Slēgti veikali un plāns sliktākajam scenārijam. Kā Somija gatavojas izaicinošajai apkures sezonai? (6)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Yevhen Prozhyrko/shutterstock

Somijas Ekonomikas un nodarbinātības ministrija nākusi klajā ar pirmajiem risinājumiem energoresursu cenu pieauguma krīzei, ziņo portāls YLE.

Jūlija izskaņā ministrija žurnālistiem apstiprināja, ka kampaņa tiek gatavota un vēlāk būs gaidāmi vēl detalizētāki priekšlikumi.

Pagaidām zināms, ka kampaņa tiek veidota pēc Eiropas Komisijas (EK) iniciatīvas. Līdzīgas kampaņas jau notiek daudzās Eiropas Savienības (ES) valstīs, piemēram, Vācijā, Itālijā un Francijā.

Kampaņa Somijā tiks izsludināta augusta beigās un tiks izvērsta rudenī, kad apkures un mazāka dienasgaismas stundu skaita dēļ būs nepieciešams patērēt vairāk energoresursu.

Kā norāda viena no kampaņas plānotājām, uzņēmuma "Motiva" energoefektivitātes eksperte Paivi Sur-Uski, kampaņas uzmanības centrā būs apkures un karstā ūdens patēriņš.

"Patērētāju veiktie enerģijas taupīšanas pasākumi ir efektīvi. Somijā aptuveni trešdaļa energoresursu tiek patērēta ēku apkurei," medijam sacīja eksperte.

Viņa piebilst, ka, samazinot mājas apkures termostata temperatūru par vienu grādu, iespējams ietaupīt līdz pat 5% enerģijas.

"Mums ir arī daudz apkurināmu telpu, piemēram, garāžas un noliktavas, kuras nav obligāti jāapkurina," norādīja Sur-Uski.

Karstais ūdens apkures izmaksās sastāda aptuveni 30-40% no kopējā rēķina.

"Ierobežot mazgāšanos dušā ir ātrs veids, kā samazināt energoresursu patēriņu. Aizmirsīsim par 15 minūšu ilgu dušu un pavadīsim tajā ne vairāk kā piecas minūtes," Somijas iedzīvotājiem iesaka eksperte.

Viņa lēš, ka, efektīvi taupot, Somijas mājsaimniecības kopumā varētu samazināt aptuveni 10-20 % no kopējā enerģijas patēriņa.

"Tam būtu milzīga ietekme valsts mērogā," secina eksperte.

Pēdējo reizi līdzīga kampaņa Somijā tika rīkota pasaules naftas krīzes laikā pagājušā gadsimta 70. gados.

Toreiz valdība cita starpā norādīja, ka jāsamazina temperatūra telpās, jāsamazina reklāmas apgaismojums un jāsamazina braukšanas ātrums līdz 80 kilometriem stundā.

Šie centieni palīdzēja Somijai gadā samazināt naftas patēriņu par vairāk nekā 10%.

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Brilliant Eye/Shutterstock

Ziemā veikaliem jābūt gataviem slēgties ciet 

Lai samazinātu energoresursu patēriņu, vairākiem veikaliem Somijā šoziem uz dažām stundām varētu nākties slēgties ciet.

Elektroenerģijas pārvades tīkla operatora "Fingrid" un "Finnish Energy" pārstāvji informē, ka, iestājoties aukstākam laikam, iespējami dažu stundu ilgi elektroenerģijas padeves pārtraukumi.

Tuvojoties ziemai, Somijas veikaliem vajag rēķināties ar iespējamu elektroenerģijas trūkumu. Īpaši svarīgi ir sastādīt elektroenerģijas piegādes grafiku lauku apvidos, lai nodrošinātu, ka visi veikali nebūtu slēgti vienlaicīgi.

Lai gan elektroenerģijas padeves pārtraukumi būtu plānoti, tie joprojām radītu problēmas veikaliem. Saldētavas var izslēgt uz dažām stundām, bet kasēm ir nepieciešama nepārtraukta elektrības plūsma, lai tās varētu darboties.

Tagad aptuveni 2800 Somijas pārtikas veikalu ir jāvienojas, kuri tiktu slēgti un kuri paliktu atvērti, ja konkrētā apgabalā tiks ierobežota elektroenerģijas piegāde.

"Mēs vēl neesam pilnībā gatavi, bet jau esam vidēji sagatavojušies," sacīja Somijas Pārtikas preču tirdzniecības asociācijas PTY ārkārtas gatavības vadītājs Lauri Kulonens.

Jau ziņots, ka Eiropas elektroenerģijas un gāzes tirgus ir nonācis krīzes situācijā kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Olkiluoto AES. Ilustratīvs attēls.
Olkiluoto AES. Ilustratīvs attēls. Foto: Max Sky/Shutterstock

Somijā elektroenerģijas piegāde varētu būt saspringta, jo Olkiluoto atomelektrostacijas (AES) 3. reaktora (OL3) elektroenerģijas ražošana pilnā apjomā sāksies tikai decembrī, kas ir trīs mēnešus vēlāk, nekā iepriekš plānots. Reaktoru sākotnēji bija plānots pabeigt 2009. gadā, taču tas saskārās ar šķietami nebeidzamu virkni tehnisku problēmu, kavējumiem, izmaksu pārsniegšanu un juridiskiem strīdiem.

Ilgtspējīgas attīstības uzņēmuma "Sitra" vecākais konsultants Orass Tinkinens uzskata, ka rudenī Somijā varētu rasties energoresursu trūkums. Kā galējo līdzekli varētu izmantot kontrolētus divu stundu elektroenerģijas padeves pārtraukumus.

"Sliktākajā gadījumā mums ir jāizlemj, uz kurieni tiek novirzīta enerģija. Elektroenerģijas piegāde tiktu nodrošināta, piemēram, slimnīcām, bet daļai rūpniecības nozares uz kādu laiku tā varētu tikt pārtraukta," lēš Tinkinens.

"Mums jācer uz labāko, bet jābūt gataviem sliktākajam, kā arī tam, ka elektroapgāde var tikt nopietni traucēta," saka eksperts.

Latvijas lielajām pilsētām vēl maz skaidrības par nākamo apkures sezonu

Straujo pārmaiņu enerģētikas tirgū dēļ Latvijas lielajās pilsētās vēl ir maz skaidrības par situāciju nākamajā apkures sezonā un par nepieciešamo rīcību, lai tai pienācīgi sagatavotos, pauda Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) pārstāvji.

Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis (ZZS) atzina, ka arī pēc LLPA tikšanās ar valdības pārstāvjiem ir liela neziņa un zināms satraukums, jo nav skaidrības par energoresursu iepirkumiem, cenām, šķeldas un gāzes sadalījumu un citiem ar enerģētiku saistītiem jautājumiem.

Valstij no akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) veidojas neplānoti lieli ienākumi, taču pašvaldībām pieaug izdevumi, piemēram, ir jānodrošina ielu apgaismojums, jāapsilda skolas un bērnudārzi, tāpēc valstij ir lielākas iespējas risināt krīzi, uzskata Truksnis. Tomēr "situācija atkal ir novelta uz pašvaldību pleciem", kritizēja politiķis, sakot, ka vietvaras sākot ierobežot savas funkcijas, jo ir būtiski samazināts to finansējums.

Viņaprāt, vajadzētu ierobežot šķeldas eksportu, lai liela daļa no tās paliktu Latvijā, tomēr šis priekšlikums nav ticis atbalstīts. Tāpat valstij vajadzētu pašvaldībām piešķirt noteiktu šķeldas apjomu vai cirsmu teritorijas, vienlaikus nodrošinot līdzfinansējumu, uzskata Jūrmalas mērs.

Pašvaldībā notiek darbs pie siltumenerģijas taupīšanas risinājumiem, piemēram, ir apspriestas tādas idejas kā tikai katras otrās ielu apgaismojuma lampas ieslēgšana, nedaudz zemākas temperatūras uzturēšana telpās un citi, stāstīja politiķis.

Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange piebalsoja: "Nav skaidrs, cik liels būs elektroenerģijas tarifu pieaugums, kas ietekmē arī SIA "Rīgas siltums" sniegto pakalpojumu izmaksas. To prognozēt nav iespējams. Tāpat ir bažas par gāzes pieejamību."

Galvaspilsētas pašvaldība plāno ieviest energoresursu taupīšanas pasākumus savās iestādēs, piemēram, par dažiem grādiem samazinot temperatūru telpās darba dienās, kā arī naktīs un nedēļas nogalēs apkures intensitāti samazinot līdz minimumam. "Iestādēm noteiksim konkrētus sasniedzamos ietaupījuma mērķus. Tāpat arī tās pašvaldības ēkas, kurām līdz šim apkure bijusi nodrošināta individuāli, pieslēdzam centralizētajai siltumapgādei. Arī iedzīvotājus mudinām pieslēgties centralizētās siltumapgādes tīklam, kur tas tehniski iespējams. SIA "Rīgas siltums" ir gatavs aktīvi iesaistīties pieslēguma risinājumu meklēšanā," stāstīja Lange.

Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis (NA) minēja, ka tiek strādāts pie šķeldu katlumāju izveides novadā. "Lielākā problēma ir tāda, ka bieži vien valdība skatās uz pašvaldībām, ka tām ir ļoti daudz naudas. Bet patiesībā jau tā nav," pauda politiķis. Pašvaldība sagaida finansējumu no valsts, jo vietvaru izdevumi tikai augs, atzīmēja Helmanis.

Nākamajai apkures sezonai ir ļoti rūpīgi jāgatavojas, atzina Ogres mērs, minot, ka domē tiek pārskatīti režīmi, kādos apkuri var pārslēgt, lai samazinātu tās apjomu, piemēram, naktīs.

Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš (S) pauda, ka apkures sezonā energoresursu pieejamībai ir noteicošais faktors. Turklāt šai pieejamībai ir arī jābūt reālai, nevis fiktīvai - pašvaldībām ir jābūt pietiekamiem līdzekļiem, uzsvēra politiķis. Jautājumā par dabasgāzes pieejamību problēma atrisināta neesot un pašvaldības nejūtoties droši, jo trūkstot dabasgāzes piegādātāju sakarā ar neprognozējamām cenas svārstībām biržā un prasības pēc priekšapmaksas veikšanas. Daugavpils gadījumā priekšapmaksa vien veidotu aptuveni 40 miljonus eiro uz visu apkures sezonu, taču šādu līdzekļu nav ne apkures uzņēmumam, ne pašvaldībai, atzīmēja Elksniņš.

Šobrīd Daugavpils ir nodrošinājusies ar daļēju šķeldas apkuri un kopā ar Ekonomikas ministriju strādā pie vēl vienas katlumājas izveides, kas nodrošinās šķeldas īpatsvaru siltumapgādē līdz 50%, tomēr tas nenotiks ātrāk par 2024.gada 1.janvāri. "Dabasgāzi ir plānots aizvietot ar propāna gāzi, protams, ja kādi gudrinieki Saeimā neizdomās pēkšņi ierobežot arī šī energoresursa importu," sacīja Elksniņš.

Pašvaldībā notiek ekonomijas pasākumi, samazinot temperatūru, norādīja Daugavpils mērs. Tomēr problēmu vajadzētu risināt, valstij aktīvāk atbalstot alternatīvu siltumražošanas jaudu izbūvi, to finansējot no valsts budžeta pozīcijām, pauda politiķis, piebilstot: "Savukārt šajā apkures sezonā būtu jāiegādājas dabasgāze pilsētu vajadzībām. Nepieciešamas arī valsts kompensācijas pašvaldībām elektroenerģijas un siltumenerģijas pieauguma segšanai pašvaldības iestādēm, tādām kā slimnīcas, skolas, bērnudārzi un sociālie centri."

