Pk, 9.12.2022.

"ReTV": Daļa 14. Saeimas deputātu varētu nesaņemt pielaidi valsts noslēpumam

Apollo.lv
"ReTV": Daļa 14. Saeimas deputātu varētu nesaņemt pielaidi valsts noslēpumam
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1
Saeimas ēka.
Saeimas ēka. Foto: Edijs Pālens/LETA

Daļai 14. Saeimā ievēlēto deputātu varētu nepiešķirt pielaidi valsts noslēpumam. Valsts Drošības dienests un Satversmes aizsardzības birojs (SAB) kandidātus vēl vētīs, taču SAB norāda - šogad deputātus īpaši vērtēs, ņemot vērā šī brīža ģeopolitisko situāciju. Teorētiski tas nozīmē, ka daļa Saeimā ievēlēto parlamentāriešu nevarēs piedalīties vairākās Saeimas atbildīgajās komisijās.

Saeimas komisijas, kurās nepieciešama pielaide valsts noslēpumam ir Nacionālās drošības komisija, Ārlietu komisija, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas. Lai iegūtu pielaidi, to vērtē Valsts drošības dienests un gala lēmumu pieņem Satversmes aizsardzības birojs. Tiek norādīts, ka šogad vērtēšana būs īpaši detalizēta.

"Šajos apstākļos, kādi patlaban ir pasaulē un mūsu reģionā, skaidrs, ka tas atstāj savu iespaidu un tāpēc ļoti, ļoti rūpīgi tiks skatīts katrs pieteikums katra prasība un katra persona," norāda SAB pārstāve komunikācijas jautājumos Ieva Dzelme-Romanovska.

SAB ziņo – visiem Saeimas deputātiem pielaide nav nepieciešama, turklāt par to drošības dienesti lems pēc tam, kad to pieprasīs Saeima. Bet kuri tad varētu nesaņemt šādu augstākā līmeņa pielaidi? Pieredzējis politiķis, bijušais premjers un Nacionālās drošības komisijas vadītājs Māris Kučinskis pieļāvis – tie varētu būt gandrīz vai visi no partijas "Stabilitātei!".

"Mana prognoze, ka diezgan pat droši [ka nesaņems]. Es gan nepazīstu faktiski nevienu. Tur par diviem personāžiem ir runāts .. viena tur, kura jau ir izteikusies, ka es būtu izbrīnīts, ja kaut ko dabūtu prasot, un, protams, pats Rosļikovs," uzskata partijas "Apvienotais saraksts", 14. Saeimas deputāts Māris Kučinskis.

Kučinskis kā varbūtēju iemeslu pielaides nepiešķiršanai min to, ka partijas "Stabilitātei!" kandidātu publiskie izteikumi vērtējami kā pretvalstiski.

"Tie ir vienkārši nepieņemami, var iznākt tā, ka tajās komisijās, kur jābūt pielaidei, nepiedalīsies neviens [no "Stabilitātei!"]," norādījis Kučinskis.

Kučinskis pieļauj, ka, iespējams, šī būs pirmā reize, kad kāda partija nebūs pārstāvēta visās komisijās. Viņš norāda, ka pārbaudes veic ne tikai VDD un SAB, bet vajadzības gadījumā arī Valsts ieņēmumu dienests un arī Militārās izlūkošanas dienests. Un šeit viņš norāda arī uz Aināru Šleseru, kurš pārstāv partiju "Latvija pirmajā vietā".

"Mēģināšu būt ļoti, ļoti korekts, tāpēc teikšu, ka viņu skatīs ar īpašu rūpību," sacīja Kučinskis.

"ReTV" sazinājās ar vairākiem pārstāvjiem no partijas "Stabilitātei!". Sadzirdot, ka zvana žurnālists, viņi no komentāriem atteicās uzreiz, neuzzinot pat jautājumu. Tās vadītājs Aleksejs Rosļikovs pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem sazināties arī nesniedza komentāru.

Līdzīgi nesazvanāms bija arī Ainārs Šlesers, taču viņa partijas biedrs Vilis Krištopans pauda absolūtu pārliecību, ka Šlesers pielaidi saņems. Tiesa, pēc viņa izpratnes pielaides piešķiršana notiek pavisam citā ceļā.

"Es tādu situāciju nepieļauju, tāpēc, ka tad, kad dibināju partiju pirms gada, es izrunājos ar visiem iespējamiem amerikāņiem visaugstākajā līmenī. Es pats esmu ticies ar Senāta spīkeri, es pats esmu bijis pie Trampa mājās, es aprunājos ar visiem amerikāņiem, un visi kā viens amerikāņi teica - mums pret Aināru Šleseru pretenziju nav," norādīja partijas "Latvija pirmajā vietā" 14. Saeimas deputāts Vilis Krištopans.

Kaut gan Latvijas likumi nosaka, ka lēmumu par valsts pielaidi pieņem Satversmes aizsardzības birojs, Krištopans arī norāda, ka pielaides piešķirot NATO un, viņa vārdiem sakot, "lielie vīri augšā".

"Ja pretenzijas būs pret Aināru Šleseru, tad tās būs kaut kādu lokālu bāleliņu izdomātas. Mēs tos bāleliņus atšifrēsim, un viņi nelems šeit par Aināra Šlesera pielaidi. Par Aināru Šleseru lems NATO tur augšā," sacīja Krištopans.

Satversmes aizsardzības birojs norādīja, ka ar lēmuma pieņemšanu par pielaidi valsts noslēpumam atsevišķiem deputātiem nekavēsies.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu