Pk, 1.12.2023.

FOTO ⟩ Tirgos parādās pirmās pašmāju zemenes. Cik maksā Latvijas ogas?

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Naala avidzba/shutterstock.com

Jūnijā starp ierastajām importa zemenēm ir parādījusies iespēja iegādāties arī Latvijas dārzos un laukos audzētas ogas. Ceturtdien, 2. jūnijā, "Apollo" apmeklēja Rīgas Centrāltirgu un sazinājās ar Āgenskalna tirgu, lai noskaidrotu, kādas ir Latvijā audzēto zemeņu cenas.

Izstaigājot Rīgas Centrāltirgu, no visiem zemeņu stendiem tika atrasti tikai divi, kur tika pārdotas pirmās vietējās zemenes. Tomēr abos stendos novērojām, ka zemeņu cena kilogramā ir visai atšķirīga. Pirmajā stendā ogas maksā 9,99 eiro, savukārt otrajā 15 eiro.

Pārdevēju viedokļi par cenām ir dažādi. Viena no pārdevējām, kura tirgo ogas par teju desmit eiro, uzskata, ka dārza apsaimniekošanas un mēslojumu izdevumu pieaugums ietekmē ogu cenu. Tāpat kā piemēru viņa min arī elektrības cenu pieaugumu, kas ietekmējis gala summu.

Foto: No personīgā arhīva

"Ja agrāk viena hektāra apsēšanai bija nepieciešami tūkstoš eiro, tad šogad vajag daudz vairāk," stāsta pārdevēja.

Viņa norāda, ka šogad, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, viņas piedāvātā zemeņu cena ir viszemākā tirgū.

Sieviete apgalvo, ka pērn pirmo zemeņu cena bijusi 30 eiro. "Apollo" 2021. gada 28. maijā novēroja, ka pircējiem viens kilograms ogu izmaksāja 15 eiro.

Cita pārdevēja, kura tirgo zemenes par 15 eiro kilogramā, šaubās, vai tiešām pirmo vietēju zemeņu cena varētu būt zemāka par desmit eiro.

Foto: No personīgā arhīva.

Šī pārdevēja arī nesaskata saistību starp zemeņu cenu kāpumu un valstī vērojamo inflāciju, jo iepriekšējos gados cenas ir bijušas līdzīgas.

"Pirmās vietējās un nemiglotās zemenes tā maksā. Pagājušogad atbraucu tirgot, cena bija tāda pati," uzsver tirgotāja.

Pārdevēja stāsta, ka dienā spēj pārdot desmit kilogramus ogu. "Cilvēki nāk pie manis un saka, ka citur tādu nav. Ja viņi būtu zinājuši, ka ir pie manis, citur nebūtu pirkuši," viņa saka.

2. jūnija rīta pusē novērojām, ka sievietei pieejami vien četri kilogrami zemeņu. Tirgotāja arī mums pastāstīja par zemeņu audzēšanas procesu, parādot dažādas fotogrāfijas, kā visa ģimene iesaistās ogu vākšanā.

Āgenskalna tirgus pārstāvis norāda, ka Latvijas zemeņu cenu diapazons ir ļoti plašs - no deviņiem līdz divdesmit eiro par kilogramu.

"Latvijas zemenes šobrīd tirgo trīs tirgotāji. Viens brauc no Grobiņas. Viņa zemeņu cenu ir 20 eiro kilogramā. Tās ir dārgākās. Ir arī pastāvīgais tirgotājs, kurš zemenes audzē Ķekavā.

Viņš kilogramu ogu pārdod par deviņiem eiro. Šobrīd diezgan daudz cenu nosaka degvielas izmaksas," stāsta pārstāvis. 

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu