Zelenskis ierosina kontroli pār Zaporižjas AES nodot IAEA

LETA
Foto: SIPA/Scanpix

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien ierosināja kontroli pār Krievijas armijas sagrābto Zaporižjas atomelektrostaciju (AES) nodot Starptautiskajai atomenerģijas aģentūrai (IAEA).

IAEA ekspertu misijai būtu jāpārņem AES kontrole "tiklīdz iespējams" un permanenti, pavēstīja Zelenskis, ar video starpniecību uzrunājot ANO Drošības padomi.

Krievijai bez nosacījumiem jāpārtrauc sava "kodolšantāža" un pilnībā jāatvelk savi spēki no AES, sacīja Zelenskis.

IAEA misiju, lai pārbaudītu AES drošību un kontroles sistēmas, principā atbalsta visas puses.

Jau ziņots, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Francijas prezidents Emanuels Makrons piektdien telefonsarunā vienojušies par nepieciešamību veikt neatkarīgu inspekciju Krievijas spēku sagrābtajā Zaporižjas AES.

Francijas prezidenta birojs norādīja, ka Putins atteicies no prasības, lai IAEA pārstāvji dotos uz AES caur Krieviju, pieļaujot, ka viņi varētu ierasties caur Ukrainu.

Krievijas pārstāvis IAEA piektdien sacīja, ka misija varētu ierasties Zaporižjas AES septembra sākumā.

Ukrainas dienvidos esošā Zaporižjas AES, kas ir lielākā atomspēkstacija Eiropā, kopš marta atrodas Krievijas karaspēka kontrolē. Šomēnes AES vairākkārt apšaudīta. Ukraina paziņojusi, ka AES apšaudījuši Krievijas spēki nolūkā apšaudēs vainot Ukrainu. Tāpat Ukraina apsūdzējusi Krieviju, ka tā pārvērtusi AES par militāru bāzi.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu