Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu dzīvesveids nav veselīgs

LETA
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Boiarkina Marina/Shutterstock

63% Latvijas iedzīvotāju savu dzīvesveidu vērtē kā veselīgu. Tomēr katrs trešais jeb 35% iedzīvotāju atzīst, ka viņu dzīvesveids nav veselīgs, norāda "Mana Aptieka & Apotheka" jaunākais Veselības indeksa pētījums.

Salīdzinājumā ar 2021. gadā veiktā pētījuma rezultātiem šogad iedzīvotāji savu dzīvesveidu novērtējuši nedaudz sliktāk, proti, par kopumā veselīgu to atzīst 63% iedzīvotāju, kas ir par 2% mazāk nekā pērn. Savos vērtējumos Latvijas iedzīvotāji ir diezgan kritiski, jo par ļoti veselīgu savu dzīvesveidu šogad atzina vien 2% aptaujāto respondentu, par veselīgu - 20% un par drīzāk veselīgu - 41%.

Līdzīgi kā pērn, arī šogad sievietes salīdzinājumā ar vīriešiem savu dzīvesveidu biežāk vērtē kā veselīgu.

67% sieviešu uzskata, ka viņām ir ļoti veselīgs, veselīgs vai drīzāk veselīgs dzīvesveids, tikmēr šādi domājošo vīriešu skaits sasniedz 60%.

Pētījuma rezultāti liecina, ka joprojām iedzīvotāji nepietiekamu uzmanību velta preventīvai veselības aprūpei.

71% iedzīvotāju norāda, ka preventīvi rūpējas par savu veselību, taču tikai 15% iedzīvotāju to dara regulāri.

Kopumā 78% pētījumā aptaujāto sieviešu norādīja, ka preventīvi rūpējas par savu veselību. Turpretī no visiem aptaujātajiem vīriešiem pozitīvas atbildes šajā jautājumā kopumā sniedza 64% vīriešu, kas ir par 13% mazāk salīdzinājumā ar sieviešu sniegtajām atbildēm.

Ja 2021. gada "Mana Aptieka & Apotheka" Veselības indeksa pētījuma rezultāti rādīja, ka savu veselību kā labu vai drīzāk labu novērtēja 69% respondentu, tad šogad šādu vērtējumu sniegušo iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 12%, un tikai 57% iedzīvotāju atzīst, ka viņu veselība ir laba vai drīzāk laba. Attiecībā uz savas veselības pašnovērtējumu šī gada rezultāts ir viszemākais vērtējums kopš šī jautājuma iekļaušanas Veselības indeksa pētījumā.

Pieaugot vecumam, veselības pašnovērtējums pasliktinās. Vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem deviņi no desmit respondentiem piekrīt apgalvojumam "Man ir laba veselība", vecuma grupā no 35 līdz 44 gadiem šim apgalvojumam piekrīt divas trešdaļas respondentu, savukārt vecuma grupā no 55 līdz 75 gadiem - mazāk nekā viena trešdaļa respondentu. Savu veselību būtiski sliktāk iedzīvotāji sāk vērtēt pēc 45 gadu vecuma.

"Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1016 cilvēki, vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pētījuma mērķis ir veicināt sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudināt vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Pētījums veikts no 2022. gada aprīļa līdz maijam.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu