Pk, 19.08.2022.

Kā izvēlēties sev piemērotāko latviešu tradicionālo pirti? Skaidro eksperts

Apollo.lv
Kā izvēlēties sev piemērotāko latviešu tradicionālo pirti? Skaidro eksperts
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Ansis Klucis/Shutterstock.com

Latvijā ir dažādu veidu tradicionālas pirtis - mitrā, dūmu un aitas vilnas pirts. Pirtnieks Vilnis Lejnieks Latvijas Televīzijas raidījumā "Revidents" skaidro, kā izvēlēties sev piemērotāko.

Pirtnieks Vilnis Lejnieks iesaka sākt ar aitas vilnas pirti, jo tā būs patīkamāka arī tiem cilvēkiem, kas pie karstuma nav pieraduši.

Viņš stāsta: "Ar ko tā ir atšķirīga - pirts sienās ir koka sijas un starp tām ir iestrādāta aitas vilna. Aitas vilna pirtī veic termoregulācijas funkciju.

Ja ir par karstu, tā lieko karstumu vienkārši izlaiž ārā jeb, kā saka, vilna met vilnu uz otru pusi."

Šādā pirtī arī pats cilvēks tiek ietīts aitas vilnā. Tā silda no apakšas, bet siltais gaiss - no augšas. Tāpēc šādā pirtī svīšana ir ļoti lēna un dziļa. Pēršanās tur nenotiek - vien putošanās ar bērzu darvas ziepēm.

Pirtnieks arī stāstīja, ka šādu pirti nevar pārkurināt un tajā temperatūra parasti sasniedz 60 grādus pēc Celsija.

Populārākas un Latvijā biežāk sastopamas ir mitrās pirtis, kurās karstumu nodrošina metāla krāsns. Tās gan, protams, ir mitrākas, gan arī temperatūra tajās ir augstāka.

"Te arī nereti prasās cilvēkam, kā saka, tā riktīgi ar slotu pa dibenu," joko pirtnieks.

Šāda pirts parasti noder pēc intensīvas slodzes un tad, kad cilvēks nespēj atslēgties no ikdienas.

Lejnieks skaidro: "Tad, kad paliek pašam grūti un pirtī ir karsti, tad ir tas modernais teiciens – izkāp no savas komforta zonas. Pirtī pirtnieks ar slotiņām izper tā, ka cilvēks vairs nedomā ne par ko citu, bet tikai par sevi."

Un mitrās pirtis jau vairāk ir piemērotas cilvēkiem, kuri pie karstuma ir raduši vairāk. Tajās temperatūra pēc Celsija skalas sasniedz jau 75 - 90 grādus.

Bet pati "ņiprākā" esot dūmu jeb melnā pirts, kura, kā stāsta Vilnis, ir arī autentiska latviskā pirts. Pirmais, ar ko tāda atšķiras no citām, ir tas, ka šādai pirtij nav skursteņa.

Pirtnieks stāsta, ka šādās pirtīs siltumu iegūst caur akmeņiem.

"Uguns iet caur akmeņiem, bet dūmi paliek pirtiņā – tāpēc arī ir melnā pirts, jo iekšā viss ir melns un izkvēpis. Pēc tam ir jumta griestos atvere, [caur kuru] laiž dūmus ārā. Visu izskalo, izvēdina un tad iet pērties," viņš uzsver.

Karstums šādā pirtī ir spēcīgs un vienmērīgs. To parasti kurina 5-6 stundas un pēc tam tajā tikpat ilgi var arī pērties.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu