C, 18.08.2022.

SPKC: Covid-19 saslimstības rādītājs Latvijā kļūst mērenāks, Eiropā mazinās

Apollo.lv
SPKC: Covid-19 saslimstības rādītājs Latvijā kļūst mērenāks, Eiropā mazinās
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1
Covid-19 analīzes.
Covid-19 analīzes. Foto: Chokniti Khongchum/Shutterstock

Aizvadītajā nedēļā, no 25. jūlija līdz 31. jūlijam, Latvijā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits pieaudzis mērenāk - par 5,7%, salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, ziņo Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Par 7,1% iepriekšējā nedēļā tika veikti vairāk testi, apmēram katrs trešais paraugs bija pozitīvs. Pagājušajā nedēļā stacionēto pacientu skaitā bija vērojams samazinājums par 2,1%.

Covid-19 gadījumi tika reģistrēti visās vecuma grupās, Covid-19 gadījumu pieaugums novērojams visā Latvijā, tomēr saslimstība virs Latvijas vidējā rādītāja ir Rīgā un Vidzemē, savukārt straujākais pieaugums novērots Latgalē.

Šobrīd Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas vidējais Covid-19 saslimstības rādītājs turpina samazināties vai stabilizējas. Saslimstība ar Covid-19 samazinās Itālijā, Vācijā, Francijā, kur iepriekš bija vērojams augsts saslimstības līmenis.

SPKC aicina izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem, piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru vai citām Covid-19 pazīmēm.

Tāpat SPKC iesaka censties ievērot divu metru distanci, atrodoties publiskajās vietās, izvairīties no pārpildītām vietām, kur nevar atrasties divu metru attālumā no citiem, kā arī izvērtēt nepieciešamību ceļot, riskus ceļojuma laikā un iespējas tos mazināt.

Tikpat būtiski ir ievērot roku higiēnu, regulāri mazgājot un dezinficējot rokas, nepieskarties ar netīrām rokām sejai, vairākas reizes dienā vēdināt telpas, tostarp iespēju robežās arī sabiedriska transporta salonā.

Savukārt vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, sejas masku vai respiratoru FFP2 lietošana ir svarīgs piesardzības pasākums, kas īpaši ieteicams cilvēkiem ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti. Lietojot sejas masku, ir svarīgi to darīt pareizi - cieši nosedzot degunu un muti, norāda SPKC.

SPKC atgādina, ka Covid-19 slimnieka kontaktpersonai septiņas dienas pēc pēdējā kontakta ieteicams palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem, bet, ja tas nav iespējams, tad būt atbildīgam par citu cilvēku veselību un sabiedriskās vietās lietot ne zemākas klases kā FFP2 respiratoru, tai skaitā veicot darba pienākumus, esot telpā, kur atrodas vairāk par vienu cilvēku. Jāatceras, ka Covid-19 inficēta persona kļūst infekcioza divas dienas pirms simptomu parādīšanās un respirators šādos gadījumos ievērojami samazina inficēšanās risku citiem cilvēkiem.

Publisko pasākumu rīkotājiem ir svarīgi apzināt ar Covid-19 infekciju saistītos riskus un noteikt konkrētas epidemioloģiskās drošības prasības savai pakalpojuma sniegšanas vai pasākuma norises vietai, piemēram, sejas masku lietošanu, distances un plūsmu ievērošanu.

SPKC atgādina, ka vakcinācija pret Covid-19 būtiski samazina risku saslimt smagā formā. Līdz ar to centrs aicina iedzīvotājus, kas pieder veselības riska grupām - seniorus, kā arī personas ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti individuāli konsultēties ar savu ģimenes ārstu un lemt par primārās vakcinācijas vai balstvakcinācijas veikšanu.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu