Lielbritānijā sākas cīņa par premjerministra amatu

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Liza Trasa.
Liza Trasa. Foto: Reuters/ScanPix

Pēc Lielbritānijas premjerministra Borisa Džonsona paziņojuma par atkāpšanos jau vairāk nekā desmit kandidāti izrādījuši interesi par viņa pēcteča lomu Konservatīvās partijas līdera amatā, kamēr Džonsona oponenti vēlas viņa tūlītēju aiziešanu no Dauningstrītas.

Džonsons ceturtdien paziņoja par atkāpšanos no Konservatīvās partijas līdera un premjerministra amatiem pēc tam, kad demisionēja vairāk nekā 50 valdības ministri un politiskās amatpersonas, bet daudzi deputāti no Konservatīvās partijas paziņoja, ka vēlas Džonsona demisiju.

Cīņa par Džonsona pēcteča lomu var ilgt vairākas nedēļas vai pat mēnešus un sagaidāms, ka sacensībā iesaistīsies vairāki labi zināmi politiķi, kā arī mazāk pazīstami parlamenta locekļi.

Tikmēr Džonsons turpinās pildīt premjerministra pienākumus, ar ko nav mierā viņa oponenti.

"Domāju, ka konservatīvo deputātiem parlamentā ir jātiek no viņa vaļā šodien," intervijā BBC TV izteicies liberāldemokrātu līderis Eds Deivijs.

"Tas ir vienkārši smieklīgi, ka viņš ir pagaidu premjerministrs. Viņš nekad savā dzīvē nav ne par ko rūpējies," norādījis Deivijs.

Arī leiboristi, kas ir lielākā opozīcijas partija, aicinājuši Džonsonu nekavējoties pamest premjerministra amatu, solot sarīkot parlamentā uzticības balsojumu, ja viņš neatkāpsies nekavējoties.

Džonsons, kurš premjerministra amatā stājās pirms nepilniem trim gadiem, zaudējis amatu vairāku skandālu dēļ, kas cita starpā saistīti ar karantīnas režīma pārkāpumiem Dauningstrītā, izšķērdīgu savas oficiālās rezidences renovāciju un nepiedienīgā uzvedībā apsūdzēta kandidāta iecelšanu augstā amatā.

Džonsons solījis, ka neizdarīs nekādas lielas izmaiņas valdības politikā, kas varētu sasaistīt rokas viņa pēctecim.

Taču savā uzrunā valstij, paziņojot par demisiju, Džonsons nelietoja vārdu "atkāpšanās", un raksturoja savu piespiedu aiziešanu kā "ekscentrisku".

"Atļaut premjerministram, kura ministri tikko masveidā ir atkāpušies no amata bez pārliecības par viņa vadību, palikt savā vietā nevar būt valsts interesēs," norāda laikraksts "The Times".

Līdz šim oficiāli par nodomu pretendēt uz Konservatīvās partijas līdera un premjerministra amatu paziņojuši līdzšinējais parlamenta ārlietu komitejas priekšsēdētājs Toms Tugenhats un Kroņa tieslietu padomniece Sjūella Breivermena, bet aptuveni desmit citi politiķi mudināti apsvērt šādu soli.

Tiek uzskatīts, ka sacensībās iesaistīsies arī Riši Sunaks, kura aiziešana no finanšu ministra amata otrdien izraisīja masveida atkāpšanos, ārlietu ministre Liza Trasa un aizsardzības ministrs Bens Voless.

Paredzēts, ka grafiks kandidātu izvirzīšanai uz Džonsona pēcteča vietu tiks paziņots nākamnedēļ.

Partijas vadība cer, ka jaunā līdera vēlēšanas noslēgsies labu laiku pirms oktobrī paredzētā Konservatīvās partijas kongresa.

Pirmajā jaunā līdera izraudzīšanās fāze kandidātus vētīs 358 toriju pārstāvji parlamentā. Katrā no balsojumiem tiks atmests tas kandidāts, kurš ieguvis vismazāk balsu, un balsošana turpināsies tik ilgi, kamēr būs atlikuši tikai divi kandidāti.

Tam sekos otrā fāze, kurā uzvarētāju aizklātā balsojumā noteikts partijas ierindas biedri, kuru skaits mērāms ap 200 000.

Uzvarētāju sagaidīs smags darbs. Lielbritānijas ekonomiku satricinājusi augsta inflācija un enerģijas cenas, daudzās nozarēs darbinieki ir gatavi streikot, tostarp skolotāji un veselības aprūpes darbinieki. Turklāt Lielbritānija pēc breksita joprojām nav noregulējusi attiecības ar Briseli jautājumā par Ziemeļīriju.

"Lai ko partija nolemtu darīt tālāk, tai tas jādara ātri," teikts laikraksta "Daily Telegraph" ievadrakstā. "Valsts nesapratīs un nepiedos ilgstošu cīņu par līdera amatu ekonomiskās krīzes apstākļos, un pastāvot plaša kara draudiem Eiropā," norāda laikraksts.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu