Ragainis: Daļa Jēkabpils iedzīvotāju var atgriezties mājās. Tomēr situācija var mainīties

LETA
Plūdi Jēkabpilī.
Plūdi Jēkabpilī. Foto: Jānis Škapars/TVNET

Šobrīd daļa Jēkabpils iedzīvotāju var atgriezties savās mājās, tomēr ir jābūt gataviem nepieciešamības gadījumā atkal evakuēties, videoierakstā sociālajos tīklos, vēršoties pie Jēkabpils iedzīvotājiem, informēja novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP).

Mērs aicināja iedzīvotājus neizvērst reevakuāciju par tūrisma pasākumu, jo tas "traucē darboties operatīvi un efektīvi". Viņš aicināja iedzīvotājus pēc iespējas mazāk pārvietoties un nedoties uz plūdu skartajām vietām.

Pirmdien ap plkst. 11 ūdens līmenis jau krities līdz 8,17 metru atzīmei. "Iepriecinoši, ka ūdens līmenis krītas, bet ledus masa nav kustējusies un tas rada spiedienu uz dambi," pauda Ragainis.

Pašvaldība ir piesaistījusi hidrologus un pēc viņu ieteikuma - uzņēmēju, kurš ar ekskavatoriem, atrodoties bīstamā stāvoklī uz ledus masas, mēģina atrakt tās vietas, kuras varētu spriegot un neļaut šim ledum izkustēties.

"Cenšamies panāk kaut nelielu rezultātu, jo drīzumā gaidāmi citādāki laikapstākļi, kas atkal veidos vižņus. Tāpēc mums ir jābūt ļoti operatīviem un jāmēģina šis ledus sastrēgums sakustināt," norāda mērs.

Daugavas labajā krastā Dārzu iela, Rīgas ielas rajons, Krasta ielas rajons jau šodien var atgriezties atpakaļ savās dzīvesvietās, jo evakuācija šai posmā atcelta.

Drošības dēļ vēl nevar paļauties uz to, ka Zvanītāju un Celtnieku ielas mikrorajons jau tuvākajā laikā atgriežas savās mājās. Tiklīdz hidrologi sadarbībā ar pašvaldības speciālistiem nolems, kādā veidā notiks ūdens novadīšana atpakaļ Daugavā no pilsētas augšējās daļas, tas ir, Lauktehnikas daļas, Bebriem un Mežrūpniekiem, tā tiks dota iespēja atgriezties atpakaļ mājās arī šo teritoriju iedzīvotājiem.

Šodien atsāks darbu arī veikali, un varēs iegādāties vajadzīgās preces. Evakuācijas autobusi pašlaik nav pieejami, jo pēc tiem vairs nav nepieciešamības. Uz izsaukumu vēl būs pieejams transports evakuācijai, jo pēc evakuācijas transporta nebija tik liels pieprasījums, kā domāts - iedzīvotāji evakuējās vairāk paši ar savam automašīnām.

Reevakuāciju plāno veikt pamazām, jo runa ir ne tikai par drošību no plūdiem, bet arī kanalizācijas sistēmas un dzeramā ūdens kvalitāti. Speciālisti apgalvo, ka Daugavas labajā krastā šī drošība ir pilnībā garantēta. Kanalizācija un ūdens vadi strādā, siltums tiek piegādāts.

Jēkabpils aizsargdambis joprojām ir smagā stāvoklī, tas tiek stiprināts nepārtraukti - 24 stundas diennaktī. Lai iedzīvotāji varētu atgriezties atpakaļ Celtnieku mikrorajonā, būvnieki solījuši, ka šīs dienas laikā vēl vienu bīstamo dambja posmu pārbaudīs un dos atzinumu, vai atgriešanās tur ir droša.

Dambis ir cietis, ledus masa stāv, ūdens pieplūde var mainīties jebkurā brīdī. Arī vižņu veidošanās Daugavas augštecē var notikt, līdz ar to bīstamība joprojām pastāv. Kamēr šī plūdu situācija nav beigusies, evakuācija var būt nepieciešama atkal.

Video ziņojuma nobeigumā mērs pateicās pilsētas iedzīvotājiem par sapratni un mieru.

Kā ziņots, pirmdien plkst. 7.50 ūdens līmenis bija 8,22 metrus virs stacijas nulles atzīmes, bet augstākais ūdens līmenis - 8,92 metri - tika sasniegts sestdien no rīta, kad tas bija tikai piecus centimetrus zemāks par 1981. gada pavasara plūdu rekordu.

Pēdējās divās diennaktīs ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils pazeminās nepārtraukti, taču lēni. Iesākumā tas kritās par vienu centimetru stundā, patlaban tas samazinās par diviem centimetriem stundā. Upe Jēkabpilī aizvien ir piepildīta ar vižņiem, ledus kustība ir minimāla.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu