Nelabvēlīgu laika apstākļu dēļ Aiviekstes upē pie Lubānas smok zivis

LETA
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Ieva Čīka/LETA

Pirmdien Aiviekstes upē pie Lubānas pilsētas konstatētas bojāgājušas zivis, jo plūdi Vidzemē un spēcīgā svelme vietām radījusi zivīm nelabvēlīgus apstākļus, informēja Valsts vides dienests (VVD).

Starp bojāgājušām zivīm bija asari, raudas, vēdzeles, brekši, līdakas, zuši, līņi, karpas, vīķes un citas zivis. VVD skaidro, ka bojāgājušās zivis atrastas vairāku kilometru garumā.

VVD veica upes apsekošanu un konstatēja, ka ūdenī izšķīdušā skābekļa koncentrācija Aiviekstē pie Lubāna slūžām ir 8 miligrami uz litru (mg/l), kas atbilst normai, savukārt pie Kalnupes ietekas Aiviekstē tā samazinājusies līdz 3,9 mg/l, pie Ičas ietekas tā ir vēl mazāka - 1,3 mg/l,

taču lejpus Ičas ietekas, pirms Lubānas pilsētas, izmērītais skābekļa daudzums jau ir katastrofāli zems - tikai 0,3 mg/l.

Ūdens, kur izšķīdušā skābekļa līmenis ir zemāks par 5 mg/l, ir nelabvēlīga vide zivīm, bet skābekļa koncentrācija, kas mazāka par 2 mg/l, izraisa to nāvi. Asaru dzimtas zivīm nāve iespējama jau pie 3 mg/l koncentrācijas.

VVD Zvejas kontroles departamenta direktore Evija Šmite skaidro, ka neseno intensīvo lietusgāžu rezultātā Vidzemes upēs strauji cēlās ūdens līmenis, kas izraisīja pļavu un palieņu applūšanu.

"Tādējādi upē no applūdušajām teritorijām nokļuva liels organisko vielu daudzums, kas karstā laikā sāka strauji sadalīties, intensīvi patērējot skābekli. Noteiktā upes posmā skābekļa deficīts izrādījies zivīm letāls. VVD paņemto ūdens paraugu analīzes sniegs vairāk informācijas," skaidro Šmite.

VVD norāda, ka nav pamatota iemesla šaubīties par dzeramā ūdens kvalitāti akās, jo skābekļa nelielais līmenis Aiviekstes upē ir lokāls.

Saskaņā ar plūdu riska informācijas sistēmas datiem ūdens līmenis Vidzemes upēs jau vairākas dienas turpina samazināties. Paredzams, ka tuvāko dienu laikā situācija normalizēsies.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu