"Eiropā ir bijuši ievērojami iztrūkumi. Ja mēs runājam par skaitļiem, piemēram, Francija šobrīd ir piegādājusi, pēc oficiāliem datiem, 18 haubices Ukrainā, kas ir 20% no tās arsenāla, Čehija piegādājusi 45% no to modernajām raķetēm. Tad Norvēģija 40% no to haubicēm. Mēs redzam, ka tie skaitļi jau ilustrē to, ka tā ir liela daļa no to resursiem, kas šobrīd ir Eiropā, un tā militārā industrija savukārt nespēj piegādāt," raidījumam saka Latvijas Ārpolitikas institūta direktora vietnieks Mārtiņš Vargulis.
Ukrainā vienā dienā izlieto vairāk munīcijas, nekā, piemēram, iepriekš Afganistānā mēneša vai divu laikā.
"Karš Ukrainā prasa neierasti daudz munīcijas un tas iztukšo alianses noliktavas. Šobrīd munīcijas daudzums, ko iztērē Ukrainā, ir daudzkārt lielāks nekā mēs spējam saražot. Tas rada spiedienu uz militāro industriju," tā šonedēļ savā uzrunā sacīja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.
Eiropā, piemēram, trūkst pulvera ražotnes, un viens no paredzētajiem attīstības virzieniem ir šis. Militārā ražošana jāaudzē, gan lai atjaunotu pašu krājumus, gan palīdzētu Ukrainai. Taču karš arī parādījis, piemēram, cik Eiropa militārā ziņā ir atkarīga arī no ASV, kas ir pasaulē lielākais ieroču eksportētājs.
"Īpaši ES, daudz tiek runāts par tā saucamo stratēģisko autonomiju. (..) Tomēr skatoties visplašākajā kontekstā, es nedomāju, ka tā būtu labi, maksimāli slēgt mūsu tirgu, piemēram, NATO valstīm. Tādām kā ASV, Kanāda, Lielbritānija, kas šobrīd ir ārpus ES, un Turciju, un citām,” raidījumam norāda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).
ES valstu ieguldījums militārajā palīdzībā Ukrainai tiek lēsts ap 12 miljardiem eiro.