Staķis aicina sabiedrību saglabāt mieru un netraucēt padomju armijas pieminekļa nojaukšanu Pārdaugavā (1)

LETA
Foto: Paula Čurkste/LETA

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP) aicina sabiedrību saglabāt mieru un netraucēt padomju armijas pieminekļa nojaukšanas procesu Pārdaugavā, aģentūru LETA informēja Rīgas domes priekšsēdētāja padomnieks Aleksis Zoldners.

Mērs pateicas Valsts un pašvaldības policijai un drošības struktūrām, kas nodrošina mieru un kārtību Rīgā laikā, kad Rīgas pašvaldības nolīgtais būvnieks veic padomju memoriāla demontāžu Uzvaras parkā.

Demontāžas process noritot atbilstoši plānam. Policija un pašvaldība aicina šajā laikā neiesaistīties nevajadzīgā viedokļu konfrontācijā un nepakļauties potenciālām provokācijām.

"Ir jāļauj procesam noritēt iespējami netraucētam," pauda Staķis.

Viņš norādīja, ka objekts ir norobežots, pašlaik būvnieks veic inženierkomunikāciju pārkārtošanas darbus. Jau pabeigta skulptūru demontāža. Objektā notiek tehnisko telpu demontāža un ūdens atsūknēšana no baseina.

"Vēlos uzsvērt, ka pieminekļa Uzvaras parkā demontāžas process bija kopīgs, sabiedriski izdiskutēts un demokrātiskā procesā pieņemts parlamenta, valdības un Rīgas pašvaldības lēmums. Tāpēc šo lēmumu lūdzu respektēt arī tos, kuri tam nepiekrīt," teica Rīgas mērs.

Viņa ieskatā šis un virkne citu objektu, par kuru demontāžu lēmusi Saeima, simbolizē padomju totalitāro ideoloģiju, tāpēc tie vairs nevar atrasties publiskajā vidē laikā, kad padomju varas mantiniece Krievija pastrādā noziegumus pret cilvēci Ukrainā.

Vienlaikus gan Rīga, gan citas pašvaldības turpinās respektēt piemiņas plāksnes un pieminekļus karavīru apbedījumu vietās.

Kā ziņots, padomju armijas karavīru pieminekļa skulptūru demontāža divu dienu laikā kopumā nav izraisījusi lielu cilvēku interesi, novēroja aģentūra LETA.

Pieminekļa kompleksa skulptūru demontāža sākās otrdien ar trīs padomju karavīru statuju nogāšanu un turpinājās šorīt ar sievietes tēla skulptūras noņemšanu. Process notiek diezgan raiti un iedzīvotājiem nav iepriekš pieejamas informācijas par to, kurā brīdī notiks kādi demontāžas darbi.

Līdz ar to plašu cilvēku pūļu teritorijā ap pieminekli nav, un tikai atsevišķi cilvēki atnāk līdz policijas norobežotajai teritorija, nofotografē pieminekli un dodas prom. Pie nožogojumiem lielākoties pulcējas dažādu mediju pārstāvji.

Pilnībā no incidentiem izvairīties tomēr neizdodas. Ik pa laikam slēgtajā teritorijā iebrauc velosipēdisti, kas, it kā vēlas doties cauri slēgtajai teritorijai. Tāpat pa retam kāds gājējs vai velosipēdists mēģina iebilst kārtības sargiem saistībā ar satiksmes un pārvietošanša ierobežojumiem. Taču policisti šādos gadījumos aptur personas un liek doties prom.

Lielāka cilvēku pulcēšanās šajās dienās bija novērojama vakara stundās, kad cilvēki, neskatoties uz aicinājumiem to nedarīt, nāca izteikt savu neapmierinātību ar pieminekļa nojaukšanu. Taču arī šajos gadījumos atnākušo cilvēku skaits nav bijis liels.

Mobilizāciju šādiem pasākumiem aktīvisti mēģina īstenot sociālās tīklošanās vietnēs un lietotnē. Piemēram, lietotnē "Telegram" ir virkne saturiski līdzīgu virtuālu sarunu istabu, kur cilvēki dalās ar notikumu video vai foto liecībām, emocijām un pat dzeju par to, kā arī tiek publicēta informācija par potenciālajiem mītiņiem.

Kā novēroja aģentūra LETA, šādās virtuālās tērzētavās pieejamais saturs tiek replicēts vienlaikus vairākās virtuālās sarunu istabās, tādējādi šķietami aptverot plašāku interesentu loku.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz rudenim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu