S, 23.09.2023.

"Citiem nav jābūt tavas drāmas lieciniekiem." PV publicē vilciena etiķetes "baušļus"

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 56
Pasažieru vilciens Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā.
Pasažieru vilciens Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā. Foto: Edijs Pālens/LETA

Valsts akciju sabiedrība "Pasažieru vilciens" (PV) nākusi klajā ar vilciena etiķeti. "Vilciena vagons ir īpaša sabiedriskā vieta. Ierobežotā telpā kopā sanāk dažāda vecuma, rakstura un ieradumu cilvēki. Gadās, ka brauciens vilcienā noslēdzas ar jaunu iepazīšanos, interesantiem stāstiem un patīkamām atmiņām. Lai neatstātu nepatīkama vai agresīva pasažiera iespaidu, ir jāievēro zināma etiķete – vairāki oficiāli vai nerakstīti noteikumi." 

"Protams, negatīvisma devu iespējams saņemt jau uz perona, kad atsevišķi pasažieri, pastumjot citus malā, šturmē vagona durvis.

Bet atcerieties, ka viss ir pārejoši, arī neērtības, tāpēc vilcienā esiet mierīgi, pieklājīgi un cieniet citus!" publiskotajā vilciena etiķetes materiālā vēsta "Pasažieru vilciens".

E-biļeti pērc pirms iekāpšanas vilcienā

Ja izvēlies vilciena biļeti pirkt elektroniski, izdari to pirms iekāpšanas vilcienā. Ja neizdodas to nopirkt telefona, interneta vai lietotnes tehnisku problēmu dēļ, tad tev ir iespēja biļeti nopirkt kasē vai sagatavot skaidru naudu vai bankas karti biļetes iegādei vilcienā pie konduktora kontroliera.

Saglabā biļeti līdz brauciena beigām

Ja vilciena biļete ir drukātā veidā, tad rūpējies, lai tā nepazūd vai netiek mehāniski sabojāta līdz brauciena beigām. Konduktors kontrolieris var palūgt to uzrādīt atkārtoti, vai tā būs jāparāda revidentam.

Smēķēšana un alkohola lietošana vilcienā ir aizliegta

Ja vēlies izaicināt kārtību, tad pārliecinies, vai tev līdzi ir personu apliecinošs dokuments, ko uzrādīt policijai administratīvā pārkāpuma protokola noformēšanai par sodu 140 eiro apmērā. Pasažieru pārvadāšanas noteikumi paredz, ka vilcienā aizliegts braukt alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā, izturēties rupji vai agresīvi, kā arī lietot alkoholiskos dzērienus, narkotiskās, psihotropās, toksiskās vai citas apreibinošās vielas.

Logu atver, rēķinoties ar citiem pasažieriem

Pirms atver logu, pārliecinies, vai tas netraucēs citus pasažierus. Ja saproti, ka citi braucēji varētu iebilst, tad pirms loga atvēršanas palūdz atļauju vai pabrīdini.

Saudzē vilciena inventāru

Nelauz, neapzīmē, neskrāpē, lai arī citiem pasažieriem pēc tevis brauciens vilcienā būtu patīkams.

Izvērtē citu pasažieru vēlmi iesaistīties sarunā

Ja ļoti gribas parunāties ar blakus vai pretim sēdošo pasažieri, vari mēģināt to darīt, bet laicīgi novērtē situāciju, vai uzrunātais vēlas turpināt dialogu. Sarunā izvairies sūdzēties par problēmām darbā vai privātajā dzīvē, neatklāj stāstu personāžu uzvārdu, mājas adresi vai darbavietas nosaukumu.

Ēdienu ar izteiksmīgu vai asu aromātu ēd ārpus vilciena

Ja zini, ka ceļā sajutīsi izsalkumu, tad pirms došanās uz vilcienu sagatavo tādu uzkodu, kas nekairinās citu pasažieru ožas receptorus, nebūs neestētiski un neradīs traipus uz apģērba un sēdekļa. Ja atspirdzinošais dzēriens ir gāzēts, tad pudeli atver lēnām, pakāpeniski atgaisojot.

Ievēro tīrību un kārtību

Vilcienā ir aizliegts braukt smērējošā vai smakojošā (arī pārlieku intensīvi smaržojošā) apģērbā. Ja radi atkritumus, tad tos savāc un ievieto savā bagāžā vai atkritumu tvertnē sola vai vagona galā. Ja brauciena laikā strādā ar datoru, tad pārliecinies, vai datorsoma, dokumenti un citas lietas nav izmētātas pa vairākiem sēdekļiem un grīdu. Tāpat vienkopus turi citas savas personīgās mantas – piemēram, cimdus, lietussargu u.c.

Velosipēdu novieto turētājā vai ejā starp sēdekļiem

Ja vagonā visi veloturētāji ir aizņemti vai to nav, tad velosipēdu novieto ejā starp sēdekļiem tā, lai tas nenosmērē sēdekļa audumu vai citu pasažieru apģērbu.

Atceries nopirkt biļeti mīļdzīvniekam 

Neatstāj dzīvnieku vai putnu bez uzraudzības un pārliecinies, ka tas netraucē citiem pasažieriem.

Soma nav pasažieris

Turi mantas klēpī, novieto bagāžas plauktā vai zem sola! Dod vietu apsēsties citiem pasažieriem un izturies iecietīgi pret cieši blakus sēdošo.

Problēmu skaļu risināšanu pa telefonu vai ar līdzbraucēju atliec uz citu brīdi

Citiem pasažieriem nav jābūt tavas drāmas lieciniekiem.

Lieto austiņas, skatoties filmu, spēlējot spēli vai klausoties mūziku 

Sabiedriska vieta nepieļauj nesaskaņotu skaļu medija lietošanu. Tā var izraisīt konfliktsituāciju ar nepatīkamām sekām.

Sagatavo biļeti un atlaidi pamatojošos dokumentus

Lai konduktors kontrolieris varētu tevi veikli apkalpot, sākot braucienu, sagatavo braukšanas biļeti un nepieciešamos dokumentus, ja tādi jāuzrāda par brauciena atlaides saņemšanu, – piemēram, pasi, ID karti, īpaša statusa apliecību vai karti.

Cieni citu pasažieru personisko telpu

Centies ievērot sēdvietas robežu, lai līdzās sēdošie pasažieri arī justos ērti – nevajadzētu izplest kājas pārāk plati vai izstiept ejā un, protams, lai arī cik interesants raksts būtu blakus sēdošā žurnālā vai viedtālrunī – ir nepieklājīgi tajos skatīties.

Iekāp vilcienā nesteidzoties 

Sagaidi, kad izkāpj pasažieri no iepriekšējā reisa, un tikai tad iekāp. Pie ieejas negrūsties – sākumā palaid vecāka gadagājuma cilvēkus un sievietes.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 56

Tēmas

Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu