Apsūdzētie teikuši pēdējo vārdu Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Drīzumā pasludinās nolēmumu

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ivars Sergets.
Ivars Sergets. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Nolēmumu tā dēvētajā Zolitūdes traģēdijas krimināllietā Rīgas apgabaltiesa pasludinās 24. janvārī plkst. 13.

Nolēmums tiks pasludināts attālināti.

Šodienas tiesas sēdē savu pēdējo vārdu teica apsūdzētie.

Kā vēsta Latvijas Televīzija, vienīgais pirmajā tiesu instancē par vainīgu šajā lietā atzītais - Ivars Sergets - savā pēdējā vārdā vērsa uzmanību uz citu iesaistīto, kas nav apsūdzēti, atbildību. Savā runā viņš pievērsās arī lielveikala apsarga atbildībai. "Konkrētajā gadījumā, ja evakuācijas trauksmes gadījumā būtu veikta nekavējoša veikala darbinieku un apmeklētāju evakuācija, nebūtu arī bojāgājušo.

Uzskatu, ka evakuācijas neveikšana dotajā gadījumā ir tieša cēloņsakarība ar to, ka bojā gāja cilvēki," sacīja Sergets.

Atsevišķa uzmanība Sergeta runā bija pievērsta SIA "Vikom Industry", kas izgatavoja jumta metāla kopnes, bet netika apsūdzēti. "Tie, kas faktiski, viltojot dokumentus, bez sertifikātiem, viltojot parakstus nelikumīgi uzbūvēja konstrukcijas, kuras sabruka un kuras bija sabrukuma cēlonis, ka viņu atbildība vispār nav vērtēta, vispār nav izmeklēta. Tas arī ir pamatjautājums šeit un visu tiesvedības gaitu bija," norādīja Sergeta aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks.

Iepriekš prokuratūra lūdza apgabaltiesu apmierināt apelācijas protestu un atcelt pirmās instances spriedumu par apsūdzēto Andra Gulbja, Andra Kalinkas, Staņislava Kumpiņa, Mārtiņa Draudiņa, Marikas Treijas, Aijas Meļņikovas, Jāņa Baloža un Innas Šuvajevas atzīšanu par nevainīgiem.

Par pirmās instances tiesas spriedumu, kura apjoms pārsniedz 1200 lappušu, tika saņemts prokuratūras apelācijas protests, apsūdzētā būvinženiera Ivara Sergeta aizstāvja apelācijas sūdzība un vairāk nekā 50 apelācijas sūdzības no cietušajiem un viņu pārstāvjiem.

Jau ziņots, ka 2013.gada 21.novembrī, Zolitūdē sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Būveksperti secināja, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādīja par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Pirmās instances tiesā krimināllietā par vainīgu tika atzīts būvinženieris Sergets, kuram bez sešu gadu cietumsoda piespriests arī liegums piecus gadus strādāt savā profesijā.

Arhitektu Kalinku, būvuzraugu Draudiņu, veikala projekta būvekspertīzes veicēju Gulbi, uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītāju Kumpiņu, bijušo Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietnieku Jāni Balodi, bijušo būvinspekcijas Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperti Treiju, būvinspekcijas priekšnieka vietnieci Meļņikovu un SIA "Maxima Latvija" darbinieci Šuvajevu pirmās tiesas instance attaisnoja.

Izvērtējot prokuroru Kaspara Cakula, Jekaterinas Kušakovas un Agra Skradaiļa darbību pirmstiesas kriminālprocesā, lietas kvalitāti, nododot lietu tiesai, un darbu iztiesāšanas laikā, Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa atzina, ka ir pamats vērst Ģenerālprokurora un virsprokurora uzmanību uz tiesas konstatētajām nepilnībām un likuma normu ignorēšanu, kas būtiski apgrūtināja lietas iztiesāšanu.

Tiesa, piemēram, secinājusi, ka prokurori krimināllietā iekļāvuši arī tādus materiālus, kas nav attiecināmi uz konkrēto noziegumu, un tādus, kas netiks izmantoti pierādīšanā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu