S, 30.09.2023.

Kā rodas sprādzienam līdzīgie trokšņi lidmašīnu virsskaņas lidojumos?

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Eliyahu Yosef Parypa/Shutterstocl

Vasaras sākumā Talsu novadā satraukumu radīja sprādzienam līdzīgi trokšņi, kurus radīja iznīcinātāja treniņlidojumi. Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas fizikas skolotājs Valdis Zuters skaidroja, kā rodas šādi trokšņi.

Fizikas skolotājs atzina, ka patiesībā viņu šādi notikumi priecē, jo cilvēki tad vairāk pievēršas fizikai, gribot iegūt skaidrojumu.

Lai izskaidrotu, kāpēc bija dzirdams šāds troksnis, jāatceras pamata lietas par skaņu. "Skaņa ir kaut kādas svārstības. Visvienkāršākais ir iedomāties vilni uz ūdens. Mēs kaut ko iemetam ūdenī, un uz visām pusēm izplatās koncentriski viļņi. Ar skaņu ir līdzīgi – mums ir kāds skaņas avots un ap to telpā izplatās viļņi un kādā brīdī nonāk līdz mūsu ausīm."

Šie viļņi uz visām pusēm iet vienādi, bet, tiklīdz skaņas avots, šajā gadījumā lidmašīna, sāk kustēties, situācija sāk mainīties. Ja lidmašīna lido mūsu virzienā un izstaro viļņus, tad priekšā stāvošos viļņus, ko pati izstaro, tā it kā pati sāk arī ķert.

"Tajā brīdī, kad lidmašīna noķer savu vilni katru reizi, kad to izstaro, jeb sasniedz skaņas ātrumu, tad saka, ka tiek pārsniegta skaņas barjera. Tur reāli nav barjeras, bet tajā brīdī skaņa vairs uz priekšu netiek sūtīta, jo lidmašīna lido ātrāk uz priekšu, nekā skaņu var izsūtīt," stāstīja fizikas skolotājs.

Brīdī, kad lidmašīnas skaņas ātrumu pārsniedz, skaņa tiek koncentrēta tās aizmugurē, – tādā kā konusā. Būtībā tā iziet cauri nosacītajai skaņas robežai, un skaņa paliek aiz tās.

"Tad visa skaņas enerģija, kas iepriekš tika izsūtīta visā telpā, uz visām pusēm, – tagad tā radītā skaņa koncentrēta aiz lidmašīnas, lokālākā telpas apgabalā, un tas veido triecienvilni.

Principā skaņas vilnis tiek sablīvēts koncentrētā telpas apgabalā. Tad, kad tas nonāk līdz mūsu ausīm, tas ir pamatīgs, liels būkšķis," norādīja Zuters.

Viņš skaidroja, ka skaņas ātrums, kas tiek pārsniegts, ir apmēram 340 metri sekundē, taču skaņas ātrums gaisā var būt atkarīgs no temperatūras un atmosfēras blīvuma, tāpēc skaitlis ir aptuvens.

Nozīme ir arī tam, cik augstu lidmašīna lido, jo šie triecienviļņi izplatoties pamazām zaudē savu enerģiju. Tad, kad lidmašīna ir augstāk, enerģija izplatoties iet arvien vairāk telpā un izkliedējas. Līdz ar to, jo augstāk ir lidmašīna, jo triecienvilnis mūsu ausīm liksies mazāks.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu