UR divreiz atsaka izmaiņas patieso labuma guvēju sastāvā Dmitrija Mazepina uzņēmumam

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
SIA "Riga fertilizer terminal" teritorija.
SIA "Riga fertilizer terminal" teritorija. Foto: Edijs Pālens/LETA

Uzņēmumu reģistra (UR) galvenais valsts notārs, izskatot patieso labuma guvēju izmaiņu reģistrācijai iesniegtos dokumentus, divas reizes ir pieņēmis lēmumu atteikt izmaiņu reģistrēšanu SIA "Riga Fertilizer Terminal" patieso labuma guvēju sastāvā, liecina aģentūras LETA rīcībā esošais UR galvenā valsts notāra lēmums.

Lēmums pēc būtības nozīmē situācijas iesaldēšanu uzņēmumā, kā patieso labuma guvēju saglabājot Krievijas pilsoni Dmitriju Mazepinu, kurš šā gada 9.martā ir iekļauts starptautisko sankciju sarakstā.

Sākotnēji "Riga Fertilizer Terminal" pieteikumu par patiesā labuma guvēja maiņu iesniedza 15.martā, bet UR valsts notārs 17.martā UR valsts notārs pieņēma lēmumu atlikt izmaiņu reģistrāciju, pamatojoties uz pieteikumā konstatētajiem trūkumiem.

Šā gada 31.martā UR tika saņemts labots pieteikums, par kuru valsts notārs 1.aprīlī pieņēma lēmumu atteikt izmaiņu reģistrāciju.

Tas nozīmē, ka arī turpmāk uz Mazepina kontrolēto uzņēmumu ķēdi tiek attiecinātas sankcijas līdzšinējā apjomā. Patiesā labuma guvēja statuss, kas iespējams uz īpašumtiesību vai kontroles pamata, ir būtisks, jo atspoguļo patieso kontroli ne tikai pār uzņēmumu kapitāldaļām, bet arī pār visu uzņēmumu mantu, tas ir, nekustamo un kustamo mantu, finanšu līdzekļiem.

Lēmums pieņemts, atsaucoties uz Starptautisko un Latvijas nacionālo sankciju likuma 1.panta 1.punktā noteikto, ka starptautiskās sankcijas ir atbilstoši starptautiskajām tiesībām attiecībā uz sankciju subjektu noteikti ierobežojumi, kurus pieņēmusi Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) vai Eiropas Savienība (ES), vai cita starptautiskā organizācija, kuras dalībvalsts ir Latvija, un kuri ir tieši piemērojami vai ieviesti Latvijā šajā likumā noteiktajā kārtībā.

Savukārt minētā likuma 11.panta pirmajā daļā noteikts, ka ANO Drošības padomes rezolūcijās noteiktās finanšu un civiltiesiskās sankcijas un ES regulās noteiktās sankcijas ir saistošas un tieši piemērojamas Latvijā.

Ja sankciju subjektam noteikti civiltiesiskie ierobežojumi, minētajai personai ir aizliegts iegūt un atsavināt ķermeniskas un bezķermeniskas lietas, uz kurām publiskajos reģistros reģistrējamas, nostiprināmas vai publiskojamas īpašuma tiesības vai citas mantiskās tiesības.

Savukārt publiskajiem reģistriem ir aizliegts reģistrēt vai nostiprināt iepriekš minēto īpašuma tiesību vai citu mantisko tiesību iegūšanu un atsavināšanu. Minētie ierobežojumi noteikti, lai novērstu saimniecisko resursu izmantošanu kā analogu naudai vai tās aizvietotāju.

Martā UR atteica izmaiņas patieso labuma guvēju sastāvā arī sankciju sarakstā iekļautā Mazepina uzņēmumam "Uralchem Trading".

Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" martā vēstīja, ka vairāki no sankcionētajiem gan publiski steiguši paziņot par līdzdalības samazināšanu vai aiziešanu no biznesa, kas saistīts ar Eiropas Savienību. Tomēr UR jau vismaz trīs šādus kaimiņzemes bagātnieku iesniegumus uzskatīja par gana aizdomīgiem.

Raidījumam zināms, ka gadījumi saistīti ar Pjotru Avenu, Alekseju Mordašovu un Dmitriju Mazepinu. "De facto" arī konstatēja dīvainības divu ar Mazepinu saistītu Latvijas termināļu īpašnieku struktūras izmaiņās.

Raidījums vēstīja, ka SIA "Riga Fertilizer Terminal" (RFT) patiesais labuma guvējs UR ir norādīts Krievijas uzņēmējs Dmitrijs Mazepins, kas ir iekļauts sankciju sarakstos. Viņa Latvijas partneri ir SIA "Rīgas tirdzniecības osta" (RTO), kurā darbojas Aināra Šlesera un Andra Šķēles ģimenes locekļi. Savukārt uzņēmumā AS "Ventamonjaks" starp Mazepina partneriem ir Aivara Lemberga znots Jānis Austriņš.

Par Mazepinu sankciju sarakstā minēts, ka viņš kā minerālmēslu ražotāja "Uralchem" īpašnieks un izpilddirektors ir iesaistīts ekonomikas nozarēs, kas nodrošina būtisku ieņēmumu avotu Krievijas valdībai, kura ir atbildīga par Krimas aneksiju un Ukrainas destabilizāciju. Turklāt viņa piedalīšanās sanāksmē Kremlī liecinot, ka viņš ir Krievijas prezidenta Vladimira Putina tuvāko aprindu loceklis.

Mazepins ir patiesais labuma guvējs četrās Latvijas firmās. Vienai no tām - SIA "Uralkali Trading" - pieder 11 transportlīdzekļi, kuri patlaban ir arestēti.

"Uralkali Trading", tāpat kā SIA "Uralchem Trading", nodarbojas ar tirdzniecību. Fiziski jūtamāk sankcijas skar divus termināļus Rīgā un Ventspilī - RFT un "Ventamonjaks".

Mazepina ienākšana Rīgā tika gatavota jau vairāk nekā pirms desmit gadiem, bet Ventspilī viņš kā investors parādījās 2014.gada otrajā pusē - jau pēc Krimas aneksijas. Starp viņa Latvijas partneriem "Ventamonjakā" ir bijušā Ventspils mēra Aivara Lemberga ("Latvijas un Ventspilij") znots Jānis Austriņš.

"Ventamonjaka" 45% īpašnieces AS "Halcyon Capital" padomes priekšsēdētājs Austriņš no Lemberga kategoriski norobežojas - nekādu saimniecisku attiecību ar viņu neesot un visus lēmumus Austriņš pieņemot pats.

Uz "De facto" jautājumiem nav reaģējis arī RFT un "Ventamonjaka" valdes priekšsēdētājs Artūrs Skadats, kurš vēlāk tomēr izplatījis divas ļoti līdzīgas relīzes par katru no uzņēmumiem. Tajās apgalvots, ka Kipras uzņēmuma "Uralchem Freight Limited" dalībnieku struktūrā ir notikušas būtiskas izmaiņas. Līdz ar to par abu termināļu pastarpināto līdzīpašnieku 1.martā esot kļuvis Šveices konfederācijā reģistrēts uzņēmums "Svizraa SA".

Mazepins kopš minētā datuma patiesā labuma guvējs termināļos vairs neesot - tagad tas esot kāds "Bhidwal Aamer Atta", kura valstspiederību uzņēmumi nemaz nemin. Viņš esot ilgstoši aktīvs ķīmisko produktu biznesā, un nu saskatījis potenciālu termināļu esamībai viņa aktīvu portfelī.

"De facto" gan secinājis, ka informācija par, visticamāk, multimiljonu darījumā iesaistīto "Svizraa SA" tā mājaslapā ir visai skopa vai pat nepatiesa. Viena no norādītājām kontaktpersonām ir acīmredzami neeksistējoša, jo tās bilde ir no fotobankas un norādītie kontakti nedarbojas.

Savukārt cilvēks, kuru "De facto" sazvanīt tomēr izdevies - kā kuģu fraktēšanas menedžeris "Svizraa SA" mājalapā norādītais Ivans Sevrjukovs, ar firmu saistīts bijis tikai īsu brīdi.

"Ventamonjaka" līdzīpašnieks Austriņš "De facto" gan minējis, ka viņiem jaunais patiesais labuma guvējs esot zināms kā kompānijas "Quest Group DMCC" pārstāvis. Šī firma bāzēta Dubaijā un Ženēvā un esot reģionā pazīstama kā bāzes eļļu tirdzniecības uzņēmums.

Taču izskaidrot to, kāpēc bija jāveido viltus lapa Šveices kompānijai, nespēja neviens no termināļu pārstāvjiem Latvijā. Arī RFT un "Ventamonjaka" valdes priekšsēdētājs Skadats, kurš, tomēr sazvanīts, apgalvoja, ka Šveices uzņēmums neesot fiktīvs.

Jau kara pirmajā dienā, 24.februārī, izmaiņas patiesajos labuma guvējos iesniedza ar Mazepinu saistītā SIA "Uralkali Trading". Uzņēmumu reģistrā tās gan vēl netika apstiprinātas - firmai ir dots laiks novērst trūkumus iesniegumā līdz maija beigām.

"De facto" zināms, ka iestāžu uzmanību ir pievērsis Mazepins - vēl pirms jaunākajiem "Svizraa SA" notikumiem.

Patiesos labuma guvējus vēlējušies mainīt, un, iespējams, tādējādi aizdomas par sankciju apiešanu radījušas arī Avena Klauģu muižu apsaimniekojošā firma un SIA "Severstal Distribution", kuras patiesais labuma guvējs ir Aleksejs Mordašovs.

Tāpat ziņots, ka sankcijām pakļautais SIA "Rīga Fertilizer Terminal" (RFT) noteiktajā termiņā līdz 30.jūnijam nav izvedis no ostas potenciāli bīstamus minerālmēslus, aģentūru LETA informēja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.

Kā skaidro VVD pārstāve, izvešana nav bijusi iespējama, pamatojoties uz to, ka uzņēmuma iesniegtie darījuma dokumenti un to redakcijas, kuras pašlaik vēl vērtē Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), nav akceptējamas un rada pamatotas bažas par iespējamu sankciju likumu apiešanas risku, ja tie tiktu saskaņoti.

Saistītās kompetentās institūcijas ir organizējušas tikšanās ar RFT, informējot par trūkumiem iesniegtajā dokumentācijā un nepieciešamajiem papildinājumiem.

Ņemot vērā, ka uzņēmums ir atbildīgs par atbilstošu drošības pasākumu izpildi kravas uzglabāšanā, savukārt pati krava pieder arī sankciju skartai personai, VVD ir brīdinājis RFT un kravu īpašniekus par aizvietotājizpildes piemērošanu - kravu pārvietošanu.

Vienlaikus, gadījumā, ja uzņēmums nevarēs nodrošināt drošu bīstamās vielas uzglabāšanu un kravas izvešanu saprātīgā termiņā, samazinot augstus avārijas iestāšanās riskus, VVD neizslēdz iespēju virzīt priekšlikumu bīstamās kravas pārņemšanai valsts atbildībā, brīdina VVD.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu