Tehnisku iemeslu dēļ NASA pārceļ misiju "Artemis 1"

Apollo.lv
Tehnisku iemeslu dēļ NASA pārceļ misiju "Artemis 1"
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: EPA/Scanpix

Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) ir paziņojusi, ka šodien, 29. augustā, netiks realizēta "Artemis 1" misija uz Mēnesi tehnisku problēmu dēļ, vēsta raidsabiedrība BBC.

Starts atcelts sakarā ar temperatūras problēmām vienā no četriem dzinējiem "RS-25".

Nākamais mēģinājums varētu notikt 2.septembrī vai 5.septembrī.

98 metrus garā raķete SLS ir jaudīgākā, kādu jebkad uzbūvējusi NASA, pārspējot pat "Saturn V", kas nogādāja astronautus uz Mēness pirms pusgadsimta.

Izmēģinājuma lidojums, ja tas izdosies, nogādās kosmosa kuģi Mēness orbītā pirmo reizi 50 gadu laikā. Astronauti kosmosa kuģī "Orion" neatradīsies. Plānots, ka misija ilgs vismaz sešas nedēļas.

Ūdeņraža degvielas noplūde izjauca NASA raķetes izmēģinājumu arī aprīlī. Jūnijā notika vēl viens izmēģinājums, kas bija veiksmīgāks, bet arī neiztika bez degvielas noplūdes.

Svētdien tika konstatētas arī komunikācijas problēmas ar kapsulu "Orion". NASA Mēness izpētes programmā "Artemis" pirmais raķetes lidojums aizkavējies jau par veselu gadu.

Ja izmēģinājums beidzot izdosies, otrajā lidojumā piedalīsies astronauti. Sekmīga scenārija gadījumā 2024.gadā varētu notikt lidojums ap Mēnesi, bet 2025.gadā - divu astronautu misija.

Pa Mēnesi ir staigājuši tikai 12 cilvēki, kas visi bija amerikāņi. Zemes pavadoni neviens cilvēks nav apciemojis kopš 1972. gada, kad NASA apturēja "Apollo" misijas.

Atšķirībā no iepriekšējām misijām, šoreiz NASA cer izveidot Mēness bāzi, kas ļautu astronautiem rotācijas kārtība uzturēties tur vairākas nedēļas.

Pēc tam NASA plāno misiju uz Marsa.

Beigu beigās Mēness dienvidpolā plānots izveidot paliekošu Mēness bāzi, kas kalpos ne tika kā astronautu dzīvesvieta, bet arī kā pieturvieta Marsa un kosmosa dzīļu apguvējiem.

Misijas laikā plānots Mēness orbītā nogādāt un pēc tam sagaidīt atpakaļ uz Zemes bezpilota kapsulu "Orion".

Lai arī kapsula tiks vadīta attālināti, tā ir paredzēta cilvēku pilotiem. Tādējādi šis būs pirmais cilvēku transportēšanai paredzētais kosmosa kuģis, kas kosmosā devies tik tālu no Zemes – aptuveni 65 tūkstošus kilometru aiz Mēness. Pēc tam, izmantojot Mēness gravitāciju un dzinējus, kapsula atgriezīsies uz Zemes.

Plānots, ka misija sniegs nozīmīgu informāciju par to, kā kapsula uzvedas kosmosā un bruģēs ceļu nākamajām misijām.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu