Ja tuvākajā vakcinācijas iestādē nav pieejamas gripas vakcīnas, SPKC aicina vērsties citās ārstniecības iestādēs (1)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Robert Bodnar T/Shutterstock

Ja tuvākajā vakcinācijas iestādē nav pieejamas valsts apmaksātas pretgripas vakcīnas, Slimību kontroles un profilakses centrs (SPKC) aicina riska gripas grupas vērsties citās ārstniecības iestādēs.

Vasarā valdība bija atbalstījusi Veselības ministrijas (VM) izstrādāto informatīvo ziņojumu par vakcīnu pret sezonālo gripu iegādi. VM vērtējumā riska grupu vakcinācijai šīs ziemas gripas sezonā valstij būtu lietderīgi iegādāties 109 656 vakcīnu devas 1,4 miljonu eiro vērtībā.

Valsts apmaksāto pretgripas vakcīnu iegāde ir Nacionālā veselības dienesta (NVD) kompetencē. Iestāde īstenojusi iepirkumu un rezultātā iegādātas 119 656 vakcīnu devas. Kā skaidroja NVD, šajā skaitā iekļauti arī papildu 10% jeb 10 000 vakcīnu devu, kas paredzēti gadījumiem, kad aptrūkstas vakcīnu rezerves.

Pēc SPKC datiem, novembra sākumā bija pieejams virs 40 000 devu, taču gripas vakcīnu atlikumi ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos ir dažādi.

SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja informēja, ka iestādēm bija iespēja līdz novembra vidum veikt pretgripas vakcīnu pasūtījumus, kas tiks piegādāti līdz mēneša beigām.

Arāja gan piebilda, ka pēdējais pasūtījums bija divas reizes lielāks nekā pretgripas vakcīnu piedāvājums. Attiecīgi atlikušais vakcīnu daudzums, ieskaitot minētos papildu 10%, tika sadalīts, un līdz mēneša beigām tiks piegādātas pēdējās devas.

Gadījumos, ja iedzīvotājam no riska grupas valsts apmaksātās vakcīnas tuvākajā vakcinācijas iestādē nav pieejama, SPKC aicina vērsties citās ārstniecības iestādēs.

Kopumā līdz 7. novembrim Latvijā pret gripu bija vakcinējušies aptuveni 63 000 riska grupu iedzīvotāju.

Jau ziņots, ka vakcinācijas iestādēs no 21. novembra vakcinēties ar valsts apmaksātu pretgripas vakcīnu var arī bērni līdz 17 gadiem un pieaugušie no 50 gadiem atbilstoši iestādē pieejamo vakcīnu daudzumam racionālas vakcīnas izmantošanas nolūkā.

SPKC norāda, ka joprojām

prioritāri vakcinējamas personas vecumā no 65 gadiem un riska grupas, kuru vakcinācija tiek nodrošināta no 2022. gada oktobra sākuma.

Speciālisti aicina seniorus un cilvēkus ar hroniskām slimībām neatlikt vakcināciju pret sezonālo gripu un doties pie ģimenes ārsta vai uz citu vakcinācijas iestādi, jo, atliekot vakcināciju, netiek garantētas valsts apmaksātās vakcīnas pieejamība. Tomēr, ja valsts apmaksātā vakcīna tuvākajā vakcinācijas iestādē ir beigusies, jāvēršas citās ārstniecības iestādēs.

Vakcinācijai var pieteikties pie sava ģimenes ārsta, ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai portālā "manavakcina.lv".

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu