Eksperts: Celtniecības cenu kāpums un augušās energoresursu cenas motivē iedzīvotājus būvēt mazākas privātmājas

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Virrage Images/shutterstock.com

Celtniecības cenu kāpums un augušās energoresursu cenas motivē iedzīvotājus pārskatīt jauna mājokļa būvniecības plānus, samazinot privātmāju platību, informēja "Luminor Bank" mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Pēc "Luminor Bank" datiem, iedzīvotāji plānotās mājas platību samazina vidēji par aptuveni 10 kvadrātmetriem.

Sausais skaidro, ka pieaugošās būvmateriālu, enerģijas un citas cenas iedzīvotājus darījušas daudz piesardzīgākus, plānojot mājas būvniecību.

Ja vēl 2021.gadā vidējā no jauna būvētās privātmājas platība bija 160 kvadrātmetru, šobrīd tā ir apmēram 150 kvadrātmetru (mājas iekštelpu platība, neskaitot garāžas, nojumes un terases platību). Klienti samazina istabu izmērus un veido daudz kompaktākas palīgtelpas. Liela daļa plānoto privātmāju platība ir līdz 120 kvadrātmetriem un nav reti gadījumi, kad iedzīvotāji vēlas celt 100 kvadrātmetru un mazākas privātmājas. Privātmājas ar kopējo iekštelpu platību 200 kvadrātmetru un vairāk šobrīd ir uzskatāmas par retumu.

Sausais norāda, ka šobrīd privātmājas būvniecības izmaksas ir vidēji 1500 eiro uz kvadrātmetru. Samazinot mājokli par 10 kvadrātmetriem, ietaupījums ir aptuveni 15 000 eiro.

Viņš piebilst, ka šobrīd daudz lielāku uzmanību iedzīvotāji pievērš arī energoefektīvākiem būvniecības risinājumiem un elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem dabas resursiem. Ļoti būtiski palielinājusies interese par saules paneļu uzstādīšanu, lai kaut daļēji mājokli nodrošinātu ar lētākiem energoresursiem. Ja agrāk saules paneļi netika iekļauti kopējā tāmē mājas būvniecības procesā, pašlaik šādu tendenci jau pie mājas celtniecības ir redzama aizvien biežāk.

Sausais atzīst, ka arī mājas ventilāciju iekārtas ir kļuvušas par standarta jaunas privātmājas komponenti.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu