Pk, 2.12.2022.

Krievijas valdība saņēmusi ziņojumu par ekonomiku. Ir vairākas pretrunas ar optimistiskajiem publiskajiem paziņojumiem

Apollo.lv
Krievijas valdība saņēmusi ziņojumu par ekonomiku. Ir vairākas pretrunas ar optimistiskajiem publiskajiem paziņojumiem
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1
Kremlis Maskavā. Ilustratīvs attēls.
Kremlis Maskavā. Ilustratīvs attēls. Foto: PhotoJuli86/Shutterstock

Eksperti un ierēdņi sagatavojuši ziņojumu Krievijas valdībai, kurā centušies novērtēt Rietumvalstu sankciju ietekmi uz Krievijas ekonomiku. Agresorvalsts var saskarties ar daudz ilgāku un dziļāku recesiju, ko radījušas Rietumvalstu noteiktās sankcijas, informē medijs "Bloomberg", kura rīcībā nonākusi ziņojuma kopija.

Ziņojumu gatavoja vairākus mēnešus, un 30. augustā par to sprieda slēgtā augstu stāvošu ierēdņu sanāksmē. Dokumenta autentiskumu "Bloomberg" apstiprināja avoti, kas bijuši saistīti ar sanāksmi.

Medijs ziņo, ka "konfidenciālā atskaite ir pretrunās ar optimistiskajiem publiskajiem paziņojumiem", ar ko nereti nāk klajā Krievijas ierēdņi un politiķi.

Dokumentā norādīts, ka Krievija var saskarties ar daudz ilgāku un dziļāku recesiju, ko radījušas Rietumvalstu noteiktās sankcijas pret Krieviju, lai sodītu šo valsti par tās īstenoto iebrukumu Ukrainā. Sankcijas apdraud daudzus svarīgus Krievijas ekonomikas sektorus.

Eksperti iepazīstinājuši ar trim ekonomikas attīstības scenārijiem. Divi no tiem liecina, ka 2023. gadā Krievijas IKP kritums kļūs straujāks, bet Krievijas ekonomika pirmskara līmenī atgriezīsies vien šīs desmitgades beigās vai pat vēlāk.

  • "Stresa" scenārijs paredz, ka ekonomika sasniegs zemāko punktu 2024. gadā, un kritums būs 11,9%, salīdzinājumā ar 2021. gadu.
  • "Inerces" scenārijā teikts, ka maksimālais IKP kritums būs 8,3%, un tas būs jau nākamgad.
  • Trešais - "mērķa" scenārijs (kas ir arī optimistiskākais), prognozē, ka Krievijas ekonomika līdz pirmskara līmenim atgūsies jau 2024. gadā.

Visos scenārijos prognozēts, ka sankciju spiediens palielināsies, jo ierobežojumiem pievienosies arī citas valstis.

Eiropas straujā atteikšanās no Krievijas naftas un gāzes var kļūt par nozīmīgu sitienu Kremlim, teikts ziņojumā.

Tajā arī detalizēti runāts, ka Krievija saskārusies ar "blokādi", kas "skārusi faktiski visus transporta veidus". Tehnoloģiskie un finanšu ierobežojumi arī rada spiedienu.

Pēc ziņojuma autoru teiktā, līdz 2025. gadam Krieviju var pamest līdz 200 000 IT jomas speciālistu, kas ir pirmā nozīmīgā prognoze par tā saucamo "smadzeņu aizplūšanu".

Publiski Krievijas amatpersonas izteikušās, ka sankciju ietekme bijusi daudz mazāka, nekā plānots, līdz ar to Krievijas IKP kritums varētu būt mazāks par 3% no IKP, un nākamgad tas būšot vēl niecīgāks. Arī ārvalstu ekonomisti norādījuši, ka Krievijas ekonomika varētu būt izvairījusies no ļoti dziļas recesijas un pagaidām turas labāk, nekā plānots.

Tomēr problēmas ir acīmredzamas.

"Ar liegtu iespēju piekļūt Rietumu tehnoloģijām, ārvalstu uzņēmumu aiziešanu )no Krievijas) un demogrāfisko problēmu ietekmē valsts izaugsmes potenciāls ir negatīvs - no 0,5% līdz 1% šajā desmitgadē.

Iespējams, ka Krievijas ekonomika stagnēs līdz pat 2050. gadam.

Tāpat Krievija būs arvien ievainojamāka attiecībā uz globālajām patēriņa preču cenām, jo starptautiskās valūtas rezerves Krievijai vairs nesniegs tā saucamo drošības spilvenu," sacīja Krievijas ekonomists Aleksandrs Isakovs.

Ziņojumā brīdināts, ka "Krievijā tuvāko divu gadu laikā ievērojami samazināsies eksporta jaudas tādās uz eksportu vērstās nozarēs, kā naftas, gāzes, metālu, ķimikāliju un koka produktu jomās. Zināma atkopšanās gaidāma vēlāk, kad šie sektori vairs nebūs galvenie ekonomikas dzinēji".

Ja Eiropa pilnībā atsakās no Krievijas gāzes, tad Krievijai tas nozīmēs ik gadu zaudēt 6,6 miljardus eiro lielus nodokļu ieņēmumus.

Šos zaudējumus nebūs iespējams pilnībā kompensēt ar jauniem eksporta tirgiem pat vidējā termiņā.

Svarīgākais aspekts ir kritiskais imports, jo tam "vienkārši nav nekādu alternatīvu". Pat lauksaimniecības sektorā, par kuru Kremlis vienmēr ir lepojies, ka "ārvalstu resursus ir izdevies aizstāt ar vietējiem ražojumiem", Krievijā var nākties samazināt pārtikas patēriņu, jo būs problemātiski ar izejvielu ieguvi.

Liegums piekļūt Rietumvalstu tehnoloģijām nozīmēs, ka Krievijai būs jāatkāpjas vienu vai pat divas tehnoloģiskās paaudzes, jo vienīgais, uz ko varēs paļauties, ir mazāk attīstītās alternatīvas no Ķīnas un Dienvidaustrumāzijas.

Ziņojumā brīdināts, ka sankciju dēļ valdībai būs jāpārskata vairāki attīstības mērķi, kurus Putins uzstādīja pirms kara - piemēram, demogrāfiskās situācijas uzlabošanai un sagaidāmās dzīvildzes celšanai.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu