FOTO "Situācija bija neierasta." Levits apmeklē plūdo skarto Jēkabpili un Pļaviņas (2)

Valsts prezidents Egils Levits apmeklē plūdu skarto Jēkabpili un Pļaviņas
Valsts prezidents Egils Levits apmeklē plūdu skarto Jēkabpili un Pļaviņas Foto: Ivars Soikāns/LETA, Jēkabpils novada pašvaldība

Valsts prezidents Egils Levits sestdien, 21. janvārī, apmeklēja Pļaviņas un Jēkabpili, norāda Valsts prezidenta kancelejas Mediju centra komunikācijas speciāliste Elīna Kresa.

Kresa informē, ka Pļaviņās valsts pirmā amatpersona tiksās ar Aizkraukles novada domes priekšsēdētāju Leonu Līdumu (Vidzemes partija, LA) un Pļaviņu apvienības pārvaldes vadītāju Andri Ambaini, pārrunājot pilsētas gatavību krīzes situācijām, tai skaitā potenciālajiem plūdiem.

Foto: Valsts prezidents Egils Levits apmeklē plūdu skarto Jēkabpili un Pļaviņas

Pēcāk Valsts prezidents apmeklēja Jēkabpili un iepazinās ar esošo stāvokli plūdu skartajā pilsētā. Tāpat Levits ar novada un dažādu iestāžu un dienestu pārstāvjiem pārrunāja nepieciešamo ieguldījumu pilsētas infrastruktūras stiprināšanā pret plūdiem.

"Situācija, kas izveidojās Daugavā janvārī bija neierasta, jo Latvijā parasti pali ir pavasara periodā, bet šie bija ziemas pali.

Es vēlos pateikties novada domes priekšsēdētājam Raivim Ragainim un viņa komandai par operatīvo un ļoti efektīvo rīcību. Tas bija izcili koordinēts darbs, kopā ar pašvaldības un valsts drošības dienestiem, iestādēm, uzņēmējiem un sabiedrību.

Paldies domei, pašvaldības darbiniekiem, glābējiem, zemessargiem, uzņēmējiem un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem. Šajā situācijā es redzēju arī lielu iedzīvotāju iesaisti un saliedētību plūdu seku novēršanā," sacīja Levits.

Vienlaikus vizītes laikā Levits virzījis vairākus prioritārus jautājumus par to, kas aktuālajā ziemas plūdu krīzes novēršanā vēl jādara līdz pavasarim, kādi ieguldījumi nepieciešami vides infrastruktūras stiprināšanā līdz nākamajai ziemai un ilgtermiņā, lai situācija neatkārtotos nākamajos gados un kas jāuzlabo vietējā un nacionālajā civilās aizsardzības sistēmā, balstoties uz Jēkabpils aktuālo pieredzi.

Savukārt Jēkabpils novada domes pārstāvji norādījuši, ka esošā iepirkumu procedūra kavētu nepieciešamo dambja stiprināšanas un citu infrastruktūras darbu izpildi līdz nākamajai ziemai. Valsts prezidents piekritis, ka šajā situācijā būtu jāmaina tiesiskais regulējums, lai darbi tiktu paveikti.

Tāpat Levits norādījis, ka pārrunās šo jautājumu gan ar Ministru prezidentu, gan ar iekšlietu un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriem.

"Jāpanāk, ka infrastruktūras stiprināšanas darbi tiktu veikti laikus un ar attiecīgo finansējumu - valdībai ir jāpalīdz pašvaldībai," atzīmējis Levits.

Vienlaikus viņš uzsvēris, ka "Jēkabpils pieredze rāda, ka vietēja mēroga krīzes ir jārisina vietējai pašvaldībai, jo tā vislabāk zina, kas ir jādara. Valsts dienesti, protams, nāk palīgā, kā vien tas ir nepieciešams." Turklāt šāds princips būtu jāiestrādā arī nacionālajā krīzes vadības sistēmā.

Pirmdien, 23. janvārī, Valsts prezidents apmeklēs arī Pļaviņu HES.

"Situācija ar plūdiem Jēkabpilī janvāra vidū bija ārkārtēja situācija. Šodien vērsām Valsts prezidenta uzmanību uz to, ka steidzamākais darbs ir aizsargdambja stiprināšana un pārbūve.

Šobrīd akūtākais ir dambja stiprināšana līdz pavasara paliem un jau secīgi nākošais uzdevums ir pārbūvēt dambi līdz šī gada rudens periodam. Juridiskie aspekti, laikietilpīgās un sarežģītās iepirkumu procedūras mums šobrīd traucē operatīvi rīkoties, tādēļ arī Valsts prezidentam akcentējām šī jautājuma risināšanu steidzamības kārtā.

Lai mēs varētu pagūt veikt akūti nepieciešamos darbus, mums ir vajadzīgs gan cits regulējums, gan valsts finansējums. Šobrīd mēs nevaram atļauties izpildīt noteiktos iepirkuma termiņus. Mums ir vajadzīgs steidzams risinājums un cits regulējums," norādīja Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis.

Kā ziņots, aizvadītajās brīvdienās, 14. janvārī un 15. janvārī, kad ūdens līmenis Jēkabpilī tikai dažus centimetrus atpalika no vēsturiski augstākā rādītāja, pilsētas aizsargdambis atsevišķās vietās tika izskalots un radās bažas par tā noturību.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Operatīvās vadības pārvaldes paziņojumā 14. janvārī aicināja Daugavas abos krastos dzīvojošos jēkabpiliešus nekavējoties evakuēties, jo aizsargdambja nestspēja turpināja samazināties. Savukārt otrdien, 17.janvārī, mazinoties plūdu apdraudējumam, Jēkabpilī atcēla evakuāciju Daugavas kreisajā krastā

Platformā "Ziedot.lv" sestdien, 14. janvārī, sākta ziedojumu vākšana, lai palīdzētu plūdos cietušajiem Jēkabpilī, un patlaban šim mērķim saziedoti 62 160 eiro, liecina informācija organizācijas tīmekļvietnē.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu