tāpēc ieteicams savu pensijas 2. līmeņa plānu pārskatīt ne retāk kā reizi desmit gados vai biežāk.
Pirms vairāk nekā 20 gadiem, ieviešot Latvijā vairāku pakāpju pensiju sistēmu, iedzīvotāju pensijas 2. līmeņa uzkrājums automātiski nonāca kāda pensiju pārvaldītāja konservatīvajā plānā, un lielākā daļa iedzīvotāju neizmantoja un joprojām nav izmantojusi iespēju mainīt savu pensiju plānu uz potenciāli pelnošāku. Šādi tiek zaudēta būtiska topošo pensionāru ienākumu daļa, jo aktīvie plāni ar augstāku risku ilgtermiņā var būt pat divas vai trīs reizes ienesīgāki par konservatīvajiem plāniem.
No pagājušā gada regulējums Latvijā ir mainīts, un jau nākamgad jauniešu pensijas 2. līmeņa iemaksas nonāks aktīvākajos pensiju plānos, kas var ieguldīt līdz pat 100% akcijās – tas nākotnē situāciju uzlabos un palīdzēs iedzīvotājiem nopelnīt vairāk naudas pensijai.
Pensijas sistēmas uzlabojumi
Lai palielinātu iedzīvotāju uzkrājumus un nākotnes pensijas apmēru, ir aktualizēts jautājums arī par tālākiem pensijas sistēmas uzlabojumiem.
“Divritenis nav jāizgudro no jauna, īpaši, ja tas veiksmīgi darbojas, taču jālūkojas, kādus uzlabojumus var ieviest pensijas sistēmas pilnveidošanai. Piemēram, Lietuvā pirms pāris gadiem veikto izmaiņu rezultātā virs 99% no pensijas sistēmas dalībniekiem atrodas vecumam piemērotā pensiju plānā, jo tie automātiski tika pārvietoti uz vecumam atbilstošiem plāniem. Arī Igaunijā iedzīvotāju īpatsvars nepiemērotos pensiju plānos ir zemāks nekā Latvijā.
Viens no iemesliem Latvijā esošajai situācijai ir tas, ka pensiju pārvaldītājiem šobrīd nav pieejama informācija par saviem klientiem, un viņi nevar sagatavot precīzākas rekomendācijas par ieteicamo ieguldījumu stratēģiju.