Arī Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP) minēja, ka tikšanās ar ministriem laikā nav saņēmis atbildes par to, "kādā veidā mēs varam cerēt uz normālu apkures sezonu". "Ja runājam par malku, atbildes nebija, ja runājam par administrēšanu, tad pie kopsaucēja nekāda nenonācām, kādā veidā tad administrēt šīs atbalsta sistēmas," sacīja reģionālais politiķis.

Gāzes piegādātāji nav gatavi startēt iepirkumā ar pašvaldību noteikumiem vai valsts pārvaldes noteikumiem, līdz ar to ar gāzes piegādēm nav nodrošinājuma, stāstīja Ragainis, minot, ka šobrīd piegādātāji ir gatavi slēgt līgumu tikai uz mēnesi, pie tam prasot priekšapmaksu. Tāpat viņš nesaredz, ka "Latvijas Valsts meži" būtu spējīgi nodrošināt nepieciešamo šķeldas un malkas apjomu un nofiksēt cenu "saprātīgā robežā".

Arī Jēkabpils mērs minēja, ka notiek enerģijas taupīšanas pasākumu plānošana, elektrību ielās ieslēdzot vēlāk u.tml.

Liepājas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieka padomniece Daiga Kļaviņa skaidroja, ka SIA "Liepājas enerģija" ir noslēgusi līgumus nākamajam gadam ar 11 šķeldas piegādātājiem. Papildus tam ir noslēgts līgums par gāzes piegādi, kurai neesot Krievijas izcelsme, par TTF biržas cenu un attiecīgā piegādātāja uzcenojumu. Tomēr neskaidra ir potenciālā rīcība gadījumā, ja ziemas laikā gāzes piegādātājs atsakās no līguma un neviens cits tā vietā nepiesakās, minēja pašvaldības pārstāve.

Valsts atbalsts gāzes piegādes nodrošināšanas jautājumā un apkures maksājumos iedzīvotājiem, slimnīcām un skolām būtu ārkārtīgi būtisks, pauda Kļaviņa. Liepājā katru gadu tiekot auditēti energopārvaldības procesi ar mērķi uzlabot un sasniegt augstāku energoefektivitāti, norādīja Liepājas pārstāve. Tāpat "Liepājas enerģija" pārgājusi uz ražošanu, izmantojot vietējo šķeldu. Arī Liepājas uzņēmēji aktīvi meklē risinājumus pārejai uz izdevīgāko siltumenerģijas veidu, stāstīja Kļaviņa.

Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs (S) pauda, ka "no valsts ir nepieciešami pareizi lēmumi", minot, ka būtu nepieciešams aizsargāt šķeldas tirgu un ieviest nodevas eksportam.

"Es saprotu, ka var veidoties situācija, kad gāzes nebūs. Tāpēc mēs arī mēģinām gatavoties tādai situācijai, kas būs, ja mēs nedabūsim gāzi," atzīmēja Bartaševičs, kura vadītajā pilsētā apkure tiek nodrošināta tikai ar gāzi.

"Apollo.lv" jau vēstīja, ka Ministru kabinets 21. jūnijā, atbalstīja 350 miljonu eiro apjomīgu atbalsta pakotni energoresursu cenu un vispārējās inflācijas pieauguma ietekmes mazināšanai mazaizsargātajām iedzīvotāju grupām.

Labklājības ministrija (LM) sadarbībā ar Ekonomikas ministriju, Iekšlietu ministriju, Finanšu ministriju un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju izstrādāja visaptverošu mērķētu pabalstu sistēmu, kas ļautu finansiāli mazaizsargātākajām iedzīvotāju grupām saņemt atbalstu energoresursu cenu un vispārējās inflācijas pieauguma ietekmes mazināšanai un kura būtu ieviešama līdz šā gada 1. septembrim.

Ziņojumā teikts, ka kopējais indikatīvais valsts un pašvaldību budžeta finansējums informatīvajā ziņojumā piedāvātajiem pasākumiem šajā apkures sezonā, proti, no 2022. gada oktobra līdz 2023. gada aprīlim, ir 350,2 miljoni eiro.

Komentāri (6)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu