No Apollo.lv arhīva ⟩ Karaliska mīla mūža garumā. Karaliene Elizabete II un princis Filips

Foto: AP/Scanpix
Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Britu karaļnama pāris - karaliene Elizabete II un princis Filips bija karalisko laulību rekordisti. Pāris gredzenus mija 1947. gada 20. novembrī Vestminsteras abatijā. Tobrīd princesei Elizabetei bija 21 gads, bet viņas līgavainim - 26. Abi laulībā nodzīvoja 74 gadus.

Princis Filips Mauntbatens bija britu flotes virsnieks un Grieķijas un Dānijas karalisko ģimeņu princis, kura ģimenes kokā ir atrodamas arī karalienes Viktorijas un Krievijas imperatora Nikolaja I asinis.

Karaliskais pāris iepazinies 1934. gadā, kad abi vēl bijuši pārlieku jauni romantiskām jūtām. Otrā tikšanās bijusi laikā, kad Elizabetei bijuši 13 gadi, savukārt Filipam - 18. Viņi tikušies Dārmutas karaliskajā jūras flotes koledžā, kur mācījies princis, un mēļo, ka Elizabete esot uzreiz ieskatījusies pievilcīgajā un staltajā jauneklī. 

Drīzumā Filips kļuvis par biežu viesi Bekingemas pilī. Lai arī meitenes vecāki neesot bijuši atbalstoši un uzskatījuši, ka puisis nav gana labs pretendents viņu meitas vīra lomai, pati Elizabete bijusi citās domās. Pēc vairākiem gadiem pārim tomēr izdevies pārliecināt princeses tēvu Georgu VI laulības tomēr atļaut.

Pirms kāzām nu jau Edinburgas hercogam Filipam nācies pieņemt anglikāņu ticību.

Filips atteicies no Grieķijas un Dānijas prinča tituliem un kļuvis par Lielbritānijas pavalstnieku. Karalis Georgs par to vīrietim piešķīris Edinburgas hercoga, Merionetes grāfa un Grinvičas barona titulus.

Pāris apprecējies samērā smagā politiskajā situācijā, tādēļ viņu kāzas bijušas karaliskajiem standartiem diezgan pieticīgas. Elizabete laulību tērpam audumu iegādājusies pati. Pašā laulību ceremonijā Elizabete uzstājusi, ka vēlas teikt tradicionālo zvērestu, kurā sola būt uzticīga savam vīram, lai gan visi saprata, ka praksē topošajai karalienei pakļauts būs tieši Filips.

Pārim ir četri bērni - princis Čārlzs, galvenais troņmantnieks, kā arī princese Anna, princis Endrjū un princis Eduards.

Foto: AP/Scanpix

Piektdien, 2021. gada 9. aprīlī, 99 gadu vecumā mūžībā aizgājis princis Filips. Marta vidū princis tika izrakstīts no slimnīcas un atgriezās Vindzoras pilī, kur pandēmijas laikā kopā ar Elizabeti II dzīvoja izolēti no apkārtējās pasaules.

Jau vēstīts, ka ceturtdien, 2022. gada 8. septembrī, mūžībā devās Lielbritānijas karaliene Elizabete II. Viņa nomira Skotijā, Balmorālas pilī, kur viņa pavadīja vasaru. 

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu