Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Vasarā strādā pie spilgta ekrāna

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Krāsaina un jauneklīga – šādu apzīmējumu Taivānas uzņēmums ASUS jau vairākus gadus attiecina uz savu VivoBook sēriju. Tajā allaž bijuši uz jauniešu auditoriju vērsti viegli, izskatīgi un ne pārāk dārgi klēpjdatori bez īpašām pretenzijām uz inovācijām un augstākā līmeņa veiktspēju. Tomēr tehnoloģijām attīstoties un kļūstot pieejamākām, arī šādas klases datori tiek pie nozīmīgām sastāvdaļām, par kādām netālā pagātnē vēl varēja tikai sapņot.

Viens no šādiem ieguvējiem ir VivoBook Pro 15, kas saņēmis lielu, spilgtu un krāsainu OLED ekrānu un dažas citas Pro nosaukumu attaisnojošas iezīmes.

Konservatīvs dizains

Izņemot jauno datoru no iepakojuma, pat nācās pārliecināties, vai kastē ielikts pareizais eksemplārs. Uz galda stāvēja atturīga dizaina skaitļotājs tumši zilā krāsā bez VivoBook raksturīgajām jauneklīgajām iezīmēm. Pat zīmola vārds nobīdīts vienā malā un spīdīgie, iegrebtie burti uzklāti uz neliela etiķeti atgādinoša izcēluma, kas vairāk piestāv biznesa klases ierīcēm. Blakus burtiem ir modeli raksturojoša zebras raksta svītra, kāda uzkrāsota arī uz «Enter» taustiņa. Jā, šoreiz tas nav krāsains vai ar uzmanību piesaistošu apmali, bet gan ar savdabīgu melnbaltu virteni. Tā faktiski ir vienīgā vizuālā iezīme, kas VivoBook Pro 15 atšķir, piemēram, no ZenBook sērijas ierīcēm.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

1,65 kilogramus smagā korpusa komplektācijā skaidri manāma vēlme radīt labu vizuālo iespaidu, vienlaikus ietaupot uz materiāliem. Pamatne ap tastatūru veidota no stingra, matēta alumīnija, kas atbilst priekšstatam par Pro līmeņa ierīci. Taču apakša un ekrāna apmales veidotas no plastmasas. Turklāt visai plānas. Plāns ir arī alumīnija klājums uz vāka. Viegli piespiežot ar pirkstu laukuma viducī, vāks gan augšā, gan apakšā acīmredzami ielokās. Šķiet, ka zem tiem ir pārāk daudz brīvas vietas un datoru varēja saspiest plānāku par esošajiem diviem centimetriem. Neraugoties uz to, korpuss ir pietiekami izturīgs, lai pārciestu ASV militārā standarta MIL-STD 810H prasībām atbilstošas pārbaudes.

Ērtas pogas un skārienpaliktnis

Apmales ap ekrānu ir puscentimetru biezas sānos un veselu centimetru augšā un apakšā, kas vairāk piestāv pāris gadus veciem modeļiem. To dēļ ierīce ir «uzaugusi» platāka nekā varēja būt, jo arī pilnizmēra tastatūras malās ir daudz brīvas vietas. Vienīgais attaisnojums risinājumam ar apmalēm virs ekrāna varētu būt fiziskais slēdzis, ar ko tiek aizdarīta tīmekļkamera.

Vāku var atlocīt 130 grādu leņķī un eņģes ir patīkami stipras. Lai kādu slīpumu izvēlēsieties, tas tiks noturēts, pat ja mēreni šūposiet ierīci.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Tastatūra un skārienpaliktnis ir ASUS datoriem ierasti augstā līmenī. Pogas ir «mīkstas», strādā klusi, turklāt tās var apgaismot trīs spilgtuma līmeņos. Paliktnis ir plašs un atsaucīgs. Slidenās virsmas dēļ žestu komandu došana ir īpaši patīkama. Vienīgi varētu piestrādāt pie paliktņa klakšķēšanas skaļuma. Vēlās vakara stundās klikšķi izskan tālu klusajā istabā. Jāpiebilst, ka VivoBook paliktnī nav gaismas ciparnīcas, taču šoreiz tā pat neprasās, jo tā pieejama uz fiziskās tastatūras.

Miljards krāsu toņu

VivoBook Pro 15 nozīmīgākais elements atrodas starp jau pieminētajām apmalēm. Tas ir 15,6 collu OLED displejs ar Full HD izšķirtspēju un 16:9 malu attiecību. Kā jau OLED displejam piedien, tas ir ārkārtīgi košs un krāsains. Maksimālajā spilgtumā ekrāns sasniedz 600 nitu spilgtumu un spēj simtprocentīgi attēlot visu DCI-P3 krāsu paleti. Tas nozīmē, ka kopējais pieejamais toņu skaits ir 1,07 miljardi. Salīdzinājumam, vairākums datoros izmantoto LCD displeju operē ar 16,7 miljoniem toņu. Līdz ar to nav jābrīnās, ka tie, kuri kaut reizi pamēģinājuši lieto OLED ekrānu, vairs nevēlas atgriezties pie LCD, jo pēdējais vienkārši šķiet par tumšu un blāvu. Spilgtam ekrānam ir vēl kāda priekšrocība, ko var just beidzot atnākušajā vasarā. Tas lieliski tiek galā ar saules stariem. Uzgriežot VivoBook Pro 15 maksimālo ekrāna spilgtumu, ar to bez grūtībām var strādāt ārā uz soliņa, pat ja saules gaisma «krīt» tieši ekrānā. Par spīti spilgtumam, OLED ekrāni acīm ir draudzīgāki, jo izstaro par 70% mazāk kairinošās zilās gaismas.

Der arī spēlēm

Otrs patīkamais pavērsiens VivoBook sērijā ir veiktspējas uzlabošanās. TVNET gan saņēma modeļa pieticīgāko versiju ar 11. paaudzes Intel Core i5 procesoru, Intel IRIS Xe grafisko karti un 8 GB operatīvo atmiņu. Taču dārgākās komplektācijās ir arī i7 procesors, 16 GB operatīvā atmiņa un NVIDIA GeForce RTX 3050 videokarte, kas padara šo ierīci piemērotāku kā grafisko darbu veikšanai, tā datorspēļu spēlēšanai. Par datu glabāšanu gan nav jāuztraucas pat šajā versijā, jo tajā mājo 512 GB ātrais SSD disks.

Kā jau jaunākās paaudzes Windows operētājsistēmas datoros ierasts, datoru nemaz nevar sākt lietot bez pierakstīšanās Microsoft kontā. Tas nozīmē tikai to, ka jāizveido arī parole vai PIN kods ierīces atbloķēšanai. Par laimi šo procedūru atvieglo labi strādājošā sejas atpazīšanas sistēma vai ieslēgšanas pogā iestrādātais pirkstu nospiedumu lasītājs, kas atbrīvo no skaitļu vai ciparu ievadīšanas.

8 stundas ar vienu uzlādi

Tā kā korpusa malās ir daudz vietas, ražotājs ar pieslēgvietām nav skopojies. Labajā pusē ir 3,5 mm austiņu pieslēgvieta, kas no daudziem ultraplāno klēpjdatoru modeļiem jau «izmesta», microSD kartes lasītājs, Thunderbolt 4, lielās HDMI un USB 3.2 ligzdas, kā arī vieta 65W uzlādes kabelim. Kreisajā pusē vietu radušas vien divas USB 2.0 pieslēgvietas. Thunderbolt 4 iekļaušana nozīmē, ka caur mazo USB-C ligzdu var ne vien pārsūtīt datus no datora uz tālruni, bet arī uzlādēt skaitļotāju ar viedtelefona kabeli. Tas, protams, būs krietni lēnāk, taču kādu reizi var izglābt, kad baterijas krājumi izsīkst, bet oriģinālais lādētājs palicis mājās. Iespēja, ka nāksies ķerties pie šāda ārkārtas risinājuma, ir visai zema, jo 63 vatstundu baterijā glabājas enerģija aptuveni 8 stundu ilgam darbam, lietojot biroja programmas. Filmu straumēšana iztukšo akumulatoru aptuveni 9 stundās, bet datorspēles gan spēj noplicināt krājumus krietni ātrāk. Jau pēc divām dinamiskās autosacīkšu spēlēs pavadītām stundām nācās datoru vienot pie kabeļa, kas bateriju atkal uzpilda nepilnā stundā.

Vasarai piemērots dators

Noteikti vērts izcelt vēl divus svarīgus elementus. Viens ir IceCool Plus dzesēšanas tehnoloģija, kas darbojas trīs intensitātes režīmos un īpaši piestrādā, lai ierīce nesakarstu plaukstu atbalsta vietās. Lielākais siltums koncentrējas tastatūras augšdaļā tieši pa vidu, kur korpusa apakšā atrodas ventilācijas lūkas. Tajā vietā satiekas abu ventilatoru dzītais gaiss un temperatūra var pakāpties pat līdz 35-40 grādiem pēc Celsija skalas, kamēr skārienpaliktņa rajonā tā reti pārsniedz 25 grādus. Tādējādi karstumu var sajust vien tad, ja apzināti roku tur rajonā starp eņģēm. Siltākajā gadalaikā tas ir īpaši svarīgi, jo kurš gan vēlas strādāt ar svilstošiem pirkstiem?

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Otra patīkamā lieta ir prominentā zīmola Harman Kardon sertificētā skaņas sistēma, kas ne vien parūpējas par sabalansētu un ieskaujošu skanējumu, bet arī labi darbojas videozvanu laikā, skaidri atskaņojot sarunas partneru teikto. Arī pretējā virzienā dodas dzidra skaņa, jo pašu ASUS izstrādātā mākslīgā intelekta trokšņu slāpēšanas sistēma gādā par lieko trokšņu neitralizēšanu. Tātad varat attālināti strādāt kaut pie jūras un sapulcēs nekaitināt birojā esošos kolēģus ar dabas skaņām.

Meklējot klēpjdatoru biroja darbu veikšanai vai mācībām, ko varētu izmantot arī āra kafejnīcās, parkā vai piemājas dārzā, ASUS VivoBook Pro 15 šādā komplektācijā ir saprātīga izvēle. Tas paveiks ikdienas uzdevumus, nodrošinās ar elektrību gandrīz visai darbdienai un arī labi tiks galā ar saules stariem. Turklāt 880 eiro cena ierīcei ar 15,6 collas lielu OLED ekrānu nav pārlieku augsta.

Uz augšu