Krievu oligarha superjahta manīta Honkongā, bet konfiscēt to varētu nebūt tik vienkārši (2)

Apollo.lv
Sankcionētajam Krievijas oligarham Aleksejam Mordašovam piederošā superjahta "Nord" Honkongas ostā 2022. gada 7. oktobrī.
Sankcionētajam Krievijas oligarham Aleksejam Mordašovam piederošā superjahta "Nord" Honkongas ostā 2022. gada 7. oktobrī. Foto: EPA/Scanpix

Superjahta "Nord", kas, domājams, pieder Krievijas oligarham Aleksejam Mordašovam, trešdien tika manīta Honkongā pēc nedēļu gara brauciena no Vladivostokas ostas Krievijas dienvidaustrumos, kur tā bija noenkurojusies kopš marta, atsaucoties uz kuģu izsekošanas dienestu "Maritime Traffic", raksta medijs "Vice". 

Iedzīvotāji soctīklos ievietoja attēlus ar 141 metru garo jahtu. Tās ierašanos Honkongas ūdeņos apstiprināja arī pilsētas jūras departaments, un tā ir reģistrēta tās tīmekļa vietnē.

"Nord" ir viena no greznākajām jahtām pasaulē, un tiek lēsts, ka tā ir vairāk nekā 500 miljonus eiro vērta. Tai ir seši klāji, peldbaseins, garāža zemūdenei, 20 apartamenti un divi helikopteru nolaišanās laukumi.

Tiek uzskatīts, ka tās īpašnieks ir Krievijas miljardieris Aleksejs Mordašovs - viens no Krievijas bagātākajiem cilvēkiem un diktatora Vladimira Putina sabiedrotais.

Tāpat kā daudzi citi Krievijas oligarhi, 57 gadus vecais tērauda magnāts Mordašovs ir centies saglabāt sev piederošos īpašumus pēc tam, kad viņu skārušas sankcijas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

"Lady M", vēl viena superjahta, kas, domājams, arī pieder Mordašovam, ir starp vairāk nekā duci Krievijai piederošu superjahtu, kuras kopš februāra konfiscējušas ASV un Eiropas iestādes. Tomēr konfiscēt "Nord", iespējams, nebūs tik vienkārši.

"Ķīnu un līdz ar to Honkongu var uzskatīt par vienu no atlikušajiem "drošajiem patvērumiem" krieviem, lai izvairītos no sankcijām, ko noteikušas vairākas pasaules valstis," medijam "Vice" sacīja starptautiskās kuģniecības un resursu drošības konsulāra "I. R. Consilium" izpilddirektors Īans Ralbijs.

Honkonga, kas ir īpašs administratīvais reģions Ķīnas pakļautībā, pēdējā laikā ir ciešāk pietuvinājusies Pekinai un zaudējusi daļu savas autonomijas.

Ņemot vērā Honkongas valdības lomu demokrātisko procesu apspiešanā pilsētā, ASV tās augstākajām amatpersonām ir piemērojušas sankcijas. Šīs amatpersonas svētdien uzsvēra, ka neīsteno "citu jurisdikciju noteiktās vienpusējas sankcijas".

ASV pagājušajā nedēļā brīdināja Honkongu par sankciju ignorēšanu, draudot, ka tādējādi var ciest tās reputācija kā finanšu centram. 

"Iespējamā Honkongas kā droša patvēruma izmantošana, ko veic personas, kuras izvairās no vairāku jurisdikciju sankcijām, vēl vairāk liek apšaubīt uzņēmējdarbības vides pārredzamību," pauda ASV Valsts departamenta pārstāvis.

Saskaņā ar Honkongas likumiem, jahta pilsētā var uzturēties tikai līdz 182 dienām, ja vien to nav licencējušas vietējās varas iestādes. Tomēr, pat ja šī jahta tur uzturas īslaicīgi, Honkonga ir viena no retajām ostām, kur joprojām tiek gaidītas krievu jahtas.

"Būs interesanti redzēt, kur vēl viņi šobrīd dosies, taču pasaule kļūst diezgan maza un viņiem nepielūdzama," sacīja Ralbijs.

Mēģinot izvairīties no sankcijām, dažas superjahtas ir pārtraukušas pārraidīt savu atrašanās vietu, bet citas mainījušas reģistrācijas valsti.

"Nord" pārreģistrējās no Lielbritānijas aizjūras teritorijas Kaimanu salām uz Krieviju.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu