SPKC atklāj, cik daudz Latvijas iedzīvotāju vakcinējušies pret pērtiķu bakām

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Berkay Ataseven/Shutterstock

Latvijā pret pērtiķu bakām līdz šim ir vakcinējušās 30 personas, informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Latvijā līdz šim bija reģistrēti seši pērtiķu baku inficēšanās gadījumi.

Kā skaidroja SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, patlaban ārvalstīs kopumā fiksēts arvien mazāk pērtiķu baku gadījumu skaits. To var skaidrot ar to, ka saslimstība ar šo infekciju slimību neizpaužas smagi un arī sabiedrība par to ir pietiekami labi informēta.

SPKC atgādina, ka pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk sastopama Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs. Pērtiķu baku gadījumi cilvēkiem reģistrēti arī ārpus Āfrikas saistībā ar starptautiskiem ceļojumiem vai importētiem dzīvniekiem. Pērtiķu baku laiks no inficēšanās līdz simptomiem ir no piecām līdz 21 dienai.

Jau ziņots, ka kopš augusta Latvijā ir pieejama vakcīna pret pērtiķu bakām, un iedzīvotāji to var saņemt desmit Latvijas slimnīcās.

Saskaņā ar Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām vakcinēties vajadzētu pērtiķu baku slimnieku kontaktpersonām, kuras uz vakcināciju nosūta SPKC epidemiologs, pamatojoties uz informāciju, kas iegūta epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā, vai ārsts, saņemot informāciju no pacienta par ciešu kontaktu ar pērtiķu baku slimnieku un izvērtējot inficēšanās risku.

Tāpat vakcīna rekomendējama personām ar augstu inficēšanās risku, kurām ir diagnosticēts HIV/AIDS vai seksuālās transmisijas infekcija (STI).

Vienlaikus SPKC iesaka vakcinēties pret pērtiķu bakām arī ārstniecības personām un laboratorijas darbiniekiem, kuri darba pienākumu veikšanas laikā nonāk ciešā kontaktā ar pērtiķu baku pacientu un/vai izmeklējamo pērtiķu baku pacienta materiālu.

Riska grupu pacientiem, kuri dzimuši līdz 1980. gadam, ir jāsaņem viena vakcīnas deva, bet pārējiem - divas devas ar vismaz 28 dienu intervālu. Vakcinācija ir valsts apmaksāta.

Patlaban vakcīnu pret pērtiķu bakām iedzīvotāji var saņemt Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcā, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Rēzeknes slimnīcā, Jelgavas pilsētas slimnīcā, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Vidzemes slimnīcā un Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu