "Kad mēs sākam runāt ar bērniem par to, vai tu esi darījis pareizi vai nepareizi, ir viena ļoti vienkārša atbilde - vecāki man to ir iegādājušies."

"Vecākiem pašiem arī var iestāties atbildība, proti, ka nepilda savus vecāku pienākumus," atzīst Jānis Kaibe.

ReTV uzrunātie Valmieras skolu direktori uzsver elektronisko cigarešu izplatību jauniešu vidū iespējams ierobežot nekavējoties, reaģējot uz notiekošo un sadarbojoties mācību iestādei, policijai un vecākiem.

Valmieras sākumskolas direktors Mārtiņš Vētra saka: "Šī nav tā lieta, kuru var vienkārši izrunāt ar vecākiem vai bērniem. Ir labi, ja tiek piesaistītas instances.

Mums ir ļoti jāpasargā mūsu mazie bērni no tā, jo atcerēsimies, ka tas rada atkarību."

Valmieras Viestura vidusskolas direktors Uldis Jansons: "Šeit būtu tā vecāku iesaiste, kad arī vecāki, nevis tikai paļautos uz skolu, bet runātu par to, paskatītos, kas bērnam ir somā, neklausītos stāstiņos, ka draugs iedeva paglabāt vai es pēkšņi atradu uz ielas."

Valmieras 2. vidusskolas direktors Andrejs Gluhovs norāda: "Esam sastādījuši protokolus kopā ar policiju, sūtījuši uz administratīvo komisiju. Esam brīdinājuši vecākus, skolēnus, ka būsim spiesti rīkoties diezgan radikāli."

Narkologs Ļevs Poluņins ReTV saka - jo ātrāk sāk smēķēt, jo mazāk izredžu atkarību pārtraukt. Liels risks ir plašā reklāma. Tabakas izstrādājumu un elektronisko cigarešu lietošanu un nodošanu bērniem un pusaudžiem aizliedz Bērnu tiesību aizsardzības likums.

Šādu rīcību izvērtē un sodu piemēro katras pašvaldības administratīvā komisija. Kā stāsta policijas pārstāvji, pēdējā laikā komisijām nākas nodot aizvien vairāk lietas, kas saistītas ar pusaudžu smēķēšanu.

Video: "ReTV" sižets

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu