Arestovičs: Nodevības dēļ Ukrainas dienvidu reģions nekļuva par vienu no veiksmīgākajām aizsardzības vietām

Ilustratīvs attēls.

FOTO: EPA/Scanpix

Ukrainas dienvidu reģionā pirms 24. februārī notikušā Krievijas iebrukuma notika nopietnas militārās mācības, lai varētu aizsargāt reģionu Krievijas agresijas gadījumā, taču "lēmumu pieņēmēju" nodevības dēļ operācija cieta neveiksmi, intervijā Ukrainas žurnālistam Dmitrijam Gordonam sacīja Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Oleksijs Arestovičs.

Jau iepriekš Arestovičs bija paudis, ka Hersonas apgabals ir "piesārņots" ar pretvalstiskiem cilvēkiem.

Arestovičs kā vienu no šādām personām min Igoru Sadohinu, kurš bija Ukrainas Drošības dienesta (SBU) Hersonas apgabala direktorāta vadītāja vietnieks un Pretterorisma centra vadītājs.

"Viņš jau tika arestēts martā. Saskaņā ar sākotnējām ziņām viņš pārsūtīja datus par [mīnu] lauku sistēmu, aizsardzības sistēmu kopumā un pat sūtīja norādījumus Krievijas aviācijai uz Ukrainas vienībām," intervijā sacīja Arestovičs. 

Prezidenta biroja vadītāja padomnieks piebilda, ka neveiksmē, aizsargājot Hersonas apgabalu, bija gan objektīvi iemesli, gan nodevības faktors.

"Šajā virzienā Krievijas spēku pārsvars bija objektīvi lielāks. Nepatīkamākais bija tas, ka Krimas gaisa spēki bija ļoti tuvu. Viņi uzbrūk mūsu karaspēkam, tad atgriežas, ātri papildina krājumus un atkal ielido. Arī reljefa dēļ - stepē ir ļoti grūti paslēpties no aviācijas. Bija arī subjektīvais faktors - nodevība. Šo visu faktoru kombinācija radīja [Krievijai labvēlīgu] efektu," norādīja Arestovičs.

Viņš piebilda, ka nodevība notikusi Ukrainas armijas "vidējā līmenī", bet zemākā līmeņa karavīri un virsnieki darīja visu iespējamo, lai aizsargātu reģionu. Šos Ukrainas nodevējus Krievijas specdienestiem izdevās veiksmīgi korumpēt, "pārvērst", lai viņi sniegtu Krievijai nepieciešamo informāciju, saka amatpersona. Arestovičs piebilst, ka šie "vidējā līmeņa" nodevēji Ukrainas pusē bija "lēmumu pieņēmēji".

"Es vēl nevienam neko neesmu stāstījis, bet jums [žurnālistam Gordonam] es pastāstīšu.

Kara priekšvakarā notika speciālas [Ukrainas armijas] komandieru un personāla mācības dienvidu reģiona aizsardzībai. Viss bija saplānots. Bija iecerēts, ka tā būs viena no veiksmīgākajām mūsu aizsardzības vietām. Tika ņemtas vērā visas nianses. Es to zinu droši. Taču tas viss cieta neveiksmi nodevības dēļ.

Skaidrs, ka varonību izrādīja zemākā rangā [Ukrainas] kareivji un virsnieki, kuri apturēja izrāvienu par savu dzīvību cenu, taču savu lomu nospēlēja nodevēji," intervijā Gordonam sacīja Arestovičs.

Vienlaikus Arestovičs uzsvēra, ka daļa Ukrainas armijas varonīgi cīnījās par šo apgabalu.

"Jūras kājnieki varonīgi turējās, cik vien varēja. 65. brigāde cīnījās līdz galam, ieskaitot kaujas pie Antonova tilta. Tā cieta lielus zaudējumus, jo tai uzbruka 15-20 reižu lielāks ienaidnieka karaspēks. Šie militārie spēki aizstāvējās un godam pildīja savu pienākumu. Mēs zinām jūras kājnieku, kurš upurēja savu dzīvību, uzspridzinot vienu no tiltiem netālu no Heničeskas, lai neļautu [krievu okupantiem] izbraukt cauri," saka Ukrainas prezidenta kancelejas pārstāvis.

Jau vēstīts, ka 19. jūnijā Melitopoles mērs Ivans Fjodorovs paziņoja, ka Ukrainas bruņotie spēki tuvāko nedēļu laikā var atbrīvot Krievijas spēku okupētās Hersonas un Melitopoles pilsētas.

"Ukrainas bruņotie spēki ir panākuši ievērojamu progresu un jau atrodas uz Hersonas robežām. Esmu pārliecināts, ka tuvākajā laikā, tuvāko nedēļu laikā, Hersonas pilsētu atbrīvos mūsu varonīgie karavīri. Tāda pati situācija ir arī virzienā uz Melitopoles pilsētu," svētdienas videovēstījumā sacīja Fjodorovs.

Viņš precizēja, ka nesen Ukrainas armija frontes līniju no Zaporožijes Melitopoles virzienā ir pavirzījusi par vairāk nekā desmit kilometriem.

Ukrainas dienvidu pilsētas Hersona un Melitopole atrodas Krievijas spēku kontrolē kopš iebrukuma sākuma 24. februārī.

Aktuālākās ziņas