O, 31.01.2023.

Daugavpils pašvaldība neatklāj pieminekļus demontējušo uzņēmumu

LETA
Daugavpils pašvaldība neatklāj pieminekļus demontējušo uzņēmumu
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Pēc Daugavpils mēra aicinājuma, pie nojaucamā pieminekļa Otrā pasaules kara padomju karavīriem Slavas skvērā Daugavpilī nolikti ziedi un svecītes.
Pēc Daugavpils mēra aicinājuma, pie nojaucamā pieminekļa Otrā pasaules kara padomju karavīriem Slavas skvērā Daugavpilī nolikti ziedi un svecītes. Foto: Ivars Soikāns/LETA

Daugavpils pašvaldība neatklāj pieminekļus demontējušo uzņēmumu, jo tā ir ierobežotas pieejamības informācija, noskaidroja aģentūra LETA.

Atbilstoši normatīvo aktu prasībām, konkrēti, likumam un Ministru kabineta noteikumiem par demontējamiem padomju un nacistisko režīmu slavinošiem objektiem, pašvaldība nepiemēroja publisko iepirkumu. Abu pieminekļu, kas Ministru kabineta noteikumos apzīmēti ar objekta numuriem 59 un 60, būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādes un demontāžas darbu veikšanas izmaksas sastādīja 40 780 eiro bez PVN.

Informācijai par Objektu demontāžas darbu veicēju (būvuzņēmēju) ir noteikts ierobežotas pieejamības informācijas statuss saskaņā ar Informācijas atklātības likuma 10.panta ceturto daļu un Daugavpils valstspilsētas pašvaldības amatpersonām ir saistošs apliecinājums par šīs informācijas neizpaušanu.

Demontēto pieminekļu vietās 18. novembra iela, bijušajā Slavas skvērā un pretim Komunālajiem kapiem, nav plānota nekāda jaunu objektu būvniecība, aģentūrai LETA sacīja Daugavpils Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa. Patlaban plānots tukšajās vietās nākamajā pavasarī novietot ziedu piramīdas. Par demontēto objektu teritoriju turpmākiem izmantošanas veidiem pašvaldība plāno rīkot publisko apspriešanu, informēja pašvaldība.

Valsts finansēs ne vairāk kā 50% no kopējām objektu demontāžas izmaksām pēc fizisko un juridisko personu ziedoto resursu izlietojuma, savukārt pašvaldības objektu demontāžas finansējuma daļa būs atkarīga no Daugavpils valstspilsētas domes pieteikuma izskatīšanas rezultātiem Satversmes tiesā.

Naktī uz pirmdienu, 31. oktobri, Daugavpilī sākta bijušajā Slavas skvērā esošā pieminekļa padomju karavīriem demontāža, liecina aculiecinieku publiskotā informācija dažādos interneta sociālajos tīklos. Objektu teritorijās iepriekš novietoto ziedu un sveču pārvešanu nodrošināja pašvaldības kapitālsabiedrība SIA "Labiekārtošana - D".

Kā informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sabiedrisko attiecību nodaļa, padomju pieminekļu demontāžu Daugavpilī VARAM panākusi ilgstošu sarunu rezultātā ar pašvaldības vadību.

VARAM uzsver, ka tā neatbild par pieminekļu nojaukšanu, jo tā ir pašvaldības autonoma kompetence. Taču VARAM kompetencē ir pašvaldību pārraudzība, lai tās ievēro likumā "Par pašvaldībām" noteiktās prasības.

"Runājot par padomju pieminekļu nojaukšanu, VARAM rūpīgi sekoja līdzi pašvaldībai kā arī ilgstoši komunicēja ar pašvaldību, lai tiktu ievērots likums "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" un minētie objekti likuma kārtībā tiktu demontēti, kā arī tiktu ievērots Daugavpils pašvaldības ministrijai dotais rakstiskais apliecinājums, ka pieminekļus nojauks līdz mēneša beigām," skaidro VARAM.

Kā jau ziņots, Latvijas Republikas Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā". Minēto objektu demontāžu pašvaldībām jāīsteno ne vēlāk kā līdz šī gada 15. novembrim.

Abi pieminekļi iekļauti Ministru kabineta noteikumu "Latvijas Republikas teritorijā esošo demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu saraksts" pielikumā ar kārtas numuru Nr. 59. un Nr. 60.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu