Delna: Daugavpils dome pēc būtības nav sniegusi atbildes uz vairākiem jautājumiem

LETA
Demontēts piemineklis Otrā pasaules kara padomju karavīriem Slavas skvērā Daugavpilī.
Demontēts piemineklis Otrā pasaules kara padomju karavīriem Slavas skvērā Daugavpilī. Foto: Ivars Soikāns/LETA

"Delna" saņēmusi Daugavpils domes atbildes, taču jautājumi par padomju pieminekļu demontāžas organizēšanu vēl palikuši neatbildēti, informēja organizācijas pārstāvji.

"Sabiedrība par atklātību - Delna", sekojot līdzi aktuālajiem notikumiem par padomju un nacistisko režīmu slavinošu pieminekļu demontāžas organizēšanu Daugavpilī, 31.oktobrī nosūtīja vēstuli ar virkni jautājumu Daugavpils pilsētas pašvaldībai.

Delna saņēma pašvaldības atbildi ceturtdien, 3.novembrī, taču, ievērojot, ka pašvaldība pēc būtības nesniedza atbildi uz vairākiem jautājumiem,

Delna šodien, 4. novembrī, ir atkārtoti lūgusi pašvaldību sniegt informāciju par faktiskā demontāžas darbu veicēja izvēles procesu, par faktisko demontāžas izmaksu finansējuma avotu, lēmumu par finansējuma piešķiršanu un par iepirkuma pretendentu identificējošas informācijas publiskošanu.

Delnas ieskatā Daugavpils pilsētas pašvaldība nav ievērojusi labas pārvaldības un atklātības principus, organizējot objektu demontāžas darbus.

Pašvaldība organizēja publisko iepirkumu situācijā, kur Likums skaidri noteica cenu aptaujas organizēšanu. Pašvaldība 11.oktobrī lēma par iepirkuma uzvarētāja noteikšanu, taču divas dienas vēlāk - 13.oktobrī nolēma pašvaldības finansējumu iepirkumam nepiešķirt. Tas rada jautājumu par to, kā vispār iepirkumu varēja organizēt, ja nebija saskaņota paredzamā līgumcena.

Pašvaldība publicēja informāciju par pretendentiem, kuri bija pieteikušies veikt demontāžas darbus, kas rada drošības riskus konkrētajiem uzņēmumiem. Savukārt, informāciju par faktiskajiem demontāžas darbu veicējiem neatklāj, norādot uz informācijas ierobežotas pieejamības statusu.

Delnai nav skaidrs, kā laikā no lēmuma par līdzekļu nepiešķiršanu iepirkumam 13.oktobrī līdz faktiskajai demontāžas darbu veikšanai 29.-30.oktobrī, kas ir aptuveni divas nedēļas, pašvaldība varēja pilnvērtīgi veikt nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu finansējuma lietderīgu izlietošanu, organizējot objektu demontāžu.

Par iepirkuma pārtraukšanu finansējuma trūkuma dēļ pašvaldība lēma tikai 3.novembrī, tas ir, vairāk nekā trīs nedēļas pēc lēmuma par iepirkuma uzvarētāja noteikšanu un vismaz četras dienas pēc demontāžas darbu faktiskas veikšanas, ko veica cits uzņēmums. Delnai nav skaidrs, kā demontāžas darbi faktiski varēja notikt laikā, kamēr vēl nebija pārtraukts sākotnēji izsludinātais publiskais iepirkums par šo darbu veikšanu.

Kā ziņots, padomju pieminekļus Daugavpilī nenojauca SIA "Zeļļi Z", kas bija uzvarējusi Daugavpils pašvaldības izsludinātajā iepirkumā, aģentūru LETA informēja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Rolands Zauers.

Naktī uz pirmdienu Daugavpilī sākta bijušajā Slavas skvērā esošā pieminekļa padomju karavīriem demontāža. Daugavpils ziņu portālā "gorod.lv" publicēta ziņa, ka nojaukti abi valdības apstiprinātajā sarakstā iekļautie pieminekļi.

Svētdienas vakarā sāktā pieminekļa norobežošana bija iepriekš izziņota. Tā saistīta ar vasarā pieņemto likumu, kas paredz, ka totalitāros režīmus slavinoši objekti valstī jādemontē līdz 15.novembrim.

Valdības apstiprinātajā sarakstā ir iekļauti divi demontējami objekti, kas atrodas Daugavpilī. Viena ir piemiņas vieta Sarkanās armijas karavīriem, kas atrodas 18.novembra ielā, bijušajā Slavas skvērā, bet otrs ir piemineklis Sarkanās armijas 360.strēlnieku divīzijas karavīriem.

Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš (S) ilgstoši centies panākt, lai pieminekļi netiek nojaukti. Pašvaldība nebija publiski izpaudusi sīkākas detaļas par to, kad un kā tiks nojaukti šie pieminekļi.

Savukārt viens no plašāk pazīstamajiem Daugavpils centrā esošajiem padomju okupācijas režīmu slavinošajiem objektiem Dubrovina parkā šajā sarakstā nav iekļauts, jo memoriāla pakājē ir apglabāti padomju armijas virsnieki.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu