Atteicās doties karot uz Ukrainu. Kā divi Krievijas pilsoņi laivā aizbēga no dzimtās valsts uz Aļasku?

Apollo.lv
Atteicās doties karot uz Ukrainu. Kā divi Krievijas pilsoņi laivā aizbēga no dzimtās valsts uz Aļasku?
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1
Foto: Новости «Агентства»/"Twitter"

ASV varas iestādes no apcietinājuma atbrīvoja divus Krievijas pilsoņus, kuri ar laivu devušies no Čukotkas uz Aļasku, bēgot no mobilizācijas. Viņi lūguši patvērumu ASV, vēsta žurnāls "The Economist".

Kā vēsta žurnāls, Sergejam un Maksimam nebija pieņemama pašreizējā Krievijas valdība un viņi un nosodīja karu Ukrainā.

2022. gada jūnijā Sergejs tika aizturēts un nopratināts, tostarp, vai viņš bijis saistīts ar opozicionāru Alekseju Navaļniju. Pērnā gada augustā viņam tika izvirzītas apsūdzības ekstrēmismā un aizliegts pamest valsti. Kopš tā laika viņš vienreiz mēģinājis aizbēgt uz Aļasku, taču spēcīgā vēja dēļ bijis spiests griezties atpakaļ.

26. septembrī, piecas dienas pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā, pie Sergeja durvīm kāds pieklauvēja. Viņš pa logu ieraudzīja vīrieti un sievieti militārā formā, tāpēc durvis neatvēra.

Tā vietā viņš piezvanīja Maksimam un palūdza viņu atnākt. Maksims saprata, kas par lietu. Torīt viņa mājā ieradās arī cilvēki militārās formas tērpos, un arī viņš tiem neatvēra durvis.

Kad viņi satikās, Sergejs piedāvāja radikālu risinājumu: šķērsot Beringa šaurumu ar Maksima zvejas laivu, sasniegt Aļasku un meklēt patvērumu pie Amerikas varas iestādēm. Maksims piekrita.

Trīs dienas draugi gatavojās ceļam. Neviens par to nezināja, izņemot vienu no Sergeja meitām, kas dzīvoja Omskā. Pats Sergejs katru dienu gaidīja militārpersonu vizīti pie durvīm un domāja, vai kādā no sarunām nav sevi nodevis.

Ceļošana uz Aļasku sākās 29. septembrī. Pirmās dienas draugi staigāja gar Čukotkas piekrasti, nakšņojot vispirms pie Maksima radiem un Sergeja paziņām, bet pēc tam teltī.

Kad jautāja, kur viņi dodas, viņi atbildēja, ka meklē beigtus valzirgus, lai pārdotu to ilkņus. Viņi izslēdza savus tālruņus, lai palielinātu iespējas tikt garām robežsargiem.

Kad viņi gandrīz bija sasnieguši Aļasku, Krievijas pilsoņi iekļuva vētrā. Trīs dienas iepriekš viņi jau bija saskārušies ar vētru un devās atpakaļ uz Čukotkas piekrasti, kur vairākas dienas gaidīja vētras rimšanos.

Tajā reizē viņi nedevās atpakaļ. 4. oktobrī draugi sasniedza Aļasku.

Vietējie iedzīvotāji sākumā viņus uzskatīja par krievu karavīriem. Taču Sergejs un Maksims, izmantojot "Google" tulkotāju, paskaidroja, ka lūdz politisko patvērumu.

Iedzīvotāji centās palīdzēt, atnesot sulu un picu. Nedaudz vēlāk notikuma vietā ieradās policisti, kuri paskaidroja, ka vīrieši tiks aizturēti. Nākamajā dienā imigrācijas un muitas amatpersonas tikās ar abiem vīriešiem.

Krievi, kuri neiedomājās, ka viņus aizturēs, pavadīja izolācijā vairāk nekā trīs mēnešus; viņi dzīvoja kopīgā kamerā ar 70 cilvēkiem.

Sergejs tika atbrīvots pret drošības naudu 13. janvārī, taču Maksims 18. janvārī. Palīdzību sniedza arī ukraiņu priesteris, nodrošinot viņiem mājokli.

Vīrieši cer, ka pēc pāris mēnešiem oficiāli varēs strādāt.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu