Grevcovu izslēdz no sešām Saeimas sēdēm par deputāta ētikas pārkāpumiem (5)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Saeimas deputāte Glorija Grevcova.
Saeimas deputāte Glorija Grevcova. Foto: Zane Bitere / LETA

Saeima ceturtdien, 23. februārī, nolēma deputāti Gloriju Grevcovu (Stabilitātei) izslēgt no dalības nākamajās sešās parlamenta sēdēs par deputātu Ētikas kodeksa pārkāpumu.

Saeimas Kārtības rullis nosaka, ka deputāts, kas izslēgts no Saeimas sēdēm, maksā par katru sēdi sodu 20% apmērā no mēnešalgas, tātad Grevcova zaudēs nedaudz vairāk kā vienu mēnešalgu.

Par Grevcovas izslēgšanu nobalsoja 69 deputāti no gandrīz visām Saeimā pārstāvētajām partijām, savukārt no tiem, kuri bija reģistrējušies sēdei, balsojumā nepiedalījās Grevcovas partijas "Stabilitātei" deputāti un parlamentārietis Vilis Krištopans (LPV).

Attiecīgo lēmumprojektu virzīja Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Komisija lēmumprojektu virzīja, izskatot deputāta Edvīna Šnores (NA) iesniegumu par iespējamu deputātu Ētikas kodeksa pārkāpumu deputātes izteikumos par Latvijas okupāciju.

Komisijas ieskatā, Grevcova pārkāpusi Saeimas deputātu ētikas kodeksa 4. un 7. pantu. Šie punkti nosaka, ka deputāts godprātīgi ievēro Saeimas deputāta svinīgajā solījumā pausto apņemšanos. Tāpat deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.

Grevcova komisijā taisnojās, ka neesot pārkāpusi deputāta Ētikas kodeksa ceturto pantu, jo nekad neesot apšaubījusi Latvijas suverenitāti, kā arī deputāte iestājoties tikai par latviešu valodu kā vienīgo valodu.

Savukārt Okupācijas muzeja vadītāja Solvita Vība aicināja deputātus vērtēt konkrētus Grevcovas izteikumus. Viņa norādīja, ka muzeja ekspozīcijā ir atsauces uz Latvijas Satversmi, un deputātes izteikumi to apšaubot. Tāpat Grevcovas izteikumi ir aizskaroši okupācijas upuriem.

Jau vēstīts, ka Grevcovas "TikTok" kontā tika ievietots un vēlāk izdzēsts video vēstījums krievu valodā, kurā deputāte klāstīja, ka atnākusi uz "tā saucamo Okupācijas muzeju". Grevcova video apgalvoja, ka muzejā "nesakrīt fakti" un ka gids stāstot "paralēlo, izdomāto vēsturi".

"Kas tas par muzeju un tieši kāpēc, kādu mērķu labad tas ir radīts? (..) Apskatījām visus eksponātus, un sapratām - re, kā mūs muļķo, kā mūs muļķo," video tika paudusi partijas "Stabilitātei" deputāte, kura muzejā redzamo dēvē par "īstu propagandu".

Vēlāk jau citā video deputāte centusies skaidrot savus izteikumus, paužot, ka Latvijas "okupācijas fakts netiek noliegts, jo šāds periods diemžēl mūsu valsts vēsturē ir bijis".

Valsts drošības dienests saistībā ar Grevcovas publiskajiem izteikumiem Latvijas Okupācijas muzeja apmeklējuma laikā sācis kriminālprocesu par PSRS un nacistiskās Vācijas īstenotās Latvijas okupācijas iespējamu rupju noniecināšanu.

Komentāri (5)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu