T, 17.08.2022.

Igaunijas parlaments ratificē protokolus, lai Somija un Zviedrija iestātos NATO

LETA
Igaunijas parlaments ratificē protokolus, lai Somija un Zviedrija iestātos NATO
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Igaunijas parlaments. Ilustratīvs attēls.
Igaunijas parlaments. Ilustratīvs attēls. Foto: Reuters/ScanPix

Igaunijas parlaments ārkārtas sēdē trešdien, 6. jūlijā, pieņēmis likumu par Somijas un Zviedrijas iestāšanos NATO protokolu ratificēšanu. 

Par ratifikāciju balsoja visi 79 klātesošie deputāti.

Drīz pēc tam likumu parakstīja Igaunijas prezidents Alars Kariss, līdz ar to tas ir stājies spēkā.

NATO dalībvalstu vēstnieki otrdien Briselē parakstīja abu valstu iestāšanās protokolus. Pēc parakstīšanas visām NATO dalībvalstīm ir jāratificē protokoli atbilstoši katras valsts likumiem. Starp valstīm, kas jau veikušas ratifikāciju, ir Dānija, Islande, Kanāda un Norvēģija.

Kad protokoli būs stājušies spēkā, NATO ģenerālsekretārs nosūtīts Somijai un Zviedrijai oficiālu uzaicinājumu pievienoties aliansei. Iestāšanās sarunu un apstiprināšanas procesa laikā Somijai un Zviedrijai aliansē ir īpaša novērotāja statuss, kas paredz dalībvalstij līdzīgu pozīciju, tikai bez balsstiesībām. No uzaicinājuma iestāties līdz iestāšanās brīdim abas valstis saņem ASV, Lielbritānijas, Francijas, Vācijas un Ziemeļvalstu sniegtas drošības garantijas, kas nozīmē kopīgas aizsardzības darbības, arī mācības.

Kā lasāms Igaunijas parlamenta pieņemtā ratifikācijas likuma pavadvēstulē, Somijas un Zviedrijas iestāšanās NATO palielinās Ziemeļatlantijas reģiona drošību un veicina vienotas, brīvas, demokrātiskas un mierīgas Eiropas veidošanos. Tā arī būtiski stiprinās Igaunijas un visa Baltijas jūras reģiona drošības situāciju.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu