Pašvaldību vēlēšanās ļaus piedalīties personām, kuras izcieš sodu brīvības atņemšanas vietās

LETA
Cietums.
Cietums. Foto: Ivars Soikāns/LETA

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja Pašvaldības domes vēlēšanu likuma grozījumus, kas pašvaldību vēlēšanās ļaus piedalīties personām, kuras izcieš sodu brīvības atņemšanas vietās.

Tieslietu ministrijā (TM) šīs izmaiņas pamato ar Satversmē un starptautiskā līmenī nostiprinātajiem principiem.

TM pārstāvji skaidro, ka Satversmē noteikts, ka pašvaldības ievēlē pilntiesīgi Latvijas pilsoņi un Eiropas Savienības pilsoņi, kas pastāvīgi uzturas Latvijā. Tā kā piedalīšanās vēlēšanās tiek atzīta par vienu no svarīgākajām pilsoņu politiskās gribas izpausmes formām, tad valsts pienākums ir nodrošināt, lai vēlēšanu tiesības būtu praktiski īstenojamas bez nepamatotiem ierobežojumiem.

TM izstrādātie grozījumi arī paredz tiesības piedalīties pašvaldības domes vēlēšanās personām, kurām kā drošības līdzeklis ir piemērots apcietinājums, balsojot pa pastu. Grozījumi novērsīs situācijas, kad tiesības piedalīties pašvaldības domes vēlēšanās tiek ierobežotas personām, kurām kā drošības līdzeklis ir piemērots apcietinājums un tās atrodas ieslodzījuma vietā, kuras atrašanās vieta var nesakrist ar vēlēšanu apgabalu, kurā šī persona ir reģistrēta kā vēlētājs.

Pašvaldības domes vēlēšanu likums arī līdz šim piešķīra tiesības piedalīties pašvaldības domes vēlēšanās apcietinātajām personām, taču neregulēja jautājumu, kā īstenojamas šīs tiesības tām apcietinātajām personām, kuras atrodas ieslodzījuma vietā ārpus savas deklarētās dzīvesvietas.

Lai piedalītos pašvaldības domes vēlēšanās, personai, kurai kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums, būs jāiesniedz pieteikums ieslodzījuma vietas administrācijai, kas pārbaudīs, vai vēlētāju reģistrā ir iekļautas ziņas, kas apliecina, ka personai ir tiesības piedalīties attiecīgajās pašvaldības domes vēlēšanās un iekļaus vēlētāju reģistrā ziņas par ieslodzījuma vietas nosaukumu un adresi, uz kuru nogādājami vēlēšanu materiāli.

Vēlēšanu norisi ieslodzījuma vietā un balsošanas aizklātību nodrošinās ieslodzījuma vietas administrācija.

Kā ziņots, iepriekš ar sūdzībām Satversmes tiesā par esošo kārtību, kas neparedz šādas tiesības, vērsās tolaik apcietinājumā bijušais Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij"/ZZS). Kā norādīja Lembergs, pašreizējais regulējums liedza viņam iespēju balsot 2021.gada Ventspils valstspilsētas domes vēlēšanās.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu