Mājsaimniecībām atbalsts elektroenerģijas cenu pieaugumam rēķinos būs redzams novembrī

LETA
Mājsaimniecībām atbalsts elektroenerģijas cenu pieaugumam rēķinos būs redzams novembrī
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: Shutterstock

Mājsaimniecībām atbalsts elektroenerģijas cenas pieauguma kompensācijai rēķinos būs redzams novembrī, taču atsevišķos gadījumos tas tiks aprēķināts decembrī, izcēla Ekonomikas ministrijā (EM).

Valdība otrdien apstiprināja grozījumus Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, kas nosaka kārtību, kādā elektroenerģijas tirgotājs piemēros maksas samazinājumu lietotājiem un saņems valsts kompensāciju par piemēroto maksas samazinājumu.

EM norāda, ka atbalstu par elektroenerģijas izmaksām laika periodā no šā gada 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim mājsaimniecības saņems automātiski - elektroenerģijas tirgotāji to piemēros rēķinos par iepriekšējā mēnesī patērēto elektroenerģiju.

Līdz ar otrdien apstiprinātajiem grozījumiem noteikts pārejas periods tirgotājiem, lai tie nepieciešamības gadījumā pielāgotu informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu, kas ļautu efektīvi piemērot galalietotājiem maksas samazinājumu. Tādējādi atbalstu par oktobri un novembri tirgotājs nepieciešamības gadījumā būs tiesīgs piemērot decembra rēķinā, savukārt pēc tam - katru mēnesi par iepriekšējā mēnesī patērēto elektroenerģiju.

Izmantojot šo pārejas mehānismu, tirgotāja novembrī izsniegtajos rēķinos par oktobri ir jāatspoguļo informācija, ka atbalsts par oktobri tiks piemērots decembra rēķinā, lai lietotājs būtu informēts, kādēļ normatīvajos aktos noteiktais atbalsts rēķinā nav vēl piemērots.

Jau ziņots, ka no 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim elektroenerģijas cenas pieauguma kompensēšanai visām mājsaimniecībām pirmajām 100 kilovatstundām (kwh) ik mēnesi tiks piemērota fiksēta maksa 0,16 eiro par kwh, un valsts kompensēs atlikušo starpību līdz tirgus cenai.

Savukārt par elektroenerģijas patēriņu virs 100 kwh mājsaimniecība maksās atbilstoši elektroenerģijas tirdzniecības līgumā noteiktajai cenai. Ja mājsaimniecības lietotāja elektroenerģijas patēriņš pārsniegs 500 kwh mēnesī, tad mājsaimniecības saņems arī to atbalstu, kas pienākas, izmantojot elektroenerģiju apkurē - 50% no cenas, kas pārsniedz 0,16 eiro par kwh, bet ne vairāk kā 0,1 eiro par kwh.

Līdz ar grozījumiem noteikts, ka lietotājam ir jāsaņem maksas samazinājums arī tajos gadījumos, kad tas norēķinās par elektroenerģiju ar izlīdzināto maksājumu.

Tāpat noteikts, ka neatkarīgi no elektroenerģijas tirdzniecības pakalpojuma veida maksas samazinājumu lietotājiem jāaprēķina, izmantojot vidējo svērto maksu par patērēto elektroenerģiju.

Vienlaikus noteikumos atrunāta kārtība, kādā mājsaimniecību lietotāji var saņemt maksas samazinājumu tajos gadījumos, kad apsaimniekotājs ir noslēdzis vienu elektroenerģijas tirdzniecības līgumu ar tirgotāju par visu daudzdzīvokļu māju, ņemot vērā, ka visai mājai ir viens elektroenerģijas pieslēgums. Šādā gadījumā apsaimniekotājam ir jāiesniedz apliecinājums tirgotājam par šādu situāciju un turpmāk katru mēnesi jāinformē, cik daudz mājsaimniecību lietotāju apsaimniekotājs apkalpo un kāds ir katras mājsaimniecības iepriekšējā mēneša patēriņš.

Valsts kompensācijas saņemšanai par mājsaimniecībām piemēroto maksas samazinājumu elektroenerģijas tirgotājiem līdz katra mēneša 20. datumam būs jāiesniedz kompensācijas aprēķins Būvniecības valsts kontroles birojā.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu