T, 31.05.2023.

Savākti 10 000 parakstu par iegūtu augstāko izglītību kā obligātu prasību Saeimas deputātiem

LETA
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 6
Saeimas sēde.
Saeimas sēde. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti 10 000 parakstu par aizliegumu ieņemt Saeimas deputāta amatu bez iegūtas augstākās izglītības.

Šāds parakstu skaits ļauj iniciatīvu iesniegt izskatīšanai parlamentā.

Kā iniciatīvas pārstāve norādīta Maija Ludbārža. Viņa norādīja, ka uz 14. Saeimu kandidējuši 1832 kandidāti, no kuriem 34 ir ar pamata izglītību, bet 432 - vidējo izglītību. 58 kandidāti ir bezdarbnieki, bet vairāki desmiti norādījuši, ka pēc profesijas ir sētnieki, šoferi, pavāri un skaistumkopšanas speciālisti.

Likumdošana nenosaka izglītības līmeni vai profesionālās zināšanas, kādām jāpiemīt deputāta kandidātam. Tāpat netiek pārbaudītas kandidātu zināšanas par valsts likumdošanu un Saeimas darbu. Tāpēc par Saeimas deputātu var kļūt personas, kurām trūkst izpratnes par deputāta darbu un tā nozīmi, nobažījusies Ludbārža.

Viņa pārliecināta, ka deputāta darbs prasa augstu kvalifikāciju un deputātiem ir jābūt speciālistiem ar zināšanām, kā strukturēti virzīt valsti uz labklājību, tāpēc ir jābūt noteiktam minimālajam izglītības līmenim, kas ļauj kandidēt uz Saeimu. Tāpēc idejas autores ieskatā Saeimas vēlēšanu likums jāpapildina ar punktu, kurā noteikts, ka Saeimas vēlēšanām nevar pieteikt par kandidātiem un Saeimā nevar ievēlēt personas bez pabeigtas augstskolas izglītības.

Sabiedrībai, kura vienu reizi četros gados ievēl savus priekšstāvjus, ir jābūt nešaubīgai, ka ievēlētie deputāti ir profesionāļi ar pienācīgu izglītību, pārliecināta Ludbārža.

Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 6

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu