T, 30.11.2022.

FOTO ⟩ Valsts vides dienests konstatē aizbērtu Durbes upes izteku

Valsts vides dienests konstatē aizbērtu Durbes upes izteku
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Valsts vides dienests konstatē šokējošu patvaļu – aizbērta Durbes upes izteka.
Valsts vides dienests konstatē šokējošu patvaļu – aizbērta Durbes upes izteka. Foto: Publicitātes foto

Valsts vides dienests (VVD) šajā nedēļas nogalē, pēc iedzīvotāju ziņojumu saņemšanas, konstatēja, ka Dienvidkurzemes novada pašvaldībā, Durbes upes iztekā no Durbes ezera, kāda vēl nenoskaidrota persona patvaļīgi aizbērusi Durbes upi. 

Novada pašvaldībai tika uzdots nekavējoties atjaunot upē ūdens tecējumu. Šodien, 13. jūnijā, VVD inspektori atkārtoti apsekojot pārkāpuma vietu, pārliecinājās, ka upes caurtece atjaunota. Šobrīd notiek faktu skaidrošana, tiks uzsākta administratīvā pārkāpuma lieta.

Foto: Valsts vides dienests konstatē aizbērtu Durbes upes izteku

Jebkuras izmaiņas upes morfoloģijā ietekmē ūdens bioloģiskos resursus. VVD vērtēs kādas iespējamas negatīvas sekas uz vidi un bioloģiskajiem resursiem ir atstājusi šāda nesaskaņota darbība.

Durbes upe visā tās garumā ir iekļauta Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumu 3. pielikumā minētā ūdenstilpju sarakstā, kur lašveidīgo zivju nārsta laikā ir noteikts makšķerēšanas liegums. Tādējādi Durbe ir pieskaitāma pie lašupēm.

Turpinās faktu noskaidrošana, VVD sāks administratīvā pārkāpuma lietu.

VVD izsaka pateicību ziņotājiem un aicina atsaukties ikvienu, kam ir kāda informācija par notikuma apstākļiem.

Kā aģentūrai LETA stāstīja Dunalkas, Vecpils, Durbes, Tadaiķu pagastu un Durbes pilsētas apvienības pārvaldes vadītājs Vilnis Kārkliņš, aizbērto upes izteku pašvaldības strādnieki atbrīvojuši jau vakar no rīta. Runājot par aizbēršanas iemesliem, Kārkliņš pieļāva, ka izteka aizbērta, lai Durbes ezerā paaugstinātu ūdens līmeni, kas esot ļoti zems.

Durbes upes izteka atrodas nomaļā vietā, kurai tuvākās mājvietas ir vairāku kilometru attālumā, taču ezeru iecienījuši makšķernieki, piebilda Kārkliņš.

Kā liecina publiski pieejamā informācija, Durbes ezers ir senlejas sprostezers Dienvidkurzemes novadā. Ezera ūdens līmenis krities pēc Durbes upes regulēšanas 1929.-1930.gados un 1961.-1964.gados. Ezera vidējais dziļums ir 1,5 metri, bet maksimālais dziļums - 2,3 metri.

Durbes upe iztek no Durbes ezera, tek cauri Dienvidkurzemes novada Dunalkas, Cīravas un Sakas pagastiem. Durbes upes krastos atrodas Dunalka un Cīrava. Satekot kopā ar Tebru veido Sakas upi. Lielākās pietekas ir Aistere, Rāvene, Ilmuts, Akmene, Cepļupe, Rudīte, Gārde, Atupe, Andreviču valks, Kārpa, Dubeņa.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu