Nakts Igaunijas pilsētā Narvā pēc pieminekļu demontāžas pagājusi mierīgi. Kopumā aizturēti 11 cilvēki (1)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Ilja Smirnov/Põhjarannik

Nakts Narvā pēc padomju laika pieminekļu demontāžas pagājusi mierīgi, un kopumā saistībā ar pieminekļu pārvietošanu aizturēti 11 cilvēki, informēja Igaunijas Policijas un robežsardzes departamenta Austrumu prefektūras operatīvās grupas vadītājs Tāvi Kirss.

Viņš sacīja, ka policija aizvadītajā naktī galvenokārt reaģējusi uz ikdienišķiem izsaukumiem, bet pie vietas, kur līdz otrdienai atradās padomju tanks "T-34" pulcējušies cilvēki.

Pulcēšanās bijusi miermīlīga un pūļi izklīduši ap plkst. 1 naktī.

Otrdien pa dienu tika aizturēti deviņi cilvēki, bet naktī policija aizturējusi vēl divus.

Kirss teica, ka policija bija gatava dažādiem notikumu scenārijiem un dienā pieminekļu tuvumā bija pastiprināti spēki, tomēr viss noritējis mierīgi, un trešdien Narvas policija prognozē atgriešanos ikdienas darba ritmā.

Jau vēstīts, ka Igaunijas ziemeļaustrumu pilsētā Narvā un tās apkārtnē atbilstoši valdības lēmumam otrdien no publiskās telpas aizvākti pieminekļi ar padomju simboliku, vēsta Igaunijas valdības preses dienests.

Narvas pievārtē demontēts Otrā pasaules kara laika padomju tanks "T-34", kas pildīja pieminekļa funkcijas. Tas aizvests uz Igaunijas Kara muzeju Vīmsi pie Tallinas.

Padomju tanks "T-34" Narvas pievārtē uz postamenta bija novietots Narvas upes krastā vietā, kur 1944. gada jūlijā upi šķērsoja uzbrūkošais padomju karaspēks. Piemineklis tika atklāts 1970. gadā.

No publiskās telpas aizvāktas arī divas piemiņas plāksnes, kas atradās Pētera laukumā Narvas centrā, piemineklis sarkanarmiešiem parkā pie pils un piemiņas zīme jaunākajam leitnantam Igoram Grafovam Vazas ciemā. Narva-Jēsū aizvākts piemineklis "Trīs durkļi" un piemineklis padomju karaspēka desantam pie Merikilas ciema.

Savukārt uzraksti uz brāļu kapa, kas atrodas starp Narvas upi un Viktorijas bastionu, nomainīti pret neitrāliem.

Lēmumu par padomju pieminekļu aizvākšanu Narvā, kur vairāk nekā 80% iedzīvotāju ir krievvalodīgie, un tās apkārtnē Igaunijas valdība pieņēma otrdienas rītā. Lēmums bija jāpieņem valdībai, jo pilsētas dome atteicās izskatīt šo jautājumu.

Premjerministre Kaja Kallasa pieminekļu pārvietošanu nodēvēja par vērienīgu operāciju, kas noritējusi mierīgi.

Augusta sākumā Igaunijas valdība nolēma visās publiskajās vietās demontēt padomju pieminekļus. Valstī ir vairāki simti tādu objektu.

Igaunijas vēsturē iegājusi tā dēvētā Bronzas nakts - 2007. gada 27. aprīlis, kad Tallinā notika nekārtības saistībā ar padomju karavīriem veltītā pieminekļa, tā dēvētā Bronzas kareivja, pārvietošanu no pilsētas centra uz karavīru kapsētu. Toreiz divas naktis ilgušajos krievvalodīgo jauniešu nemieros gāja bojā viens cilvēks - Krievijas pilsonis Dmitrijs Gaņins -, bet 1200 tika aizturēti.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu