Pk, 2.12.2022.
Plaisas māju sienās un stipri grūdieni. Zemestrīce, kura bija jūtama arī Latvijā
Foto: SUNG YOON JO/Shutterstock
Plaisas māju sienās un stipri grūdieni. Zemestrīce, kura bija jūtama arī Latvijā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

2004. gada 21. septembrī Latvijā vairākās vietās neilgi pēc plkst. 14 un pirms plkst. 17 tika novērotas jūtamas zemes svārstības. Iedzīvotāji tolaik vēstīja, ka jutuši priekšmetu šūpošanos un dažkārt konstatētas arī plaisas māju sienās. "Apollo.lv" aprunājās ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru (LVĢMC), lai uzzinātu, kas todien notika. 

Arī Latvijā novērotas zemestrīces

Neskatoties uz to, ka Latvija atrodas pasaules daļā, kur zemestrīces novērojamas reti un tās ir salīdzinoši vājas, ik pa brīdim iespējami arī cilvēkam jūtami pazemes grūdieni.

Pirmās liecības par zemestrīcēm Latvijas teritorijā ir kopš 17. gadsimta. Kopš tā laika arī turpmāk ar dažu desmitu gadu intervālu ir novērotas atsevišķas, bet kopumā ne visai stipras zemestrīces.

Pēc spēcīgākas zemestrīces Igaunijā 1976. gadā Baltijā tika uzstādītas pirmās seismoloģiskās novērojumu stacijas. Pie jaunākajos laikos novērotajām zemestrīcēm atzīmējamas zemestrīce, kas notika 2017. gada 15. jūlijā starp Hījumā un Vormsi salām, 2016. gada 12. novembra zemestrīce ar epicentru Vertsjervas ezera apvidū (Igaunija), kā arī 2004. gada 21. septembra zemestrīce Kaļiņingradas apgabalā. Šo zemestrīču magnitūda nepārsniedz 6 balles pēc Rihtera skalas.

Zemestrīces spēku varēja just arī Latvijā

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāvji stāsta, ka 2004. gada 21. septembrī Krievijā, Kaļiņingradas apgabalā, notika vairākas zemestrīces, no kurām visstiprākā bija plkst. 13.32 pēc Griničas laika. Šīs zemestrīces magnitūda sasniedza 5,2 balles pēc Rihtera skalas.

Zemestrīces hipocentrs atradās aptuveni 20 kilometru dziļumā. Neilgi pirms šīs zemestrīces, plkst. 11.05 pēc Griničas laika, notika zemestrīce ar magnitūdu 5,0. Kaļiņingradas zemestrīces laikā pavisam bijuši septiņi pazemes grūdieni.

"Kaļiņingradas zemestrīču rezultātā 20 cilvēki guva nopietnas traumas, tika bojātas arī aptuveni 2100 ēkas. Arī Latvijas teritorijā bija jūtami pirmie divi visstiprākie grūdieni. Satricinājuma intensitāte Saldus apkārtnē un Nīgrandes pagasta Kalnos sasniedza 5–5,5 balles.

Attālums no zemestrīces epicentra bija aptuveni 210 kilometri. Māju sienās izveidojās vairāk nekā vienu metru garas plaisas. Arī Rīgā bija jūtams satricinājums ar intensitāti 3,5 balles," vēsta LVĢMC pārstāvji. 

Arī Rīgā un Rīgas rajonā 2010. gada 22. novembrī iedzīvotāji sajuta satricinājumu. Pēc anketu saņemšanas no aculieciniekiem un datu analīzes tika konstatēts, ka tektonisks grūdiens saistīts ar lūzuma zonu starp Olaines-Inčukalna un Berģu tektoniskajiem lūzumiem. Ņemot vērā, ka Slīteres seismoloģisko novērojumu stacija atradās 140 km no seismiskā notikuma epicentra, šo grūdienu atšķirt no seismiskā trokšņa un identificēt tektonisku zemestrīci nebija iespējams.

Kā iepriekš vēstīja Latvijas Radio, iedzīvotāji pēc tam dalījās ar saviem pārdzīvojumiem: "grīda tā sašūpojās un galds arī", "neomulīgi, nekad neko līdzīgu nebiju jutusi", "runāju pa telefonu, kad pēkšņi apkārt viss sāka drebēt".

Rīcība zemestrīces gadījumā

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, ņemot vērā ārvalstu pieredzi, ir sagatavojis informāciju par rīcību iespējamas zemestrīces gadījumā. Zemestrīce ilgst īsu brīdi, tāpēc ir svarīgi jau iepriekš iepazīties ar rekomendācijām, ko darīt zemestrīces gadījumā. Taču iedzīvotājiem vajadzētu ņemt vērā, ka gadījumā, ja pastāvēs iespējami zemestrīces draudi, par to brīdinās oficiāli valsts dienesti, nevajadzētu satraukties, uzticoties pareģu minējumiem.

Pirms zemestrīces

 • Lai sagatavotos iespējamai zemestrīcei, jāpārrunā ar ģimenes locekļiem, ko darīt zemestrīces gadījumā, tostarp veicamās darbības, drošās vietas mājoklī, piemēram, zem stabila galda, durvju ailēs, kā arī vietas, no kurām ir jāizvairās, piemēram, netālu no logiem, spoguļiem.
 • Tāpat jāsagatavo pirmās nepieciešamības preces - baterijas, radio, kas var darboties ar baterijām, segas, pirmās palīdzības komplekts, jānodrošinās ar dzeramā ūdens krājumiem, pārtikas precēm un medikamentiem apmēram divām nedēļām, instrumentiem, kas nepieciešami, lai atslēgtu gāzi, ūdeni un elektrību.
 • Arī mājoklis laicīgi jāsagatavo iespējamai zemestrīcei – smagāki priekšmeti jānovieto uz zemākiem plauktiem, bet plīstoši objekti jānovieto skapī ar aiztaisāmām durvīm. Pie sienas, kur bieži uzturas vai guļ cilvēki, nedrīkst karināt smagus spoguļus un gleznas. Jānostiprina smagi priekšmeti, piemēram, ūdens sildītājs, ledusskapis, grāmatplaukts.
 • Viegli uzliesmojoši priekšmeti jānovieto tālāk no potenciālās uzliesmošanas vietas, piemēram, ūdenssildītāja, krāsns. VUGD iesaka apzināt ūdens, gāzes un elektrības atslēgšanas vietas, iemācīties, kā tās atslēgt un kur stāv atslēgšanai nepieciešamie instrumenti.

Rīcība zemestrīces laikā

 • Ja atrodaties iekštelpās, tad palieciet tur. Ātri pārvietojieties uz drošāku vietu istabā, piemēram, zem masīva galda, pie iekšējās sienas vai durvju ailē. Šādas pārvietošanās mērķis ir pasargāt sevi no krītošiem priekšmetiem. Izvairieties atrasties stūros, pie logiem, lieliem spoguļiem, priekšmetiem, kas karājas, smagām mēbelēm, kamīniem un krāsnīm.
 • Ja gatavojat ēst, tad izslēdziet plīti un paslēpieties. Ja atrodaties ārpusē, skrieniet uz atklātu teritoriju, kur krītoši objekti nevarētu jums trāpīt. Dodieties prom no ēkām, elektrības līnijām un kokiem.
 • Nekādā gadījumā nedrīkst mēģināt izkļūt no ēkas zemestrīces laikā, jo krītošās ēkas daļas kāpņu telpā vai brūkošās trepes var savainot vai nogalināt. Tikai pašā zemestrīces sākumā tiem, kuri atrodas tuvu ārējām izejas durvīm, vajadzētu pēc iespējas ātrāk tikt ārā no ēkas un patverties pēc iespējas lielākā klajumā. Ja atrodaties vietā, kur ir daudz cilvēku, izvairieties no panikas un nesteidzieties uz izeju. Notupstieties un apsedziet galvu un kaklu ar rokām.
 • Ja braucat automašīnā, lēnām samaziniet braukšanas ātrumu un apstājieties. Izvairieties no apstāšanās uz un zem tiltiem un ceļu pārvadiem, zem elektrības līnijām, kokiem un lielām izkārtnēm.

Pēc zemestrīces

 • Pārbaudiet, vai jums nav ievainojumu; ja ir - apkopiet tos. Palīdziet apkārtējiem cilvēkiem. Ja nepieciešama glābēju vai mediķu palīdzība, zvaniet 112.
 • Noskaidrojiet bojājumus. Ja ēkai ir nopietni bojājumi, nekavējoties to pametiet. Ja sajūtat gāzes smaku, izvediet visus cilvēkus no mājas un atveriet durvis un logus. Atslēdziet gāzi, ja tas iespējams, neapdraudot jūs pašus. Informējiet par bojājumu Gāzes dienestu pa tālruni 112 vai 04. Kamēr nav novērsti bojājumi, nelietojiet elektroierīces un atklātu liesmu.
 • Ja ir atslēgta elektrība, atvienojiet elektroierīces no kontaktligzdām, lai izvairītos no iespējamajiem bojājumiem brīdī, kad elektrības piegāde tiks atjaunota. Ja redzat uzliesmojumus, degošus vadus vai jūtat deguma smaku, ja iespējams, atslēdziet elektrību, izsauciet ugunsdzēsējus pa tālruni 112 un nekavējoties pametiet ēku.
 • Ieslēdziet radio, kur tiks nodota svarīgākā informācija un instrukcijas par tālāko rīcību. Ja pametat mājokli, atstājiet informāciju draugiem un tuviniekiem par to, kurp dodaties.
Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu