C, 30.11.2023.

"Nekādu jaunu iestudējumu." Hermanis piesaka JRT streiku

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 3
Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis.
Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis. Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunais Rīgas teātris (JRT) uzsācis streiku un vairs neiestudēs jaunas izrādes, protestējot pret kavējumiem teātra ēkas Lāčplēša ielā, Rīgā, būvniecības pabeigšanā, sociālajā tīklā "Facebook" raksta JRT mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis.

Hermanis uzsver, ka teātra ēkas remonts turpinās piecus gadus un atkal ir "iestrēdzis" - darbu pabeigšanas termiņš nav zināms un patlaban tiek runāts par līguma laušanu starp VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) un celtniekiem - pilnsabiedrību "SBSC". Hermaņa ieskatā, tas nozīmē, ka remonta beigas tiek atliktas vēl uz diviem trim gadiem.

"Celtnieki šoreiz neprasa papildu finansējumu, bet tikai avansu, kuru birokrātiem neļauj izmaksāt viņu pašu izdomātie noteikumi.

Ja prasīto summu celtnieki tagad dabūtu, tad viņi garantē darbu pabeigšanu līdz septembrim," skaidro JRT mākslinieciskais vadītājs, piebilstot, ka situāciju var atrisināt tikai projekta pasūtītāji.

Hermanis akcentē, ka 28. februārī JRT notiks pēdējā pirmizrāde "Gogolis. Nature morte". Viņš uzsver, ka JRT turpinās spēlēt repertuāra izrādes, taču jauni iestudējumi teātra pagaidu mājvietā Tabakas fabrikā netiks iestudēti.

"Nākamā pirmizrāde notiks tikai un vienīgi Lāčplēša ielas telpās. Ja valstij šis ir beztermiņa projekts, tad JRT piesaka beztermiņa streiku," ierakstā uzsver režisors.

Jau rakstīts, ka trešdien notiks JRT būvniecības uzraudzības sanāksme, kurā VNĪ vēlas vienoties ar pilnsabiedrību "SBSC", kuru veido "Skonto būve" un "Skonto Construction", par konkrētiem būvniecības termiņiem.

Kā informēja VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova, atbilstoši noslēgtajam līgumam, darbu pabeigšanas termiņš ir šā gada 11. marts, taču pats būvnieks publiski ir paudis, ka, visticamāk, nevarēs iekļauties noteiktajā termiņā, jo pašlaik ir pabeigti 70% būvniecības darbu.

Gavrilova norāda, ka līdz šim, saprotot gan Covid-19, gan Krievijas izraisītā kara radītās neparedzētās sekas būvniecības nozarē, VNĪ ir izmantojis visus sev pieejamos instrumentus, lai nāktu pretī "SBSC" un varētu pagūt nodot JRT ēku paredzētajā termiņā un apmērā.

Trešdienas sanāksmē VNĪ sagaida, ka pilnsabiedrība "SBSC" pateiks konkrētu termiņu, kad JRT būs gatavs nodošanai," uzsver Gavrilova.

Ja "SBSC" nenodod objektu līdz šā gada 11. martam, atbilstoši līgumam tiks aprēķināta soda nauda - 30 000 eiro dienā.

Gavrilova atgādina, ka pilnsabiedrība "SBSC" ir vairākkārt vērsusies ar dažādām prasībām, kuras VNĪ ir nodrošinājusi. Turklāt visi "SBSC" iesniegtie rēķini ir apmaksāti savlaicīgi un pilnā apmērā.

Viņa arī skaidro, ka VNĪ ir aktīvi iesaistījusies līguma vadībā - izskatīja iespējas un radīja risinājumu būvniekam papildus kompensēt cenu pieaugumu atbilstoši inflācijai 2,18 miljonu eiro apmērā, pēc "SBSC" lūguma piešķirts arī viena miljona eiro avanss. Būvnieka iesniegtie rēķini par aktuālo darbu apmaksu tiek apmaksāti vairākas reizes mēnesī vienas līdz divu dienu laikā pēc to iesniegšanas, nevis vienu reizi mēnesī 30 dienu laikā, kā tas bija paredzēts sākotnēji.

Tāpat VNĪ iepriekš vairākkārt būvniekam ir norādījusi, ka, nekāpinot tempu, termiņā iekļauties neizdosies. Objektā šobrīd strādā aptuveni 100 cilvēku. Lai izpildītu darbus noteiktajā termiņā, pēc paša būvnieka "SBSC" sākotnējās darbu izpildes programmas, bija plānoti aptuveni 240 cilvēku, šāda darbu intensitāti būvnieks līdz šim nav sasniedzis.

Pašlaik "SBSC" ir lūdzis vēl papildu avansu, taču tā izmaksa ir iespējama tikai tad, ja būvnieks iesniedz nepieciešamos pierādījumus izmaksu palielinājumam. Arī Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA), ar kuru VNĪ konsultējās par avansa summas palielināšanas un izmaksas iespējām, secināja, ka lielāka apmēra avansa izmaksa ar līdz šim "SBSC" sniegtajiem argumentiem radītu būvuzņēmumam labvēlīgākus apstākļus salīdzinājumā ar iepirkumā īstenošanas laikā izvirzītajiem noteikumiem, kas varētu ietekmēt iepirkuma pretendentu loku un radītu ekonomiskā līdzsvara izmaiņas izraudzītā pretendenta interesēs.

JRT Uzraudzības sanāksmē piedalīsies VNĪ, "SBSC" un JRT pārstāvji, kā arī eksperti no Kultūras ministrijas un Finanšu ministrijas.

JRT renovācijas un būvniecības projekta mērķis ir izveidot modernu Eiropas līmeņa teātri. Būvprojekta izstrāde tika sākta 2018. gadā, bet būvniecība - 2020. gadā. Par JRT būvniecību noslēgts līgums ar pilnsabiedrību "SBSC" par 32,4 miljoniem eiro, tostarp paredzot indeksāciju jeb samaksu par būvdarbu sadārdzinājumu. Sadarbība ar būvnieku - pilnsabiedrību "SBSC" notiek pēc principa "Projektē un būvē", kas nozīmē līguma izpildītāja visaptverošu atbildību par būvdarbiem un ļauj ātrāk risināt radušos tehniskos izaicinājumus.

VNĪ reģistrēta 1996. gadā, un tās vienīgā īpašniece ir Finanšu ministrija.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 3

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu