FOTO un VIDEO ⟩ "Laipa rada draudus cilvēku drošībai." Kāds būs Vecumnieku Jaunā ezera liktenis?

Foto: Fotopietura - Vecumnieki/"Facebook"
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Pēdējo mēnešu laikā Bauskas novada iedzīvotājus satraucis Vecumnieku Jaunā ezera liktenis. Iedzīvotāju uzņemtajās fotogrāfijās redzams, ka ezers ir izžuvis. Kāda situācija ir šobrīd un kas tiek darīts lietas labā? Sazinājāmies ar Bauskas novada pašvaldību.

Remontēs ūdensvada caurules

17. oktobrī elektronisko iepirkumu sistēmā tika atvērti piedāvājumi par Vecumnieku Jaunā un Vecā ezera savienojošās ūdensvada caurules remontu. Iepirkuma procedūrā piedāvājumus iesniedza četri pretendenti - SIA "GTF", SIA "Kvintets M", SIA "RERE Vide" un SIA "Rovlan Group".

Iesniegtie piedāvājumi:

  • SIA "GTF" piedāvā darbus veikt par 88 538.75 eiro bez PVN.
  • SIA "Kvintets M" - 88 508.52 eiro bez PVN.
  • SIA "RERE Vide" - 169 001.02 eiro bez PVN.
  • SIA "Rovlan Group" - 82 628.32 eiro bez PVN.

Iepirkuma komisija vienbalsīgi nolēma atzīt SIA "Rovlan Group" iesniegto piedāvājumu par saimnieciski visizdevīgāko ar zemāko cenu un piešķirt iespējamas līguma slēgšanas tiesības.

Pēc iepirkumu komisijas atzinuma 27. oktobrī Bauskas novada pašvaldība ir noslēgusi līgumu ar SIA "Rovlan Group" par summu 82 628,32 eiro bez PVN.

Izpildītājam būvdarbi būvobjektā pilnībā jāpabeidz ne vēlāk kā divu mēnešu laikā no līguma noslēgšanas dienas. Būvnieks darbus plāno sākt pēc 7. novembra.

Video: Vecumnieku ezers

Šonedēļ būvnieki jau apskatījuši un izvērtējuši esošo situāciju objektā, plānots, ka Vecumnieku Jaunā un Vecā ezera savienojošās ūdensvada caurules remonts varētu sākties 14. novembrī.

Konstatēts bojājums Vecā ezera slūžu blokā

Vecumnieku apvienības pārvalde oktobra sākumā sagatavoja tehnisko specifikāciju un veica tirgus izpēti Vecumnieku pagasta Vecā ezera slūžu bloka remontam.

Darbu apjomos ietilpst jauna remontaizvara izgatavošana, uzstādīšana un esošā darba aizvara izcelšana, restaurācija un uzstādīšana. Remontaizvars ar montāžas materiāliem pēc darba aizvara uzstādīšanas paliek Vecumnieku apvienības pārvaldes īpašumā.

21. oktobrī tika noslēgts līgums ar SIA "Metālabūve". Līguma summa ir 8135,60 eiro bez PVN. Izpildītājs apņemas izpildīt darbus piecu nedēļu laikā no līguma noslēgšanas dienas.

8. novembrī noslēdzās iepirkums par laipas demontāžu un pludmales zonas grunts virskārtas noņemšanu līdz viena metra dziļumam. Pieteikušies ir trīs pretendenti, kuri pašvaldībai vēl ir jāizvērtē.

Bauskas novada būvvalde ir veikusi laipas konstrukciju un klāja vizuālo pārbaudi un fotofiksāciju, kuras laikā tika secināts, ka laipas pamatu stabi drūp.

Lielākā daļa betona stabu ir vai nu saplaisājuši, vai sadalījušies atsevišķos gabalos. Tie vairs nespēj uzņemt laipas platformas slodzi, tādēļ laipas nesošā metāla konstrukcija lieces ietekmē ir deformējusies un vietām detaļu savienojuma vietas vairs neturas kopā. Metāla konstrukcija ir redzami sarūsējusi. Laipa nav droša.

Laipa klasificējama kā:

  • Vidi degradējoša būve;
  • Cilvēku drošību apdraudoša būve;
  • Būve, kurai notiek sabrukšanas process.

Ievērojot iepriekš minēto, būvvalde aicinājusi nekavējoties nojaukt visas bīstamās konstrukcijas. Tas nozīmē nojaukt visu laipu ar sagruvušajiem pamatiem.

Ņemot vērā būvvaldes atzinumu, Vecumnieku apvienības pārvalde gatavo tāmi par ezera laipas demontāžu un utilizāciju, pludmales zonas grunts izrakšanasu un aizvešanu Vecumnieku Jaunajā ezerā. Pēc tāmes saskaņošanas tiks izsludināts iepirkums par laipas demontāžu.

Šajā laika posmā, kamēr ezers ir sauss, Vecumnieku apvienības pārvaldes darbinieki ir veikuši krastu attīrīšanu no niedrēm, kā arī atkritumu savākšanu, kur tas bija iespējams.

Ezers pilnībā izžuvis

Bauskas novada domes pārstāve Anta Kļaveniece septembrī "Apollo.lv" pastāstīja, ka Vecumnieku Jaunais ezers ir mākslīgi uzpludināta ūdenstilpe, kuras vienīgais ūdens pieplūdes avots ir pazemes ūdens padeves caurule no Vecumnieku Vecā ezera.

"Visus iepriekšējos gadus ūdens līmenis tika noturēts stabils, periodiski pievadot papildu ūdens daudzumu no Vecumnieku Vecā ezera pa pazemes cauruli.

2022. gada pavasarī vairākos caurules posmos tika konstatēta sūce, un šobrīd notiek aktīvs darbs, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztu ūdens plūsmu uz Jauno ezeru.

Ezerus savienojošās caurules ir kritiskā stāvoklī, un nepieciešams tās pārbūvēt. Jāpiemin, ka savienojošā trase ir būvēta pagājušā gadsimta 70. gados, tās kopgarums ir apmēram 1200 metri un pašreizējās caurules diametrs ir 50 centimetri. Ekspluatācijas laikā trases bojātās vietas ir pa posmiem mainītas. Šoreiz bojājums ir konstatēts 250 m garā posmā," viņa stāsta.

Iedzīvotāji pulcējās akcijā

Šī gada jūlijā iedzīvotāji pulcējās akcijā, jo viņiem bija bažas, ka savulaik purva vietā izveidotais ezers atkal kļūs par purvu. Protesta akcijas rīkotāja Iveta Lavrinoviča "ReTV" atzina: "Mēs jau šodien runājām, kā tas būtu, [ja nāktos teikt]: "Tiekamies pie purva vai koncerts notiks pie purva, vai iesim apkārt purvam." Visu laiku mums bija: "Tiekamies pie Jaunā ezera, koncerts pie Jaunā ezera.""

Kā "ReTV" stāstīja vietējie, kuri kuplā skaitā bija pulcējušies protesta akcijā, šovasar ūdens līmenis esot krities aptuveni par metru.

Vietējais iedzīvotājs Vasilijs, vaicāts, kādēļ protestē, skaidroja – ezers pazūd. Vaicāts, vai arī citus gadus ar ūdens līmeni bija vērojama šāda aina, vīrietis norādīja, ka citus gadus nav bijis tik traki.

Jaunais ezers ir cieši saistīts ar netālu esošo Veco ezeru. Atverot slūžas, ūdens no Vecā ezera pa cauruli, kas vijas cauri ciematam, nokļūst Jaunajā ezerā. Tagad slūžas ir ciet un vienā ezerā ūdens līmenis ir ļoti augsts, bet otrā ļoti zems.

"Visu laiku bija vaļā [slūžas], un tur ir pārplūde, kas iet uz upīti, un nekad nebija problēmu, kamēr caurules nesāka plīst," sacīja vietējais iedzīvotājs Juris.

Kā skaidroja kādreizējā Vecumnieku novada bijušais priekšsēdis Guntis Kalniņš, caurule, kas savieno abus ezerus, pa nelielam gabaliņam esot labota visu laiku, tomēr mazajam novadam neesot bijis iespējas to atjaunot pilnībā.

"Mēs knapi savos līdzekļos varējām atrast 30–40 tūkstošus eiro iepriekšējā novadā. Tad kādā veidā to miljonu vai pusotru atrast, ar ko visu nomainīt?" viņš jautāja.

Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks "ReTV" pauda: "Šī jau ir ārkārtas situācija, kur nav ne projekta, ne kā. Ir remontdarbu tāme, kura ir jāapmaksā, un Valsts kase jau tādam mērķim nedod naudu. Vienīgais tad ir ņemt ātro kredītu, kas trīs gadu laikā ir jāatmaksā."

Tikmēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā norādīja, ka pašvaldībām esot iespēja aizņemties summu līdz 150 tūkstošiem eiro meliorācijas sistēmu atjaunošanai. Tas gan, visticamāk, neizdosies, jo vadība nemaz īsti nezinot, kam ezerus savienojošā caurule pieder.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu