Latvijas piena ražotāji gatavi īstenot plašus protestus

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: StockMediaSeller/Shutterstock

Latvijas piena ražotāji gatavi īstenot plašus protestus, ja martā piena cena pietuvosies kritiskās cenas līmenim, kas ir 25 centi par litru, vēsta Latvijas Radio.

Lauksaimniecības Statūtsabiedrību asociācijā norādīja, ka zemnieki ir gatavi gan boikotēt veikalus, gan izliet piena cisternas pie valdības nama.

Dalību protestos plāno vairākas organizācijas tostarp Latvijas Zemnieku federācija, apstiprināja tās valdes priekšsēdētāja Agita Hauka.

Kā ziņots, piensaimnieka Jāņa Jansona rīkotajā akcijā, lai pievērstu uzmanību kritiskajai situācijai piena nozarē, sestdien Liepājā izdalītas divas ar pusi tonnas piena, aģentūru LETA informēja piena ražotājs.

Liepājā rinda pēc bezmaksas piena gaidīja jau labu laiku pirms akcijas sākuma, kas bija plānots plkst. plkst.13.30, un daudzi rindā pavadīja vairākas stundas. Tika izdalītas 2,5 tonnu piena vairāk nekā tūkstotim cilvēku, bet vairākiem desmitiem jau vakarpusē tomēr piena pietrūcis.

Akcijai paredzētais siers par ražotnes cenām tika izpirkts jau rīta pusē Grobiņā, līdz ar to liepājniekiem tas netika piedāvāts.

"Biju ļoti pārsteigts par šādu apjomu, nebiju gaidījis, ka cilvēku būs tik daudz," sacīja Jansons.

Viņš uzsvēra, ka varot jau darīt kā citās valstīs un protesta akcijā izliet pienu zemē, tomēr labāk ir pienu izdalīt cilvēkiem.

Piensaimnieks aģentūrai LETA sacījis, ka akcijas laikā skaidrojis savu nostāju, un tagad vēros, vai uz to būs kāda reakcija. "Visa Latvija tagad aizdomājās," viņš teica.

Jansons uzsvēra, ka veikalos piena produktu uzcenojums ir pārlieku liels, bet no lauksaimniekiem piens tiek iepirkts par nesamērīgi zemu cenu, un patērētājiem būtu jāpiedomā, kur un par cik piena produktus pirkt.

Akcijā šodien Grobiņā un Liepājā ikviens bez maksas varēja saņemt līdz pieciem litriem piena, līdzi ņemot traukus, kur to iepildīt. Tāpat Grobiņā bija iespēja iegādāties Latvijā ražotu sieru par rūpnīcas pašizmaksas cenu.

Kā ziņots, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Irbe aģentūrai LETA sacīja, ka piena nozarē situācija tuvāko divu mēnešu laikā tikai pasliktināsies.

Viņš norādīja, ka piena iepirkuma cena vēl mēnesi varētu samazināties par diviem līdz trīs centiem, bet martā iepirkuma cenu prognozes ir 20 līdz 25 centi par litru.

Patlaban vidējā piena iepirkuma cena Latvijā ir 28 līdz 30 centi par litru, bet atsevišķiem uzņēmumiem cena jau ir 20 centi par litru un zemāk. Savukārt Eiropas Savienībā vidējā cena ir 45 centi, kas, kā norādīja Irbe, Latvijas saimniecībām, kas investējušas attīstībā, būtu nepieciešams, lai tās strādātu nedaudz virs pašizmaksas.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu